Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Solpark w Kleszczowie ogrzeje się geotermią

Grzegorz Maliszewski
Nowoczesny kompleks w Kleszczowie już wkrótce będzie korzystał z gorących źródeł
Nowoczesny kompleks w Kleszczowie już wkrótce będzie korzystał z gorących źródeł Grzegorz Maliszewski
Gorące źródła jeszcze tej zimy ogrzeją kompleks Solpark w Kleszczowie. Baseny z wodą geotermalną będą nieco później.

Ma być nowocześnie i na miarę XXI wieku. Najprawdopodobniej jeszcze tej zimy budynki kleszczowskiego Solparku i pobliskiego hotelu będą ogrzewane gorącymi źródłami geotermalnymi. Zakład Komunalny w Kleszczowie rozstrzygnął przetarg na zaprojektowanie przyłączy cieplnych w kompleksie. Dzięki temu już za kilka miesięcy do budynków Solparku popłyną gorące źródła, które sprawią, że osobom wypoczywającym w kompleksie będzie ciepło.

- Liczymy, że jeszcze w tym sezonie zimowym ciepłymi źródłami będziemy ogrzewać nasze obiekty, pod warunkiem, że wszystko pójdzie zgodnie z planem - mówi Piotr Kołba, prezes kompleksu sportowo-dydaktycznego Solpark.

Na terenie obiektu powoli kończą się prace budowlane związane z wykonaniem rurociągu , który połączył dwa wykonane wcześniej odwierty. Z jednego wydobywane będą gorące źródła termalne. Drugi umożliwia odprowadzenie wykorzystanej wody solankowej pod ziemię. Powstały także specjalne podziemne komory i tzw. zbiornik zrzutowy.
- Obecnie woda jest już wydobywana i jednocześnie pompowana. Jednak na razie nie wykorzystujemy tej wody. To się zmieni już za kilka miesięcy - mówi Piotr Kołba.

Do tej pory bogata gmina na wykonanie dwóch odwiertów wydała już w sumie kilkanaście milionów złotych. Ogromna wiertnica dwukrotnie wierciła na głębokość ok. 1,7 km, aby dotrzeć do źródeł o temperaturze 52 stopni Celsjusza i wydajności około 200 metrów sześciennych na godzinę. Według specjalistów, takie parametry wydobywanej wody wystarczą do ogrzewania budynków, m.in. szkół w Solparku, internatu, sali gimnastycznej, części sportowej. Gorące źródła zostaną doprowadzone także do hotelu naprzeciwko kompleksu.

Nieco dłużej turyści odwiedzający kleszczowski kompleks będą musieli poczekać na baseny geotermalne. Decyzja o ich budowie zapadnie dopiero po rozstrzygnięciu konkursu urbanistyczno-architektonicznego na koncepcję zagospodarowania nowego centrum Kleszczowa. Według wstępnych planów, na terenie o powierzchni 40 hektarów obok Solparku oprócz basenów geotermalnych, miałyby powstać także alejki spacerowe i cała potrzebna infrastruktura, a także, za pieniądze inwestorów, m.in. restauracje i hotel.

Według wstępnych zapowiedzi, otwarcie basenów geotermalnych w kleszczowskim Solparku może nastąpić najwcześniej w 2013 roku.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto