Rośliny na święta Rośliny na święta

Rośliny na święta (© e-mieszkanie.pl)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Między kupowaniem prezentów a przygotowywaniem świątecznego menu warto pomyśleć o tym, jakie rośliny będą zdobiły nasz dom w tym szczególnym okresie.

Boże Narodzenie charakteryzuje się specyficznym klimatem, do którego pasują nieliczne rośliny i kwiaty. Oprócz przystrojonej choinki warto wprowadzić też inne rośliny. Ozdobią nasze mieszkanie sprawiając, że w środku zimy ożyje pięknymi, soczystymi barwami.

Gwiazda betlejemska
Rośliny, które kwitną w porze zimowej w większości pochodzą z cieplejszych regionów świata. Jedną z nich jest niewątpliwie wilczomlecz piękny potocznie zwany gwiazdą betlejemską. Jej łacińska nazwa Poinsettia pulcherrima pochodzi od nazwiska amerykańskiego ambasadora, który rozpowszechnił w USA tę meksykańską roślinę. W Polsce często nazywana jest poinsecją. Jest to roślina dnia krótkiego, co oznacza, że kwitnie przy 12-godzinnym lub krótszym dniu, co przypada na okres naszej zimy. Gwiazda betlejemska swoją nazwę zawdzięcza okazałym liściom przykwiatowym, które układając się w kształt gwiazdki wyglądają jak piękne kwiaty. Prawdziwe kwiaty tej rośliny są małe i niespecjalnie ładne. Poinsecja występuje w wielu odmianach. Najpopularniejsza jest ta o czerwonych liściach przykwiatowych, ale są także i takie, które mają żółtą, różową czy purpurową barwę.

Przy zakupie poinsecji należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przede wszystkim ogólna kondycja rośliny powinna być jak najlepsza, liście jędrne i bez żadnych defektów. W pąku pomiędzy kolorowymi przylistkami powinny znajdować się zielone i żółte kwiaty, jest to oznaka świeżości rośliny. Nie decydujmy się na poinsecję, która stoi blisko drzwi kwiaciarni, ponieważ szybko po przyniesieniu do domu zwiędnie. Dzieje się tak, gdyż roślina ta jest bardzo wrażliwa na zimno i przeciągi. Przy transporcie do domu też należy zwrócić uwagę, aby kwiat był szczelnie osłonięty od mrozu i wiatru. Po przyniesieniu gwiazdy betlejemskiej do domu należy ustawić ją w jasnym miejscu, ale bez narażenia na bezpośrednią ekspozycję promieni słonecznych. Roślina najlepiej czuje się w temperaturze ok. 20ºC. Nie powinno się jej stawiać na parapecie nad kaloryferem, gdyż wysoka temperatura zaszkodzi jej i spowoduje opadnięcie oraz zwiędniecie liści. Poinsecja jest rośliną delikatną i wymaga podlewania odpowiednią ilością wody - zbyt duża ilość grozi gniciem, zaś zbyt mała przesuszeniem rośliny.
Nie należy jej nawozić podczas kwitnienia, ale gdy ten okres się zakończy wskazane jest, by raz na miesiąc podlać ją z dodatkiem odżywki. Dobrze regularnie używać nawozu dolistnego i zraszać nim pędy według wskazań na opakowaniu. Wyrastanie pędów bocznych będzie wtedy przyspieszone, tym samym poprawimy ogólny wygląd rośliny przez jej zagęszczenie.

Gwiazda betlejemska jest rośliną wieloletnią, jednak wiele osób pozbywa się jej, gdy tylko opadną kolorowe przylistki. Przywracanie poinsecji do dobrej kondycji nie jest jednak łatwym zadaniem. Przede wszystkim należy zapewnić jej odpowiednio długi okres spoczynku, aby mogła znów obficie zakwitnąć. Przez 8 tygodni powinno trzymać się ją przez 14 godzin dziennie zupełnie bez dostępu światła zarówno słonecznego, jak i sztucznego. Można to osiągnąć przez umieszczenie rośliny w zacienionym pomieszczeniu, bądź przykryć kartonem. Dzięki temu zabiegowi roślina znowu wypuści kolorowe przylistki. Nie należy tego jednak robić w okresie lata, ponieważ przedłużenie dnia spowoduje ponowne zrzucenie liści. Gwiazdę najlepiej zacząć zakrywać przed światłem w połowie października, wtedy na Święta Bożego Narodzenia będziemy mogli pochwalić się pięknie wybarwioną rośliną.

Święta

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!