Prezes spółki PGM w Bełchatowie uspokaja i mówi, że nie planuje zwolnień grupowych

Spółka PGM, która po pierwszym półroczu tego roku miała ponad 1 mln zł straty, przeprowadziła w firmie małą restrukturyzację. Władze spółki zapewniają jednak, że zwolnień grupowych nie planują. Prezes przekonuje, że firma zachowuje płynność finansową i wkrótce wyjdzie na prostą.
Łukasz Magin, prezes PGM w Bełchatowie (z lewej), zapewnia, że spółka ma płynność finansową
 Archwium

Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej, druga co do wielkości miejska spółka, w pierwszym półroczu tego roku zanotowała ponad milion złotych straty. O sprawie głośno zrobiło się na początku września, kiedy tematem mocno zainteresowali się miejscy radni. Po raz kolejny, podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej, władze spółki uspokajały, że strata w wysokości powyżej 1 mln zł nie świadczy o zadłużeniu firmy.

- Jeszcze raz powtarzam, że spółka nie ma zadłużenia w bankach, nie ma w tym roku kłopotów z zachowaniem płynności finansowej - mówi Łukasz Magin, prezes PGM. Zapewnił też, że wszystkie zobowiązania w stosunku do kontrahentów i pracowników są terminowo realizowane.

Prezes Magin podkreślił, że w sierpniu spółka po raz drugi w tym roku odnotowała dodatni wynik finansowy. Zysk za ten miesiąc wyniósł... 5,9 tys. zł. W kontekście ponad miliona złotych straty w ostatnim czasie mówiło się o zwolnieniach w firmie. Prezes spółki zdradził, że we wrześniu przeprowadzono w PGM restrukturyzację zatrudnienia.

- Trzem osobom z obsługi kadrowej i administracyjnej wręczone zostały wypowiedzenia w związku z restrukturyzacją, a jedna osoba rozwiązała umowę o pracę na zasadzie porozumienia stron - mówi Łukasz Magin.

Jak dodaje, do pracy przyjęto tez dwie osoby - dozorcę i pracownika gospodarczego. Spółka z 19 osobami przedłużyła umowy, z czego 14 osób otrzymało umowy na czas określony, a pięć na nieokreślony. Obecnie w PGM zatrudnionych jest 287 pracowników na 285 etatach. Prezes spółki zapewnił też, że w najbliższej przyszłości nie planuje zwolnienia większej grupy pracowników, choć nie wszyscy mogą być pewni pracy w PGM.

- Nie wykluczam jeszcze jakichś pojedynczych zmian kadrowych związanych z restrukturyzacją, ale na pewno nie będą one miały wymiaru zwolnień grupowych - mówi Łukasz Magin, który dodaje, że poprawę wyników finansowych uzależnia od tego, czy spółce uda się wygrać przetargi na utrzymanie miejskiej zieleni w przyszłym roku i utrzymanie zimowe dróg. - Bez tego będzie to niemożliwe - stwierdził.

Władze spółki podsumowały również ostatnie cztery lata działalności PGM. Jako sukces określono m.in. działania związane z energooszczęd-nością. W latach 2014-2018 termomodernizację w 28 budynkach mieszkalnych administrowanych przez PGM. Prezes Magin podsumował, że obecnie już 186 wspólnot mieszkaniowych może pochwalić się wykonaną termomodernizacją, a 6 budynków jest w jej trakcie. Co ważne, od 2015 roku wspólnoty mogły ubiegać się o dofinansowanie do wszystkich inwestycji energooszczędnych. Władze spółki poinformowały też, że wspólnoty mieszkaniowe zarządzane przez PGM mogą z pomocą spółki ubiegać się o dofinansowanie z budżetu powiatu bełchatowskiego na zagospodarowanie terenu wokół bloku. Ostatnio dotację pokrywającą 50 proc. kosztów otrzymały dwie wspólny na osiedlu Żołnierzy POW.

PGM poinformował też, że w latach 2015-2018 w sumie 14 lokali przy ul. Wojska Polskiego i Grabowej zostało wyposażonych w instalację wodno-kanalizacyjną. Natomiast w 265 lokalach z budynków opalanych węglem zamontowano czujniki tlenku węgla i dymu. W ramach walki ze smogi 9 lokali w budynkach przy ul. Pabianickiej i pl. Narutowicza wkrótce będzie miało zamontowane elektrofiltry.

  • Polska Dziennik Łódzki
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

29.10.2018, 12:13

jak tam zycie rodzinne pani prezydent? coś nowego się dzieje? słyszałem, że tak

07.10.2018, 22:45

Wszystko odbije się na mieszkańcach zobaczycie jak czynsze i CO pójdzie w górę ! i gratuluje wspólnot mieszkaniowych które zerują tylko na mieszkańcach bloków !!!!

07.10.2018, 08:06

Najpierw zwolnienia, za moment podwyżki, istny cyrk !!!

06.10.2018, 17:46

Beata, a jednemu psu Burek?

06.10.2018, 17:27

Za doprowadzenie do tak wysokiej straty w PGM odpowiedzialny jest Magin, który zamiast pracować na rzecz PGM i Wspólnot Mieszkaniowych prawie każdego dnia bryluje w telewizji w Łodzi. Czas pożegnać się w w/w dla dobra Bełchatowa i bełchatowian.W Łodzi nie ma pracy dla tego pana, widocznie taki z niego fachowiec,

06.10.2018, 09:42

(Beata z godz.12,52) Proszę się nie podszywać pod mój nick,czyżby zabrakło Ci odwagi-wstydu oszczędź sobie .

06.10.2018, 08:36

I tak nagle 1 mln straty. Nikt nic wcześniej nie wiedział? No, to jest sztuka... Ile jeszcze Wspólnot Mieszkaniowych musi odejść z PGM-u, żeby ktoś zrozumiał na czym polega słabość tej spółki. Przszacowane koszty usług powodują, że trzeba szukać zewnętrznie. Jeśli remont jest wart 100.000 zł a PGM chciałby za niego wziąć 300.000 do 500.000 zł, żeby zapchać swoją dziurę budżetową - to nic dziwnego, że chętnych brak. A bloki odchodzą pod prywatny zarząd.

05.10.2018, 22:57

ja chciałbym odpowiedzi, na zarzut podpisany przez pracownika PGM o ścince drzew i przetransportowanie go na posesję Polaka. Żadnego wyjaśnienia, bądź dementi nie było.Jeżeli tak można otrzymać opał za frajer to ja chętnie skorzystam

05.10.2018, 20:10

Kim z zawodu i wykształcenia jest Polak?

05.10.2018, 20:09

Żeby tylko nie zaczęli zwalniać mieszkańców!

05.10.2018, 19:28

Swoją drogą ciekawe do kogo po przegranych wyborach przez Panią Czechowską przyklei się Pan Krzysztof Polak znany ze swoich zmiennych poglądów. W każdym razie ostrzegam wszystkich przed współpracą z tym obłudnikiem który udawał że współpracuje z Rudnickim i Wodzińskim a tak naprawdę wygryzł ich ze stołka a podobnie jak byli prezesi jest odpowiedzialny za straty w spółce

05.10.2018, 17:43

Pani Czechowska chce Pani zyskać poparcie mieszkańców Bełchatowa i wygrać wybory proszę szybko odwołać Magina z funkcji Prezesa PGM i odesłać go do Łodzi i przywrócić zwolnionych pracowników (bełchatowian ) do pracy!!!!!!!!!

05.10.2018, 15:50

Nie planuje? Fajnie! W takim razie będą to zwolnienia nieplanowane. Bardzo pocieszające.

05.10.2018, 15:08

Kilka dni temu napisałem komentarz:
"Wszyscy politycy pytający i odpowiadający chyba nie zdają sobie sprawy, że strata w PGM może być inna od podawanej, prawdopodobnie znacznie wyższa. Trzeba sprawdzić: 1. wysokość odpisów aktualizujących na należności, 2. wysokość rezerw na nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne, urlopy 3. wycenić po komisyjnej inwentaryzacji roboty w toku !!!!!!!!!!!!!!

Odnośnie płynności finansowej to proszę: podać wysokość zobowiązań wobec WODKAN-u i PEC-u w tym przeterminowane i umowny termin płatności, ponadto proszę podać przewidywaną kwotę do zwrotu mieszkańcom z tytułu nadpłat za 2018 rok (za wodę i ciepło). Zobaczymy jak to wygląda i jaka będzie płynność finansowa PGM-u około kwietnia 2019 roku. MOŻE JEDNAK W KOŃCU W IMIĘ DOBRA MIESZKAŃCÓW ZATRUDNIĆ LUDZI KTÓRZY SIĘ NA TYM ZNAJĄ. JEŻELI SPRAWDZĄ SIĘ MOJE PRZYPUSZCZENIA TO KTO PONIESIE ODPOWIEDZIALNOŚĆ ?!"
Dziś dodam:
Nowe władze muszą jeszcze w tym roku zrobić audyt Spółki PGM i prawdopodobnie dokapitalizować PGM sp. z o.o. na początku 2019 roku.

05.10.2018, 13:12

Tym panom już dziękujemy. MAGIN WRÓĆ CZEKA ŁÓDŹ!!! Na Polaka to pewnie nawet w domu nie czekają żeby wrócił a co dopiero w Kurnosie

05.10.2018, 13:07

Jakie miasto takie Ich Troje ;-)
Pozdrawiam Cię, Mariola...

05.10.2018, 13:05

No tak to jest jak się nabierze spadochroniarzy z całego województwa A nie ludzi z własnego miasta na takie stanowiska.Tylko naiwny będzie myślał że będą się tutaj angażować w prace:):)

05.10.2018, 12:55

Wladze spółki nie planują; ) bo czują że juz ich nie będzie. Ani ich ani prezydent Czechowskiej

05.10.2018, 12:52

Mina Pani Prezydent bezcenna:) Dobrze ze to już za chwile koniec tej ekipy.

05.10.2018, 12:52

Pani Prezydent w pierwszej kolejności powinna zwolnić Pana Magina, którego ciągle widać w telewizji oczywiście w Łodzi, czy on pracuje w PGM? Myślę , że w Bełchatowie pobiera niezłe wynagrodzenie (za nic) a pracuje w radzie miejskiej w Łodzi. Co na to wyborcy z Bełchatowa. Pani Prezydent czas na odważny ruch kadrowy dla dobra spółki i mieszkańców Bełchatowa.

05.10.2018, 12:49

Panie Magin jedyne co Pan może jeszcze zaplanować to wspólne selfie z bucem z Kurnosa na tle pomnika Piłsudskiego i won do domu

05.10.2018, 12:47

No na pewno nie będą to zwolnienia grupowe bo wystarczy co miesiąc po kilka osób zwalniać i będzie git. Podobno tak sie kombinuje a ludziom wciska się kity. Ciekawe czy jest trochę prawdy w tych plotkach? A z drugiej strony to tak uparcie tylko winny się tłumaczy

05.10.2018, 12:39

Pani Prezydent robi wrażenie jakby nie rozumiała o czym prezes mówi; ):) Zresztą ten drugi naburmuszony gość chyba tez nie kuma:) Co to w ogóle za wynalazek?

05.10.2018, 11:37

szanowny prezes zapomniał dodać że za termomodernizację płacą lokatorzy więc to żadna zasługa PGM natomiast życzyłbym panu Maginowi żeby choć z pięć razy próbował coś załatwić w ROM-ach jako przeciętny petent to by się z pewnością załamał psychicznie