Powiat bełchatowski: Inwestycje w gminach. Gdzie zaciskają pasa po roku wyborczym?

Aż 144 mln zł ma na tegoroczne inwestycje gmina Kleszczów. Choćby o dziesiątej części tej sumy na wydatki majątkowe mogą tylko pomarzyć te spośród gminy na terenie powiatu bełchatowskiego, w których budżety już uchwalono. Na jakie inwestycje postawią w ciągu najbliższych miesięcy?
Budowa kanalizacji w Nowym Świecie i Ludwikowie to jedno z tych przedsięwzięć na terenie gminy Bełchatów, które w 2019 roku muszą zostać zakończone
 Archiwum

Budżet na inwestycje większy niż wszystkie pozostałe samorządy na terenie powiatu (łącznie z miastem i starostwem) będzie mieć w 2019 roku gmina Kleszczów. W sumie wydatki inwestycyjne zaplanowano tu na poziomie aż 144 mln zł (przy ogólnej sumie dochodów 261 mln zł i wydatków 340 mln zł, przy czym zbilansowane mają one być nadwyżką budżetową). W co zamierza w tym roku zainwestować najbogatsza gmina w Polsce?

Ponad 43 mln zł zabezpieczono na rozbudowę sieci dróg. Z tej puli 26 mln zł będzie przeznaczone na remonty dróg powiatowych w zarządzie gminy. Chodzi m.in. o drogę w Żło-bnicy, Łuszczanowicach oraz prace na drogach Łękińsko - Kamieńsk i Łękińsko Brudzice. Roboty za niemal 15 mln zł zaplanowano też na drogach gminnych. Tu wyszczególnio-no 20 różnych zadań, jednym z nich są prace związane z projektowaniem drogi przez wkop.

Sporo, bo 22 mln zł przeznaczono na kontynuacje działań związanych z elektryfikacją. 55 mln zł zabezpieczono na wydatki inwestycyjne związane z gospodarką komunalną i och-roną środowiska. Z tej puli 15 mln zł będzie przeznaczone na rozbudowę kanalizacji deszczowej, 7 mln zł na kanalizację sanitarną. W Kleszczowie 3,5 mln zł radni chcą wyłożyć na sieć gazowniczą i 5 mln zł na rozbudowę i modernizację gminnego oświetlenia.

Zaplanowano też inwestycję w gminne obiekty. Modernizacja budynku urzędu gminy będzie kosztować 3 mln zł. Tyle samo może pochłonąć rozbudowa Szkoły Podstawowej w Łękińsku. 6,7 mln zł przeznaczono na prace na stadionie sportowym w Kleszczowie. Z kolei 1 mln zł może kosztować stworzenie terenów rekreacyjnych Zielone Serce Kleszczowa.

W 2019 roku zakupione zostanie także nowe auto służbowe na potrzeby urzędu (zabezpieczono na to 155 tys. zł).

Jak w trakcie sesji budżetowej podkreślał wójt Sławomir Chojnowski, w Kleszczowie muszą liczyć się z tym, że coraz większych nakładów będzie wymagało utrzymanie istniejącej infrastruktury. Poza tym, o ile jeszcze dwa czy trzy lata temu po przetargach okazywało się, że kwoty zabezpieczone na inwestycje są wyższe niż faktyczne ich koszty, o tyle teraz z reguły okazuje się, że kosztorysy są niższe niż kwoty, jakich oczekują wykonawcy. Z podobnymi sytuacjami muszą się też liczyć w pozostałych gminach powiatu, choć tam skala inwestycji nie wytrzymuje porównania z tymi z Kleszczowa.

Dokończyć to, co rozpoczęte

W gminie Bełchatów wydatki osiągną poziom 55,5 mln zł, dochody będą o niemal 4,5 mln zł niższe. Na wydatki majątkowe przeznaczono prawie 8,9 mln zł. Najbardziej znaczące inwestycje zaplanowane na 2019 rok to modernizacja oczyszczalni ścieków w Zawadach, „uzbrojenie” gminnych budynków w urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii (tutaj gmina może liczyć na 950 tys. zł unijnej dotacji), rozliczona zostanie też budowa sieci kanalizacji w Ludwikowie i Nowym Świecie (z 305 tys. zł dotacji unijnej).

Zabiegów związanych z rewaloryzacją doczeka się też zabytkowy park w Wielopolu. Na fundusz sołecki zabezpieczono 845 tys. zł. Jak podkreśla wójt gminy Bełchatów, Konrad Koc, w trakcie roku budżetowego do planu inwestycyjnego będą wprowadzane zmiany. Mówi, że chce przeanalizować kwestie związane m.in. z budową sieci kanalizacyjnej w Ławach, czy modernizacją drogi przez Nowy Świat z założeniem, że powstanie tam ciąg pieszo- rowerowy. Zależy mu też na kontynuowaniu budowy świetlicy w Emilinie czy sfinalizowaniu robót związanych ze świetlicą w Wólce Łękawskiej.

Budżet na 2019 rok ma też gmina Zelów. Tutaj dochody zaplanowano na poziomie niespełna 59 mln zł, wydatki są o 500 tys. zł wyższe. Pula na wydatki majątkowe jest skromna - wynosi 4,8 mln zł. Największe zadania zaplanowane na ten rok to te wieloletnie - rozbudowa sieci wodno - kanalizacyjnej oraz budowa drogi w Kolonii Łobudzice. Na fundusz sołecki przeznaczono 552 tys. zł.

W gminie Rusiec rok 2019 będzie czasem wielkiego zaciskania pasa. Budżet na inwestycje jest więcej niż skromny. W sumie wynosi on 777 tys. zł. Najdroższe przedsięwzięcie to budowa drogi na odcinku Rusiec - Maliniec za 240 tys. zł (co jest kwotą i tak niższą niż ta wynikająca z kosztorysu). Poza tym na liście inwestycji znajdą się: budowa drogi Kuźnica - Pawłów, budowa dróg w Ruścu i w Wincentowie oraz zainstalowanie urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii na gminnych budynkach.

Dla zbilansowania budżetu, mimo daleko posuniętych oszczędności, w 2019 roku gmina Rusiec planuje także emisję obligacji wartych 500 tys. zł. Przy tym uważać trzeba na każ-dą złotówkę przeznaczaną na wydatki bieżące. Zdaniem Regionalnej Izby Obrachunkowej wskaźniki budżetowe wykazane w wieloletniej prognozie finansowej dla kolejnych lat są niepokojące. Ma to związek z tym, że założenia przyjęte dla planowanych przychodów gminy mogą się okazać trudne w realizacji.

W gminie Kluki na inwestycje w 2019 roku przeznaczonych zostanie 2,6 mln zł przy ogólnych wydatkach szacowanych 18,6 mln zł. Dochody będą o 855 tys. zł niższe. Na terenie gminy dominować będą przedsięwzięcia związane z budową i utrzymaniem dróg. Na liście inwestycji zaplanowanych na2019 rok znalazły się: budowa ulicy Jesionowej i Spacerowej na os. Leśnym w Klukach, droga Roździn-Drzyzdówki- Strzyżewice (tutaj zakładany jest wykup i rozbudowa drogi), budowa drogi w Bożymdarze, Kuźnicy Kaszewskiej i Żarze.

W Klukach powstaną także dwa nowe parkingi - jeden przy szkole, drugi przy urzędzie g miny (od strony banku). Gmina chce też sfinansować zakup dwóch samochodów strażackich. Jeden dla OSP w Parz-nie, drugi dla OSP Strzyżewice. W tej drugiej miejscowości zaplanowano rozbudowę remizy.

W gminie Drużbice na wydatki majątkowe w 2019 roku przeznaczono 1,8 mln zł (dochody budżetu to 20,9 mln zł, wydatki 21,3 mln zł). Główne punkty planu inwestycyjnego to kontynuacja prac związanych z budową strażnicy OSP w Drużbicach oraz z budową drogi Rasy-Bukowie Górne. W 2019 roku modernizowane będą też drogi gminne, planowane są prace przy sieci wodociągowej w Woli Głupickiej, rozbudowywane będzie też oświetlenie uliczne w poszczególnych miejscowościach.

Budżet gminy Szczerców ma zostać uchwalony w styczniu.

Ewa Drzazga

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

11.01.2019, 12:01

Tak wiele obiecywał Polak przed wyborami a widzę, że w planach o Kurnosie nie ma żadnego wspomnienia. Został wybrany i ma wyborców w nosie. Tak trzymać.!!!

10.01.2019, 19:46

W gminie Rusiec po Wożniakowemu ;; nasrejmy i ucikejmy

09.01.2019, 22:45

A w gminie Bełchatów to przewidziano coś na remonty jakiejkowiek drogi?

09.01.2019, 22:31

a kasa w klukach na odśnieżanie i posypywanie dróg jest bo ślisko jak cholera !

09.01.2019, 17:31

Zgadza się. Po Woźniaku została tylko dziura budżetowa i niesmak.Odejdź chłopie z honorem ,jeżeli w ogóle go masz.

09.01.2019, 16:00

700000 zł na inwestycje w Gminie Rusiec. Oto co zostawił po sobie Wasz Wójt roku Woźniak. Zapewne gdyby Szczytowskiego wiedział o realiach to pewnie by nie startował by być włodarzem w takiej biedzie.... Strach pomyśleć co by zrobił Woźniak z tą gmina gdyby wygrał wybory. Ludzie nie dajcie mu wygrać wyborów na radnego we Woli bo tylko będzie bruździł i przeszkadzał. Daj nam normalnie żyć i zejdź z tej sceny politycznej na zawsze....

Mieszkaniec Woli

09.01.2019, 13:29

Po co w wieloplu modernizować park przecież tam wokół fetor z tuczarni świń

09.01.2019, 09:28

"W sumie wydatki inwestycyjne zaplanowano tu na poziomie aż 144 mln zł (przy ogólnej sumie dochodów 261 mln zł i wydatków 340 mln zł, przy czym zbilansowane mają one być nadwyżką budżetową)." Tego Bizancjum się nie bedzie dało utrzymać ... 6 tys ludzi i na ich potrzeby są wydatki rzędu 144 mln zl ...

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3