Piotr Kopek tłumaczy, że oczyszczalnia nie jest winna temu, iż znów "brzydko pachniało" w Bełchatowie [ROZMOWA]

Rozmowa z Piotrem Kopkiem, prezesem bełchatowskiej spółki Wod Kan.
 Archiwum

Ostatnio znów „brzydko pachniało” w mieście. To dlatego wywoziliście osad z suszarni w oczyszczalni ścieków?

Piotr Kopek: Wywóz osadów nie ma żadnego związku z odorami. Osad wysuszony do poziomu 65 proc. w bardzo niewielkim stopniu emituje odory. Jego poziom wysuszenia jest na tyle duży, że niewiele jest w nim wody, którą można odparować. Proces wywożenia nie generował więc uciążliwości. Panujące ostatnio warunki pogodowe sprzyjały procesowi suszenia, natomiast wysokie temperatury są niekorzystne dla innej gospodarki odpadami. Odczuwalne uciążliwości odorowe, które się pojawiły, ponad wszelką wątpliwość w większości nie pochodzą z oczyszczalni ścieków. Sprawdziliśmy to skrupulatnie, o różnych porach dnia. Wbrew temu, co niektórzy sądzą, najczęściej są to uciążliwości generowane przez podmioty zlokalizowane przy ul. Przemysłowej, a nie z oczyszczalni. Kiedy warunki atmosferyczne nie pozwalają nam uchronić przede wszystkim mieszkańców os. Binków przed odorami będącymi wynikiem procesu technologicznego oczyszczalni, to przyznajemy się do tego. One są jednak bardzo sporadyczne i krótkotrwałe. Ponad wszelką wątpliwość mogę powiedzieć, że uciążliwości odczuwane w okolicach galerii Olimpia, os. Słonecznego, czy częściowo Okrzei i Binkowa są pochodną działalności innych podmiotów.

Ale rozstawiliście kurtyny antyodorowe na terenie oczyszczalni ścieków...

To jest działanie prewencyjne, które uruchamiamy bez względu na to jaki jest poziom odorów z oczyszczalni ścieków. Bariery antyodoro-we uruchomiliśmy 9 kwietnia i cały czas pracują. Od dłuższego czasu udaje nam się utrzymywać poziom odorów na zadowalającym poziomie.

Wyeliminować odory mają zamknięte komory fermentacyjne. Na jakim etapie jest ich budowa?

Otworzyliśmy oferty przetargowe. Trwa proces ich oceny. Liczę, że będziemy gotowi na podpisanie umowy na przełomie maja i czerwca. Od dnia podpisania umowy wykonawca będzie miał 22 miesiące na wykonanie zadania. Liczymy na oddanie ZKF-ów do użytku w połowie 2020 roku

Maciej Wiśniewski

  • Polska Dziennik Łódzki
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

01.05.2018, 12:57

Mądralo trzeba być odważnym żeby wybudować się w Zdzieszulicach kilkaset metrów od oczyszczalni ścieków. Pretensje miej do siebie albo do tych co ci oczyszczalnie 40 lat temu wybudowali pod nosem

01.05.2018, 09:20

1 maja a z oczyszczalni nawala w Zdz. Górnych ze Hej trzecia nad ranem i co na to.
Tam MIESZKAM SPRYTNY kOPKU.

30.04.2018, 16:55

" podmioty zlokalizowane przy ul. Przemysłowej" czyli które?

30.04.2018, 10:32

W WodKanie już niedługo będzie więcj dyrktorów, niż pracowników, więc nic dziwnego, że śmierdzi,

30.04.2018, 10:18

Kopek jest pierwszym prezesem Wod Kanu który zatrzymał obłęd wzrostu cen wody i ścieków w Bełchatowie. Nikomu wczesniej nie chcialo sie tego dla mieszkańców zrobić.Za czasów Plusa i Chrzanowskiego z oczyszczalni capiło na pół miasta i do tego ceny szły lawinowo do góry. A co do smrodu, dziś Bełchatów nie różni się od innych miast

30.04.2018, 10:09

Mieszkania na binkowie i os.słonecznym tanieją, smród że hej i nie ma winnych...towarzystwo wzajemnej adoracji z ulicy przemysłowej myśli sobie, że tak będzie zawsze? hmm, nie doczekanie. Jak to ktoś napisał ponizej , zaprośmy ekologów, zróbmy badania, a kosztem obciążymy winowajców.....

30.04.2018, 09:24

Siedzi Magnucki, Matyśkiewicz, Olszewski, Niewieczerzał i piszą co im ślina na język przyniesie. Czekamy aby ktoś z wiedzą wyjął na światło dzienne sprawy SANIKOMU. Wtedy będzie smród że hej

30.04.2018, 09:03

Jak czytam te wpisy to jakies jaja, przecież już od dawna nie smierdzi. Czasem zajeżdza przez 2-3 dni. ale da sie żyć a psy szczekają karawana idzie dalej. Oj była władza ujada

30.04.2018, 08:46

brzydki "zapaszek" na przytorzy nie do opisania ! nie da się wyjśc na balkon czy nawet otworzyć okna.

Kpina, żeby nic z tym nie robić !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

30.04.2018, 08:38

Proponuje aby od dziś znowu zaczęło śmierdzieć z oczyszczalni tak jak w roku 2014 i może wreszcie szydercy zrozumieją, że dziś normalnie można żyć. Zapomnialo się jak było i teraz pomyje łatwo wylewać na Kopka.

30.04.2018, 08:26

Czy tak trudno skontrolować wszystkie zakłady na ul.przemslowej? Dlaczego nie wyśle sie tam kontroli odpowiednich sluzb? Śmierdzi w całym miescie, najbardziej na binkowie i osiedlu słonecznym i nie ma winnych?

30.04.2018, 08:01

Ciekawe kto z tych piszących mieszka na Binkowie, czy Słonecznym? O życiu w smrodzie to mogą powiedzieć coś ludzie żyjący na tych osiedlach od lat, a nie z Grocholic, Poręb, Dolnośląskiego, czy Pow. Od 2015 roku zmiana jest zdecydowanie na lepsze i guzik mnie obchodzi czyja to zasługa. Teraz żyje się normalnie a wcześniej było anormalnie . I taka jest rzeczywistość . W dup... mam te wasze polityczne wojny!

30.04.2018, 07:35

Skoro według co niektórych codziennie śmierdzi na Binkowie to dlaczego dziś nie czuć żadnego odoru? Tak było też wczoraj i przedwczoraj. Coś widzę, że Plusy boją się Kopka niczym diabli święconej wody i postanowili obrzucić go fekaliami

30.04.2018, 07:13

Oj głupi hejterzy! Gdyby nie Czechowska I Kopek na Binkowie, Okrzei i Słonecznym do dziś byśmy żyli niczym obok niemytego tygodniami kibla tak jak to było do 2015 roku. Kilku Plusiaków pisze te negatywne komentarze licząc ze będą one wpływały na opinie całego Bełchatowa. Napiszcie coś o sukcesach na tym polu Chrzanowskiego, Mstyśkiewicza i Olszewskiego. Rządzili 12 lat i co zostawili? Wielki smród.

29.04.2018, 18:49

Chyba już nawet Czechowska załapała ze Kopek to jest pomy....łka .

29.04.2018, 18:47

Drodzy mieszkańcy czegoś tu nie rozumiem skoro nie śmierdzi z oczyszczalni jak mówi jasniepanujacy prezesik to po co wydawać 20 milionów na budowę ZKF . Po co

29.04.2018, 18:01

Pan Kopek nie ma pojęcia o gospodarce wodno _ ściekowej.W Pamapol szybko się go pozbyli bo też nie miał pojęcia o fachowości ,ale za to wie jak zgarniać co miesiąc ponad 14 tysiaczków z naszych opłat.Aby do wyborów

29.04.2018, 12:27

skąd Kopek się zna na działaniu Oczyszczalni. Przecież w tej firmie nie ma ani jednej osoby po Politechnice, po kierunku odpowiadającym profilowi działalności Wod-Kanu.

29.04.2018, 12:15

dobrze, ze pieniądze nie śmierdzą ...

29.04.2018, 11:37

dlaczego nikt nie skontroluje swoja droga zakladu na przemyslowej utylizujacego odpady medyczne?

29.04.2018, 10:17

Pan Kopek ma rację! To nie oczyszczalnia jest winna tylko zarządzający nią ludzie!