ochronka w Bełchatowie ochronka w Bełchatowie

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Żaden z bełchatowian nie ma już prawa pamiętać, że przy ulicy Kościuszki, w miejscu, w którym dziś usytuowano pawilon "Pod Zegarem" , stała kiedyś drewniana oficyna, w której mieściło się pierwsze bełchatowskie pseudoprzed-szkole, czyli tzw. ochronka.

Ochronkę w Bełchatowie założono jeszcze przed pierwszą wojną światową. Do tej ochronki chodziły całe rzesze dzieci z bełchatowskich rodzin. Po latach dobrze ten zakład wspominał np. Józef Wieczorkiewicz (ten sam, którego imieniem nazwano uliczkę między osiedlami Wolność i Tysiąclecia).

Jak mówił Józef Wieczorkiewicz, ochronka w Bełchatowie do której chodził, powstała dzięki bełchatowskiemu listonoszowi i jego żonie, którzy poświęcić mieli na to całe swoje oszczędności, choć sami dzieci, które do tego zakładu dobroczynnego mogliby posłać, nie mieli.

Z kolei inne źródła wśród fundatorów ochronki w Bełchatowie z początku XX wieku podają doktora Włodzimierza Rodziewicza i ks. Leona Zarembę.

Zabawki, które dzieci miały do dyspozycji, wyszukane nie były. W ochronce w Bełchatowie było ich zaledwie kilka sztuk. Dzieci zajęte były zresztą raczej ganianiem po podwórku, nauką chodzenia na szczudłach, toczeniem drewnianych obręczy czy skakaniem przez skakankę, niż przesiadywaniem w zamkniętych pomieszczeniach.

Ochronka w Bełchatowie położona niemal u wylotu uliczki prowadzącej do dworu Hellwigów, przetrwała do 1914 roku. Potem przeniesiono ją na ul. 1 Maja do budynku, który stał jeszcze w połowie lat 70. Wtedy dzieci chodziły już do regularnych przedszkoli, co nie oznacza, że miejsc było w nich w nadmiarze.

Natomiast przy ulicy Kościuszki w miejscu drewnianej szopy stanął pawilon "Domu Książki", pierwszego w mieście miejsca, które przypominało prawdziwą księgarnię.

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

baja (gość)

Ochronka, czyli pseudoprzedszkole wg Drzazgi.
Słownik: "Ochronka to ośrodek opiekuńczy dla biednych lub osieroconych dzieci; też: rodzaj przedszkola»
Przedrostek "pseudo" oznacza:fałsz, rzekomy, udawany.
Używanie słów bez rozumienia ich znaczenia zafałszowuje treść przekazu.