Artykuł sponsorowany

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Ponad cztery mln zł unijnego dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 – 2014 otrzymają Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Instytut Włókiennictwa w Łodzi. Łączna wartość obu projektów to ponad 10 mln zł. Dofinansowanie przyznano w ramach konkursu ogłoszonego przez Centrum Obsługi Przedsiębiorcy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Dzięki dofinansowaniu łódzka ASP zrealizuje projekt zatytułowany „Rozwój wzornictwa przemysłowego w zakresie płytek i dekoracji ceramicznych w oparciu o badania naukowe”. Wartość tego projektu to około 7 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wynosi ponad 2,8 mln zł. Dzięki unijnej dotacji, Akademia ma szansę rozszerzyć współpracę z przemysłem, a sygnowane przez studentów i pracowników naukowych wzory, po wdrożeniu do produkcji przemysłowej, wzbogacą ogólnodostępne wnętrza jak i nasze domowe zacisze. Za unijne pieniądze łódzka uczelnia artystyczna zakupi aparaturę badawczą do laboratoriów, tworząc profesjonalne zaplecze, umożliwiające realizację prac badawczo-rozwojowych. Wyniki badań posłużą przedsiębiorcom, reprezentującym głównie kreatywne i innowacyjne przemysły.

Z kolei Instytut Włókiennictwa, mieszczący się w Łodzi przy ul. Brzezińskiej, pozyskaną dotację w wysokości ponad 1,2 mln zł, przeznaczy na realizację projektu „Rozwój infrastruktury badawczo- rozwojowej Instytutu Włókiennictwa na potrzeby badań nad bezpieczeństwem użytkowania wyrobów włókienniczych”. Wartość całego projektu to około 3 mln zł.

Instytut Włókiennictwa jest najstarszą placówką naukowo-badawczą przemysłu włókienniczego w Polsce, prowadząc nowatorskie w skali kraju badania, których wyniki wykorzystywane są zarówno przez instytucje badawcze, jak i przedsiębiorców, dla których istotna jest poprawa bezpieczeństwa materiałów i produktów. Realizacją projektu zajmować się będzie Laboratorium Badań Ekologii Tekstyliów i Środowiska Pracy, wykonujące badania ekologiczne i właściwości higienicznych wyrobów włókienniczych, w tym m.in. pokryć podłogowych i artykułów wyposażenia wnętrz oraz oceną właściwości użytkowych tekstyliów. Kierownikiem Laboratorium jest mgr inż. Rafał Milala.

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź