Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PGE wystawiło spółkę MegaMed na sprzedaż. Pracownicy chcą kupić przychodnię

Grzegorz Maliszewski
Przychodnia MegaMed w Bełchatowie zatrudnia 200 osób
Przychodnia MegaMed w Bełchatowie zatrudnia 200 osób Grzegorz Maliszewski
Związkowcy z bełchatowskiej elektrowni chcą ratować przychodnię MegaMed przed przejęciem jej przez obcego udziałowca... kupując tę medyczną spółkę.

Władze obecnego jej właściciela, Polskiej Grupy Energetycznej, zaplanowały sprzedaż całej spółki, która świadczy usługi medyczne dla ponad 20 tys. pracowników koncernu PGE GiEK SA.

Ponad połowę osób korzystających z usług MegaMedu stanowią pracownicy bełchatowskiej kopalni i elektrowni, a także mieszkańcy Bełchatowa. Słysząc o planach sprzedaży, o swoją przyszłość i pracę boi się też bełchatowska załoga przychodni MegaMed. - Nie wiemy co będzie, jak przyjdzie nowy właściciel. Dlatego spółka pracownicza to dobry pomysł - mówi jedna pracownica.

Przedstawiciele związków zawodowych już zarejestrowali spółkę pracowniczą o nazwie MegaBest, ma ona stanąć do rywalizacji z innymi firmami z kraju o kupno MegaMedu. Jednak zarejestrować spółkę to jedno, a zdobyć potrzebne pieniądze na zakup potężnej przychodni, której wartość wycenia się na kilkadziesiąt milionów złotych - to już zupełnie inna sprawa. Założyciele spółki mają jednak pomysł, jak zebrać chociaż część potrzebnych pieniędzy. Udziałowcem MegaBestu będzie mógł się stać każdy z 20 tysięcy pracowników firm należących do koncernu PGE GiEK SA. Kampania informacyjna wśród załóg już została rozpoczęta. Rozdawane są ulotki informujące, jak można stać się udziałowcem.

Pracownicy, którzy chcieliby stać się udziałowcami spółki, muszą wypełnić deklarację o przystąpieniu do spółki i wykupić od 2 do 200 udziałów. Można tego dokonać poprzez zakup cegiełki, której wartość, 500 złotych, odpowiada jednemu udziałowi w spółce. Związkowcy liczą, że w ten sposób uda się zebrać co najmniej kilka milionów złotych. By zdobyć pozostałą część kwoty, potrzebnej na zakup MegaMedu, zaciągnęliby kredyt w banku komercyjnym.

- Aby skorzystać ze statutu spółki pracowniczej, pracownicy lub kooperanci powinni wykupić co najmniej 20 proc. kapitału spółki. To wymóg Banku Gospodarstwa Krajowego, który mógłby zagwarantować dodatkowe poręczenie na zakup spółki. Do pomysłu staramy się zachęcić też kolegów z innych miast- Turowa, Opola czy Dolnej Odry, którzy też korzystają z usług MegaMedu. Do końca maja musimy złożyć pełną ofertę. To jest idea obarczona ryzykiem, ale może się udać - mówi Andrzej Piłat, przewodniczący Związku Zawodowego Elektryków w PGE Elektrownia Bełchatów.

Decyzja, kto nabędzie firmę MegaMed, ma zapaść jeszcze w czerwcu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto