Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PGE w elektrowniach pali biomasą

Grzegorz Maliszewski
Na górze Kamieńsk koło Bełchatowa stoi już 15 wiatraków. Wkrótce pojawią się kolejne
Na górze Kamieńsk koło Bełchatowa stoi już 15 wiatraków. Wkrótce pojawią się kolejne fot. archiwum
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna w Bełchatowie chce stawiać na zieloną energię. Koncern rozpoczął już wdrażanie projektów związanych z produkcją energii elektrycznej z zastosowaniem biomasy jako paliwa.

Koncern, który jest jedną z sześciu spółek wchodzących w skład Polskiej Grupy Energetycznej, zielone paliwo chce zastosować we wszystkich swoich pięciu elektrowniach, m.in. Elektrowni Bełchatów, Elektrowni Turów, Elektrowni Dolna Odra, Elektrowni Pomarzany oraz Elektrowni Szczecin.

- Obecnie w Elektrowni Szczecin uruchamiany jest nowy blok opalany biomasą, a w pozostałych elektrowniach zostały uruchomione lub planowane są do uruchomienia instalacje umożliwiające współspalanie biomasy w istniejących kotłach - mówi Magdalena Kula, dyrektor departamentu komunikacji w PGE GiEK w Bełchatowie.

Strategiczne plany koncernu zakładają produkcję zielonej energii w oparciu o biomasę na poziomie 4 TWh rocznie. Instalacja do współspalania biomasy zainstalowana została już w bełchatowskiej elektrowni. Umożliwia ona wykorzystanie ekologicznego paliwa w ilości dochodzącej do 900 ton na dobę.

PGE w województwie łódzkim zamierza zainwestować także w energię z wiatru. Bardzo prawdopodobne, że już w przyszłym roku może rozpocząć się budowa kolejnych wiatraków na górze Kamieńsk. Obok istniejącej już farmy piętnastu wiatraków o łącznej mocy 30 megawatów, spółka Elektrownia Wiatrowa Kamieńsk, której udziałowcem jest PGE Energia Odnawialna, zamierza postawić kolejne dziewięć turbin wiatrowych o mocy 2 megawatów.

Okazuje się, że mocno rozważana jest także budowa parku wiatrowego, złożonego z piętnastu turbin o mocy 2MW na zwałowisku wewnętrznym bełchatowskiej kopalni. Wykonane zostały już nawet roczne pomiary wiatru, które wykazały, że wieje on w tym miejscu ze średnią prędkością ok. 23 km/godz., co wystarczy do działania elektrowni wiatrowej. PGE z inwestycją czeka aż gmina Kleszczów zaktualizuje studium zagospodarowania przestrzennego dla terenów, na których farma miałaby stanąć. Według wstępnych szacunków, inwestycja może pochłonąć nawet do 200 mln zł, a koszt budowy wiatraków ma zwrócić się po siedmiu latach. PGE wiatraki zamierza stawiać także w Nowej Brzeźnicy. Stanąć ma tam park złożony z piętnastu turbin o mocy 2 megawatów każda.

Spółki Skarbu Państwa od kilku lat są zmuszone stawiać na odnawialne źródła energii, bo takie wymogi na kraje członkowskie nakłada Unia Europejska. Do 2020 roku udział energii odnawialnych w produkcji prądu w Unii Europejskiej ma wynieść 20 proc. W Polsce udział energii odnawialnej stale się zwiększa. W 2008 roku to 4,3 proc., a w 2010 7,5 proc. Według prognoz, udział zielonej energii w 2015 roku ma wynieść 12,2 proc. , a w 2020 roku już 19,3 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto