Odkrywka Bełchatów zmieni się w jezioro

Dziś w bełchatowskiej odkrywce pracują koparki, za ponad 30 lat powstanie tutaj olbrzymie jezioro (© Dariusz Śmigielski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Odkrywka Bełchatów za kilkadziesiąt lat zmieni się w dwa najgłębsze jeziora w Polsce. Pierwsze prace już rozpoczęto. Otwarcie jezior dla turystów zaplanowano w 2050 roku.

Odkrywka Bełchatów zmienić się ma w dwa najgłębsze jeziora w Polsce, blisko dwukrotnie głębsze od mazurskiej Hańczy. Tym samym okolice Bełchatowa mają stać się jedną z największych atrakcji turystycznych w województwie łódzkim.

Nim jednak w miejscu dzisiejszych maszyn górniczych odkrywki Bełchatów pojawią się białe żagle, minie kilkadziesiąt lat. Olbrzymie jeziora, które w przyszłości mają przyciągać tysiące turystów, mają powstać w miejscu dzisiejszej odkrywki Bełchatów i odkrywki Szczerców. Bełchatowska kopalnia już rozpoczęła prace przygotowawcze. Obecnie opracowywane jest zagospodarowanie końcowe obydwóch zbiorników, które ma być gotowe w przyszłym roku.

Odkrywka Bełchatów zmieni się w jezioro. Jak będzie wyglądać?Choć ostatecznie ,,otwarcie" jezior planowane jest około 2050 roku, to już w kopalni podejmowane są decyzje co do kształtu zbiorników. Wykonywane są już nawet wstępne prace. Jak się okazuje, na terenie bełchatowskiej odkrywki usypywane są plaże czy przygotowywany teren pod port jachtowy dla żaglówek.

- W tej chwili, powoli planujemy, w którym miejscu będą właśnie plaże - mówi Kazimierz Kozioł, dyrektor bełcha-towskiej kopalni. - Dokładne zagospodarowanie terenu, polegające na jego wypłyceniu, a także pierwsze prace na wyznaczeniem linii brzegowej, łagodzeniu skarp, rozpoczną się najprawdopodobniej w przyszłym roku.

Linię brzegową jeziora najpierw będzie kształtowana od strony wschodniej, czyli od zwałowiska wewnętrznego, gdzie prace górnicze już się zakończyły.
Kopalnia ma pomysły jak uatrakcyjnić jezioro. Jednym z nich mają być zatopione maszyny górnicze, które z pewnością pod Bełchatów ściągnęłyby licznych płetwonurków.

- Taki pomysł jest rozważany, ale trzeba byłoby to zrobić na odpowiedniej głębokości, aby umożliwiało to nurkowanie, ale nie przeszkadzało - mówi Kazimierz Kozioł.

Z kolei na jeziorze, powstałym w miejscu dzisiejszej odkrywki Szczerców, planowana jest wyspa, która byłaby atrakcją turystyczną.
- Można pozostawić część zwałowiska, które tworzyłoby taką wyspę - mówi dyrektor kopalni. - Czy będzie nas na to stać, jeszcze nie wiemy, bo nie wiadomo, czy ziemia nie będzie potrzebna do wypłycenia innych miejsc.

Ostatecznie jezioro w odkrywce Bełchatów ma mieć głębokość 205 metrów, a to w szczercowskiej około 185 metrów. Pierwsze próby zalania wodą na głębokość kilkudziesięciu metrów w odkrywce Bełchatów mają rozpocząć się po 2025 roku.

Komentarze (25)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Leszy (gość)

Atrakcyjne dla żeglarzy jezioro musi mieć atrakcyjną linię brzegową, tak jak Solina, a nie tak jak nieatrakcyjne jeziora Otmuchowskie. I nie piszcie mi o morzu bo to jest zupełnie co innego.

KArol (gość) (Bombel)

Hitler ty chyba nie wiesz co mówisz. To przez niego Polska jest jaka jest, Ty nigdy nie powinieneś nazywać siebie Polakiem J3Bany Szwabie.

Bankowiec (gość)

Nie przepłacaj za kredyt!
Czy wiesz, że rata na przykładzie kredytu 10.000 przy tym samym okresie może się różnić nawet o 150 zł???!!!
Skorzystaj z Naszej wiedzy oraz kilkunastoletniego doświadczenia w bankowości i pozwól wskazać dla siebie najlepszą ofertę.
Zacznij cenić komfort, dyskrecję i swój czas.
To naprawdę nic nie kosztuje. Sprawdź www.belchatowfinanse.pl

Kaczor Boruta (gość)

super propozycja Kozioła. Ja teź tak potrafię. Wyłączyć pompy .Woda urządzenia wydobywcze zaleje w trzy miga. Tylko trzeba już poszukać takiego co w piekle za Koziołem będzie z siekierą ganiał.

Kaczor Boruta (gość)

super propozycja Kozioła. Ja teź tak potrafię. Wyłączyć pompy .Woda urządzenia wydobywcze zaleje w trzy miga. Tylko trzeba już poszukać takiego co w piekle za Koziołem będzie z siekierą ganiał.

no name (gość)

Nie wiem czy wszyscy wiedza, że między złożem Bełchatów a Szczerców jest
wysad solny. W okolicach Kamienia, który grozi katastrofą biologiczna całego obszaru centralnej Polski w przypadku złej ochrony wysadu przed dostaniem się wody gruntowej lub napływowej (stąd wokół wysadu występują pierścienie studni odwadniających ) Z tego co wiem to najpierw trzeba zakończyć wydobywanie węgla obu złóż potem zadbać o wspomniany wcześniej wysad solny a następnie przystąpić do zalewania obu odkrywek. Zalewanie wyrobisk poeksploatacyjnych to przesunięcie biegu rzeki Widawki do naszych odkrywek. To czas przynajmniej 30 lat. Eksploatacja węgla w odkrywce Szczerców przewidziana jest do 2035 r. Reasumując realny termin naszych jezior to 2065 przy sprzyjających okolicznościach. Czyli za 50 lat.

maksiu (gość) (Pietro)

Złoczew ma pokłady węgla na max 20lat jedynym stabilnym źródłem węgla mogłoby być Legnica tam węgla jest według pomiarów na 150lat tylko problem z wysiedleniami i protestami...

2017 (gość)

Jak tak dalej pójdzie, to jeziora będą mogli sobie zalać już za 2, 3 lata. Jak wszystkich zwolnią lub przeniosą do spółek, a przecież do tego dążą, to nie pozostanie nic innego. A co na te plany PGE ma do powiedzenia prezes Kaczorowski? Niedługo pewnie będzie się wstydził pokazać publicznie. Jak można pozwolić na to żeby rozpieprzyć takie zakłady jak kopalnia i elektrownia...

xyz (gość)

oby się udało, ale kto wie co będzie za 50 lat , kiedyś w planach była linia kolejowa przez Bełchatów, a nie tylko odgalęzienie z Piotrkowa, to były jeszcze lata 70 , 40 lat później kolej całkowicie idzie do likwidacji, nawet te śmieszne towarowce jadące 30 na godzinę :d plany są jak ciwki .. lubią się...

Ja (gość)

Okolice Bełchatowa zmienią się w atrakcyjny turystycznie region, bedzie gdzie pożeglować, łowić ryby, a mieszkańcy bedą żyli z turystów.Powstaną chotele , pensjonaty , kwatery - pod tym kątem trzeba na to spojrzeć. Co mądrzejsi już kupili za bezcen działki przy wkopie, ich dzieci i wnuki będą z tego latami ciągnąć zyski...

-- (gość)

może kopalnia i elektrownia zacznie zwiększać zatrudnienie i o tym zrobią filmik i będą go puszczać w tv - to bardziej zacne niż dwa jeziora...niech się sami w nich utopią