Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ochrona z Elbestu została wydzielona

Maciej Wiśniewski
Jak mówi Anna Kostrzewa, Elbest Security zatrudnia 1.150 osób i w ciągu roku planuje zwiększenie zatrudnienia o 30 procent
Jak mówi Anna Kostrzewa, Elbest Security zatrudnia 1.150 osób i w ciągu roku planuje zwiększenie zatrudnienia o 30 procent Archwium
Spółka Elbest wydzieliła działalność ochroniarską do nowego podmiotu Elbest Security. Pracownicy obawiają się, że to początek drogi do wyprzedaży hoteli i likwidacji spółki

- Ochrona to jedyna działka w tej spółce, która przynosiła zyski, jak ją oddzielą, to będziemy przynosić same straty, więc się sprzeda hotele, a ludzi puści z torbami - obawia się pracownik jednego z hoteli Elbestu.
Była spółka-córka bełchatowskiej elektrowni, której właścicielem jest Polska Grupa Energetyczna podzieliła swą działalność. Od 13 lipca działa nowa spółka - Elbest Security Sp z o.o. Przejęła ona działalność ochroniarską.
- Zrealizowany został proces wydzielenia z Elbest sp. z o.o. działalności ochroniarskiej do specjalistycznego podmiotu, który na podstawie obowiązujących przepisów prawa będzie mógł nie tylko kontynuować działalność spółki, ale również umożliwi jej rozwój - podkreśla Anna Kostrzewa, dyrektor biura organizacyjno-prawnego Elbest Security. W skrócie chodzi o to, żeby nowy podmiot skuteczniej walczył o wygrywanie przetargów na ochronę obiektów.

Część związkowców grzmi jednak, że to doprowadzi do utraty płynności finansowej samego Elbestu, którego działalność hotelarska przynosi straty, a Elbest Security o przetargi walczyć będzie niskimi kosztami pracy. Już teraz ochroniarze z Elbestu przenoszeni są nie do spółki Elbest Security, tylko do oddziału Rogowiec tej spółki.

- To jest niezgodne z prawem - mówi dr Izydor Jarzyński, doradca prawny nowego, działającego od lutego, ale już skupiającego około trzystu pracowników związku zawodowego Zjednoczeni w Elbeście. - Skoro majątek przenoszony jest ze spółki do spółki, a nie do oddziału, to samo powinno być z pracownikami, którzy przechodzą do nowego pracodawcy na podstawie art. 23 prim kodeksu pracy - dodaje.

Zdaniem Zofii Kędziak, przewodniczącej ZZ Zjednoczeni w Elbeście, to droga do umniejszenia praw pracowników. Obecnie bowiem w Elbest Security są dwa oddziały Rogowiec 1 i Rogowiec 2. W tym drugim pracują ochroniarze, od razu zatrudniani w oddziale, z mniejszym uposażeniem, często bez dodatków, np. za dojazdy do pracy.
- Dochodzi do absurdalnych sytuacji, że w tej samej budce strażniczej pracuje dwóch ochroniarzy, wykonują te same zadania, a mają różne pensje i świadczenia - podkreśla.

Trwają prace nad nowym układem zbiorowym pracy dla pracowników Elbest Security, chociaż jak mówi dr Izydor Jarzyński, skoro nowa spółka przejmuje pracowników na zasadzie art. 23 prim, to obowiązuje ich stary układ zbiorowy.
Jak mówi Adam Olejnik z ZZ Odkrywka, związkowcy nie mają możliwości zablokowania podziału spółki. - Po to jednak negocjujemy nowy układ zbiorowy, żeby zapewnić pracownikom ich prawa - podkreśla. - Inaczej wszyscy mogli by być zwolnieni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto