Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe reguły na nowy budżet obywatelski w Bełchatowie

Maciej Wiśniewski
Zatoczka „pocałuj i jedź” przy szkole podstawowej nr 1 to udany projekt budżetu obywatelskiego
Zatoczka „pocałuj i jedź” przy szkole podstawowej nr 1 to udany projekt budżetu obywatelskiego Grzegorz Maliszewski
Wystartowała piąta edycja budżetu obywatelskiego. Do wydania znów jest półtora miliona. Kłopoty z realizacją niektórych projektów sprawiły, że miasto zmienia reguły lokalizowania projektów

Od poniedziałku można zgłaszać projekty do piątej edycji budżetu obywatelskiego Bełchatowa. Do rozdysponowania, jak w czterech poprzednich edycjach, znów jest półtora miliona złotych. Tak jak ostatnio, 100 tys. z tej puli przeznaczonych będzie na projekty miękkie, czyli nie związane z inwestycjami, a działaniami o charakterze społecznym.

Pozostała kwota przeznaczona jest na projekty twarde. Ci, którzy będą zgłaszać propozycje inwestycji, powinni sprawdzić lokalizację. Planować budowy można bowiem tylko na terenach należących do miasta. Projekty zlokalizowane na działkach innych właścicieli będą odrzucane. Warto więc najpierw sprawdzić dokładnie numer działki (np. na geoportalu miasta w internecie), a potem zapytać w magistracie, czy dana działka należy do miasta.

Takie obostrzenie to pokłosie kłopotów z realizacją ostatniego budżetu obywatelskiego. Chodzi o międzypokoleniową strefę rekreacji na terenie OSP Gro-cholice. Na działce, gdzie powstać miał plac wypoczynku ustawiono maszt telekomunikacyjny. - Niestety z wykonaniem tej inwestycji jest problem, ponieważ część mieszkańców chce jej realizacji na działce obok masztu, a inni natomiast zebrali podpisy i wskazują aż cztery inne lokalizacje w Grocholicach - mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. - Chcemy uniknąć skłócenia społeczeństwa, aby w przyszłości takich sytuacji nie było - dodaje.

Sytuacja w Grocholicach jest patowa, bo miasto nie bardzo chce budować teren rekreacji przy maszcie, a strażacy z OSP upierają się przy swojej lokalizacji. Inne proponowane lokalizacje to m.in. teren przy szkole, czy park przy ul. Częstochowskiej.

- Nie wiem, czy mamy przeliczać ilość podpisów, ale sytuacja jest patowa - podkreśla prezydent Czechowska.

Kontrowersji wokół budżetu obywatelskiego Bełchatowa nie brakowało od pierwszej edycji. W 2014 roku największym beneficjentem został szpital, zdobywając pieniądze na nową windę, remont oddziału paliatywnego, czy tereny zieleni.

Zresztą w wyborczym roku 2014 na szybko przeprowadzono też drugą edycję budżetu obywatelskiego. W pełni zrealizowano tylko bazę sportową przy ul. Edwardów. Podobny kompleks przy szkole nr 9 wciąż nie powstał, bo z powodu niedoszacowania zabrakło pieniędzy.

Wprawdzie w ramach budżetu obywatelskiego wykonano projekty techniczne przebudowy ul. Słonecznej, czy ciągu pieszo-rowerowego od Warszawskiej do Żabiej, ale ludzi przecież nie obchodzą dokumenty, chcą mieć nowe chodniki i drogę. Dlatego regulamin budżetu obywatelskiego zmieniano. Dziś zgłaszane projekty muszą być kompleksowe i w proponowanej kwocie i terminie musi zmieścić się i projekt i realizacja.

Na zgłoszenia projektów w piątej edycji czas jest do 14 lipca. Głosowanie odbędzie się we wrześniu. Realizacja projektów planowana jest na 2018 r.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto