18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

(Nie)zapomniane hafty w Łódzkim Domu Kultury

Artykuł sponsorowany
Niepowtarzalne prace, będące świadectwem umiejętności i kreatywności ich autorów, można oglądać jeszcze do 26 października w Galerii Starej Łódzkiego Domu Kultury. Elementem, który łączy wyroby dla domu, ubrania oraz oryginalne pamiątki, jak okładki do książek, igielniki czy torebki, jest haft opoczyński. Ci, którzy nie zdążą jej obejrzeć, będą musieli wybrać się na wycieczkę do Muzeum Regionalnego w Opocznie, gdzie 7 listopada zostanie otwarta wystawa „Nie tylko petanka …”.

Wystawa jest podsumowaniem I edycji projektu „Nie tylko petanka … W kręgu haftów regionalnych”, który powstał w celu zachowania tradycyjnego haftu i jego popularyzacji w środowisku wielkomiejskim Łodzi i wśród mieszkańców województwa łódzkiego. Autorki projektu: Danuta Wachowska z Łódzkiego Domu Kultury i Alicja Woźniak z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi wierzą głęboko, że można czerpać z bogactwa dziedzictwa kulturowego regionu i przetwarzać jego elementy we współczesnym wzornictwie, sztuce użytkowej, projektowanych ubraniach etc. Wystawa „Nie tylko petanka…” potwierdza to przekonanie. Nie chodzi jedynie o walory estetyczne, ale również o poczucie tożsamości – rozpoznanie własnych korzeni i zachęcenie do tego innych. Wydobywając wybrane elementy, jak np. haft opoczyński, z oryginalnego kontekstu, poprzez twórcze przetwarzanie nadaje się tradycji „nowe życie”.

Tegoroczna edycja poświęcona była haftowi opoczyńskiemu, którego najbardziej charakterystycznym ściegiem jest właśnie petanka. Wzory opoczyńskie to kompozycje powstające często z połączenia różnych technik. Ornamenty mają charakter pasowy, asymetryczny.

W ramach projektu wiosną zorganizowane zostały warsztaty połączone z wykładami, podczas których 40 uczestników – głównie kobiety, ale również kilku mężczyzn – zdobywało wiedzę o opoczyńskich tradycjach oraz możliwości ich wykorzystania we współczesnym wzornictwie. Dziesięć twórczyń z regionu, ubranych w opoczyńskie stroje, prezentowało własne prace, uczyło podstawowych technik i kompozycji haftu opoczyńskiego. Ponadto uczestnicy mieli do dyspozycji stare hafty ze zbiorów muzealnych. Spotkanie kobiet z regionu, świadomych swojej tożsamości kulturowej, z uczestnikami projektu pochodzącymi z dużej aglomeracji miejskiej, których połączyła pasja haftowania, skłoniło do refleksji nad własnym miejscem pochodzenia.
„Dobrze jest nie tylko pięknie haftować, znać techniki hafciarskie, ale wiedzieć także, co się haftuje, jaka jest historia haftu i z jakiego regionu on pochodzi – to świadoma promocja własnych korzeni. Jeżeli będziemy ją łączyć z wiedzą o regionie, mogą powstawać rzeczy kreowane świadomie, stworzone, by kontynuować opowieść o rękodziele i ludziach je tworzących” – mówi Alicja Woźniak, jedna z autorek projektu.
Projekt realizowany jest przez Łódzki Dom Kultury we współpracy z Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi i Muzeum Regionalnym w Opocznie. Został dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: (Nie)zapomniane hafty w Łódzkim Domu Kultury - Łódź Nasze Miasto

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto