Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Natalia Niemen zaśpiewa w Bełchatowie

Grzegorz Maliszewski
Materiały promocyjne
Natalia Niemen w Bełchatowie wystąpi już w niedzielę 3 sierpnia w ramach Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski. Na scenie plenerowej MCK PGE Giganty Mocy będzie można usłyszeć te bardziej i mniej znane przeboje Czesława Niemena. Bełchatowską odsłonę festiwalu finansowo i organizacyjnie wsparło miasto.

Bełchatowska publiczność podczas niedzielnego koncertu będzie mogła usłyszeć zarówno najsłynniejsze, jak i te mniej znane przeboje jednego z największych wokalistów w historii polskiej muzyki. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to koncert niezwykły, bo wykonawcą będzie córka - Natalia Niemen, która przygotowała projekt zatytułowany ,,Niemen mniej znany".

Artystka zaśpiewa takie przeboje jak m.in. ,,Jednego serca", ,,Płonąca stodoła" czy ,,Dziwny jest ten świat", ale jak i również mniej znane utwory np. "Począwszy od Kaina", "Trąbodzwonnik", "Pojutrze szary pył" czy "Spod chmury kapelusza".

Program koncertowy, to również prawdopodobnie pierwsza próba przełożenia tych wybitnych kompozycji i aranżacji na język zespołu instrumentalistów, który utworzyła Natalia. Od lat 80. Czesław Niemen był bowiem samowystarczalnym multiinstrumentalistą, a do tworzenia i wykonywania swojej muzyki zatrudnił, jak sam ją nazwał - robotestrę, czyli zaawansowaną, cyfrowo-analogową „machinerię” instrumentów.

- Stanowiło to pewną trudność. Wszak dojrzałą twórczość Czesława Niemena cechuje wielozłożoność faktury kompozycji i aranżacji, ale też zastosowanie nietypowego instrumentarium. Tzw. robotestra, jak ojciec nazywał swoją muzyczną machinę, czyli zestaw instrumentów elektronicznych, robiła za zespół daleko wykraczający poza tradycyjny skład rozrywkowy. Owe kompozycje różnią się od siebie strukturą. Niektóre były dość proste do odczytania i zinterpretowania. Praca nad innymi zajęła nam dużo więcej czasu. Dlatego śmiało mogę podsumować, iż największą trudność stanowiły dla nas kwestie wyłuskania kluczowych linii melodycznych i kontrapunktów oraz przełożenie ich na "żywe" brzmienia, a także zwyczajne "wbicie" sobie do palców i głów nieoczywistości i zmienności form kompozycji trudniejszych – mówi Natalia Niemen.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto