Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na kleszczowskie termy poczekamy

Grzegorz Maliszewski
Dzisiaj odwiedzający Solpark muszą się zadowolić  basenami ze "zwykłą wodą"
Dzisiaj odwiedzający Solpark muszą się zadowolić basenami ze "zwykłą wodą" Grzegorz Maliszewski
Baseny geotermalne w Kleszczowie miały być gotowe w 2013 roku. Niestety, dziś to termin nierealny...

Pod wielkim znakiem zapytania stanęło zakończenie w przyszłym roku budowy basenów geotermalnych w kompleksie Solpark w Kleszczowie. Choć o inwestycji mówi się już od kilku dobrych lat, to wciąż jeszcze nie wiadomo, kto całą inwestycję sfinansuje. Czy będzie to spółka Solpark, czy też może bogata gmina? Do tej pory nie ogłoszono nawet przetargu na wybór wykonawcy inwestycji.

Jeszcze do niedawna mówiło się, że baseny zostaną otwarte w 2013 roku. Dziś ten termin wydaje się nierealny. 

- W tej chwili trwają analizy związane z wyborem najlepszej koncepcji biznesowej basenów geotermalnych. Za kilka tygodni powinno być wiadomo nieco więcej - mówi Jacek Rożnowski, pełniący funkcję wójta gminy Kleszczów.

Na początku roku rada gminy zdecydowała, że baseny geotermalne będą jednak budowane, mimo że ich opłacalność zanegowali eksperci z krakowskiego Instytutu Rozwoju Miast, którzy doradzili, że lepiej byłoby wybudować... nowoczesny ośrodek hotelowo-konferencyjny.
Radni zdecydowali, że hotel przy basenach z termami będzie, ale w obecnym budynku Solparku kosztem szkolnego internatu, a dla uczniów gmina postawi nowy - tańszy budynek. 

Dziś, choć minęło ponad pół roku, sprawa basenów geotermalnych nie ruszyła choćby o krok. 


- Wyznaczyliśmy kierunek, w jakim to wszystko ma podążać, kwestie techniczne należą do urzędników i spółki Solpark. Na opóźnienie złożyło się wiele niekorzystnych czynników. Nie wiem, czy termin 2013 roku będzie dotrzymany - mówi Henryk Michałek, przewodniczący Rady Gminy w Kleszczowie. 


Do tej pory bogata gmina na wykonanie dwóch odwiertów geotermalnych wydała już w sumie kilkanaście milionów złotych. Ogromna wiertnica dwukrotnie wierciła na głębokość ok. 1,7 km, aby dotrzeć do źródeł o temperaturze 52 stopni Celsjusza i wydajności około 200 metrów sześciennych na godzinę. 
Według specjalistów, takie parametry wydobywanej wody wystarczą do ogrzewania budynków, m.in. szkół w Sol-parku, internatu, sali gimnastycznej, części sportowej.

- W tej chwili zakład komunalny przygotowuje przetarg na wykonanie przyłączy cieplnych, co pozwoli na ogrzanie budynku geotermią w przyszłym roku - mówi Piotr Kołba, prezes kompleksu sportowo-dydaktycznego Solpark w Kleszczowie. 
Na pytanie o termin otwarcia basenów, nie potrafi odpowiedzieć. 
- Generalnie sprawa utknęła. Wynika to też z dość skomplikowanej sytuacji w gminie i ciągłej zmiany koncepcji, jak te baseny miałyby funkcjonować - mówi Piotr Kołba.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto