Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mizerna frekwencja podczas konsultacji w sprawie rozbioru gminy Kleszczów. Co dalej z pomysłem posłanki Janowskiej?

Redakcja
Archwium
Bardzo niska frekwencja podczas konsultacji społecznych w sprawie zmiany granic gminy Bełchatów i przyłączenia do niej części gminy Kleszczów. W głosowaniu wzięło udział zaledwie 6,5 proc. uprawnionych. Pomysłodawczyni projektu ogłosiła... sukces, a co na to nowy wójt gminy?

Zaledwie garstka mieszkańców gminy Bełchatów wzięła udział w konsultacjach społecznych w sprawie zmiany granic gminy Bełchatów, które odbywały się w ostatnich tygodniach. Według oficjalnych danych tylko 684 mieszkańców, spośród 10 tys. 462 uprawnionych do głosowania, wypowiedziało się w konsultacjach. Spośród tych, którzy głosowali, aż 97 procent opowiedziało się za zmianą granic. Wiele osób jednak krytykuje sposób przeprowadzenia konsultacji.

Przypomnijmy, że za pomysłem zmiany granic stoi posłanka PiS Małgorzata Janowska, która w czerwcu tego roku zaproponowała, aby część terenów bogatej gminy Kleszczów przyłączyć właśnie do gminy Bełchatów. Projekt wywołał ostry spór między samorządami. Pomysł zyskał poparcie poprzedniego wójta gminy Bełchatów Kamila Ładziaka, z kolei w Kleszczowie projekt nazwano „bolszewickim rozbiorem”.

Nie jest tajemnicą, że gmina Kleszczów to najbogatsza gmina wiejska w kraju. Jej roczny budżet sięga 280 mln zł. Znaczna część gminnych dochodów to podatki płacone przez bełchatowską kopalnię i elektrownię. Posłanka PiS chciałaby z obszaru gminy Kleszczów wykroić około 1200 hektarów, głównie tereny elektrowni i części kopalni. Szacuje się, że budżet gminy Kleszczów straciłby wtedy 50-60 mln zł rocznie. To pieniądze z tytułu podatków i opłat środowiskowych. Po zmianie granic połowa tej kwoty mogłaby trafić do gminy Bełchatów. Druga połowa miałaby zostać podzielona pomiędzy inne gminy powiatu bełchatowskiego: Kluki, Drużbice, Zelów, Rusiec oraz miasto Bełchatów.

Poseł Małgorzata Janowska zauważa, że pomimo niezbyt imponującej frekwencji podczas konsultacji społecznych, to zainteresowanie mieszkańców było i tak większe niż np. podczas spotkań sołeckich w ubiegłych latach, gdy rozmawiano z mieszkańcami o budżecie gminy.

- W niektórych miejscowościach przychodziło i tak kilkukrotnie więcej ludzi niż np. na spotkania sołeckie - mówi Małgorzata Janowska. - To i tak jest duży sukces, tym bardziej, że konsultacje odbywały się w tygodniu, gdy ludzie pracują - przekonuje posłanka, która podkreśla też, że wielkość frekwencji nie ma wpływu na dalsze procedury w sprawie zmiany granic gminy.

- Jeżeli większość mieszkańców jest za zmianami, to w tym momencie powinna zostać przygotowana dokumentacja, na podstawie której opinię wyda wojewoda, a później Rada Ministrów - mówi Małgorzata Janowska. - Dopiero co wybrane zostały nowe władze gminy, dlatego muszę porozmawiać z wójtem czy jest chętny do kontynuowania tego procesu, jak i też poznać zdanie radnych, którzy też muszą się wypowiedzieć w tej sprawie - dodaje.

Konrad Koc, nowy wójt gminy Bełchatów, ma wiele zastrzeżeń co do sposobu przeprowadzenia konsultacji społecznych.

- Były przeprowadzone w sposób niewłaściwy, który jest niesatysfakcjonujący dla samej idei tego projektu - mówi Konrad Koc, wójt gminy Bełchatów, który zaznacza też, że mówienie o większości mieszkańców popierających zmianę granic gminy jest tu dużym nadużyciem.

- Posługujmy się liczbami odnoszącymi się do rzeczywistości - mówi Konrad Koc. - Frekwencja podczas konsultacji była dramatycznie niska.
Nowo wybrany wójt gminy Bełchatów podkreśla, że potrzebuje kilku tygodni na przeanalizowanie całej sytuacji.

- Całą procedurę należy dokończyć, ale nie wiem, czy nie trzeba będzie powtórzyć konsultacji - zastanawia się Konrad Koc.

Krytycznie do ewentualnej zmiany granic gmin podchodzą w najbogatszej gminie w Polsce. Rada Gminy Kleszczów podjęła uchwałę, w której sprzeciwia się oderwaniu części terenów. Radni wystosowali też list do premiera Morawieckiego w tej sprawie. We wrześniu radni zobowiązali wójta do przygotowania analiz prawnych w sprawie możliwości i zmiany granic gminy, które zostaną przedstawione wojewodzie łódzkiemu.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto