Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi kupuje dzieła sztuki

Dariusz Pawłowski
Jedna z prac Antoniego Starczewskiego, która zostanie pokazana na przygotowywanej wystawie artysty
Jedna z prac Antoniego Starczewskiego, która zostanie pokazana na przygotowywanej wystawie artysty Fot. materiały prasowe
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi otrzymała dotację na zakup dzieł sztuki. Galeria przygotowuje ekspozycje prac artystów z kręgu W. Strzemińskiego.

Niewiele to, ale zawsze. Miejska Galeria Sztuki w Łodzi otrzymała 40 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dodatkowe fundusze pozwolą instytucji powiększyć swoje zbiory o nowe eksponaty. To o tyle ważna wiadomość, że przez wiele lat Miejska Galeria Sztuki nie otrzymywała zewnętrznego wsparcia na zakup prac.

Dzieła łódzkich artystów

Miejska Galeria Sztuki od swego zarania kolekcjonowała dzieła łódzkich artystów.
– Wracamy do naszej historii, bo kiedy w 1924 roku powstała galeria jej zadaniem było tworzenie kolekcji dzieł sztuki łódzkich artystów. Dotacja daje nam możliwość świadomie zakupić dzieła, które naszym zdaniem powinny się w tej kolekcji znaleźć – wyjaśnia Elżbieta Fuchs, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.

Jak zdradziła Elżbieta Fuchs, planowany jest zakup prac znanego, nieżyjącego już łódzkiego malarza prof. Jacka Bigoszewskiego, wieloletniego wykładowcy łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Zbiory galerii wzbogacą się również o 28 czarno-białych fotografii z cyklu „Manhattan po godzinach” Jana Madejskiego.

– Wobec tego artysty mamy powinność, bo po wystawie indywidualnej w Galerii Willa podarował nam cały cykl poświęcony Łodzi, szczególnie ginącemu pejzażowi Bałut – dodaje Elżbieta Fuchs.

Galeria pozyska też dwa cenne obrazy: jeden autorstwa Piotra Turka, drugi – „Przechadzka kardynała” prof. Ireneusza Pierzgalskiego, jedno z pierwszych dzieł autorstwa artysty, pochodzące z lat 50. minionego wieku. – Dzięki Wydziałowi Kultury Urzędu Miasta Łodzi w tym roku profesor mógł harmonijnie rozstawać się z pracownią i przekazał nam osiem obrazów oraz 10 autooffsetowych grafik, na których są fotograficzne portrety osobowości z łódzkiego środowiska, między innymi Teresy Tyszkiewiczowej i Stanisława Fijałkowskiego – wylicza dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki.

Zbiory Miejskiej Galerii Sztuki powiększą także darowizny łódzkich artystów, m.in. dwie rzeźby z brązu Jadwigi Janus (kolejne dwie prace trafią do Muzeum Miasta Łodzi). Po każdej edycji Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki (obecna trwa do 3 września), do Miejskiej Galerii Sztuki trafia też większość prac zakwalifikowanych do głównej wystawy, czyli kilkaset małych dzieł sztuki na wysokim poziomie, ofiarowanych przez ich twórców.

Ministerialna dotacja jest spodziewana we wrześniu tego roku. Wszystkie zakupione prace będzie można zobaczyć w październiku na wystawie w łódzkiej Galerii Re:Medium.

Wystawy teraz i później

W salach ekspozycyjnych Miejskiej Galerii Sztuki można cały czas oglądać wystawy towarzyszące Międzynarodowemu Triennale Małe Formy Grafiki. Do 27 sierpnia w Ośrodku Propagandy Sztuki w parku im. Sienkiewicza oglądać można wyjątkowa wystawę „Księga/The Book/Le Livre” prof. Andrzeja Bartczaka, poświęconą książce artystycznej. Ekspozycja prezentuje prace nestora autorskiej książki unikatowej, które łączą różne techniki rysunkowe, graficzne, malarskie, druku artystycznego i typografii. W Galerii Re:Medium (ul. Piotrkowska 113) do 29 lipca pokazywane są „Obrazy graficzne” Zbigniewa Purczyńskiego.

Jak podkreślają autorzy wystawy, artysta uczynił z grafiki najważniejszy obszar swych zainteresowań artystycznych, ukazując, iż jest ona dyscypliną autonomiczną o wielu nieodkrytych możliwościach. W Galerii Bałuckiej (Stary Rynek 2) zaś do 6 sierpnia prezentowana jest wystawa Christine Ravaux „Lumière noire”. Ekspozycja jest pierwszą indywidualną wystawą belgijskiej artystki w Polsce, obejmującą prace, które powstały w okresie od 1992 roku aż po premierową, ostatnią grafikę z 2017 roku, charakteryzujące się różnorodnością pod względem formatu rycin, przedstawianych motywów, stopnia ich szczegółowości oraz tematyki.

Od sierpnia do grudnia Miejska Galeria Sztuki realizować będzie projekt „Współobecność. Artyści awangardowi w kręgu Władysława Strzemińskiego”. W Galerii Re:Medium prezentowany będzie cykl indywidualnych wystaw. Już 3 sierpnia zostanie otwarta ekspozycja „Antoni Starczewski (1924-2000). Kompozycje graficzne”. Kolejne zaplanowano pokazy to: „Stefan Wegner (1901-1965). Obrazy i projekty z lat 50. XX w.”, „Stefan Krygier (1923-1997). Symultanizm form” i „Karol Hiller (1891-1939). Kompozycje heliograficzne i grafika projektowa”.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto