Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódź Czterech Kultur: dialog licznych sztuk

Dariusz Pawłowski
Dramat „Ashes to Ashes” czyli „Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz” będzie można zobaczyć na scenie Teatru Nowego
Dramat „Ashes to Ashes” czyli „Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz” będzie można zobaczyć na scenie Teatru Nowego materiały prasowe
8 września rozpocznie się kolejna edycja festiwalu Łódź Czterech Kultur. Trwające ponad tydzień wydarzenie konfrontuje ze sobą różne dziedziny sztuki

Gwiazda izraelskiej sceny rockowej, teatr z Mińska, imponująca instalacja, konkurs na poemat - nieustannie poszukujący swojej formuły, treści, a i pomysłu na samego siebie festiwal Łódź Czterech Kultur, który jest kontynuacją powstałego w 2002 roku Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, 8 września rozpocznie kolejną edycję. Impreza potrwa dziesięć dni - do 17 września.

Tegoroczne zdarzenie, pod kuratelą Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, przygotował kwartet kuratorów. Zapowiadając program festiwalu, przyjrzyjmy się propozycjom każdego z nich. Na początek teatr: kuratorem wydarzeń z tej dziedziny jest Jakub Porcari - reżyser i scenarzysta (reżyserował m.in. w Teatrze Nowym w Łodzi), latach 2014-2017 dyrektor artystyczny Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie.

- Życie ze sobą w harmonii wymaga czegoś trudnego ale i pięknego: tolerancji, akceptacji, współpracy. I o tym będziemy mówić w części teatralnej festiwalu - chcemy pokazać za pomocą sztuki, że życie w harmonii było i jest możliwe - wyjaśniał założenia swojej koncepcji kulturowo-artystycznej Jakub Porcari.

Program teatralny rozpocznie 8 września (Wi-Ma) Grupa LineAct spektaklem „Opętanie” w reżyserii Katarzyny Gorczycy. Artyści, zawieszeni na linach, na ścianie budynku, prezentują widowisko, którego źródłem jest pamięć o łódzkich włókniarkach. Obrazy niestrudzonej pracy w nieznośnych warunkach przenikają się z fantazyjnymi, barwnymi wyobrażeniami o fabryce.

Kolejną propozycją jest spektakl głośnego kabaretu Pożar w Burdelu „Ucieczka z kina Polskość” (9 września, Teatr Muzyczny). Bohaterem przedstawienia jest prof. Max Hardkor, który razem z Wajdą zakładał polską szkołę filmową, zespół X i jak sam twierdzi - był autorem najsłynniejszych Wajdowskich scen. Zapomniany i zdefaworyzowany rzucił kino i wybrał politykę. Po triumfie ustawy o nacjotechnologii Hardkor postanawia zawładnąć wyobraźnią Polaków i tworzy Narodową Wytwórnię Filmową, United Clowns, w której powstaną nowe, hardkorowe wersje arcydzieł Andrzeja Wajdy. W obsadzie artyści Pożaru w Burdelu oraz aktorzy Teatru Polskiego, m.in. Grażyna Barszczewska, Anna Cieślak, Lidia Sadowa, Piotr Cyrwus, Szymon Kuśmider, Andrzej Seweryn.

W ramach festiwalu Teatr Lalek Arlekin m. H. Ryla zaprosi na premierę „Złotej rybki” na podstawie interpretacji Aleksandra Puszkina, w reżyserii Mai Garmulewicz (10 września). Tego samego dnia Grupa Coincidentia, Figurentheater Wilde&Vogel i Florian Feisel przedstawią spektakl „Krabat” w reżyserii Christiane Zanger, na podstawie młodzieżowej powieści Otfrieda Preusslera pod tym samym tytułem. A w Teatrze Nowym odbędzie prapremiera spektaklu „Is it Pamela/Inkarnacje” w reż. Marty Ziółek (także 11 września).

Niecodzienną prezentacją (w języku angielskim) będzie spektakl Badac Theatre „Ashes to Ashes” (13 i 14 września. Teatr Nowy). Autorem sztuki jest brytyjski dziennikarz Steve Lambert. To przejmująca i poruszająca historia trzech więźniów wrzuconych do piekła na ziemi - obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Lambert na tle ich losów, pokazuje drastyczną siłę przemocy i kompletną degradację więźniów w sytuacji absolutnie skrajnej, gdzie każda chwila, każdy oddech mógł być tym ostatnim.

13 września w Teatrze Nowym odbędzie się premiera „Antygony w Nowym Jorku” Janusza Głowackiego (autor miał być jej gościem) w reż. Andrzeja Szczytki. Występują Jolanta Jackowska, Krzysztof Pyziak, Piotr Seweryński, Wojciech Droszczyński i Dariusz Kowalski (pokaz także 17 września).

„Czarnobylska modlitwa” to spektakl Republikańskiego Teatru Dramaturgii Białoruskiej z Mińska, w reż. Walerego Anisienki. Dramat powstał na podstawie książki laureatki literackiej Nagrody Nobla, Swiatłany Aleksijewicz. Jej „Czarnobylska modlitwa” nie opowiada o tragicznej w skutkach awarii reaktora w elektrowni atomowej w Czarnobylu, lecz o tym, jak po niej wyglądał świat osób, które się z nią zetknęły (15 i 16 września, Teatr Nowy).

Miłośnicy teatru będą mogli ujrzeć jeszcze przedstawienie Teatru Nowego Proxima z Krakowa „Wysocki. Powrót do ZSRR” w reż. Piotra Siekluckiego, z udziałem Edwarda Linde-Lubaszenko, Piotra Siekluckiego i Pawła Harańczaka (16 września, ul. Piotrkowska 32) oraz premierowy spektakl grupy LineAct „Szczególnie ciekawe przypadki” (16 września, Wi-Ma).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto