ŁKS Commercecon mistrzem Polski! Grot Budowlani ze srebrem [galeria zdjęć]

R. Piotrowski
Trzydzieści sześć lat czekali kibice siatkówki z Łodzi na tytuł mistrza Polski. W poniedziałek 29 kwietnia wreszcie dopięli swego. W trzecim finałowym meczu LSK ŁKS Commercecon znów lepszy od Grot Budowlanych! Możemy się pochwalić dwiema najlepszymi siatkarskimi ekipami kobiet w kraju. Możemy się pochwalić najlepszymi kibicami w Polsce. Kto by pomyślał jeszcze kilka lat temu...

Wnioski po dwóch pierwszych meczach finałowych? Siłą ŁKS jest kolektyw i konsekwencja; BudowlanychJovana Brakočević. I o ile tym drugim umiejętności Serbki oraz fragmenty niezłej gry jej koleżanek wystarczyły we wcześniejszych spotkaniach do tego, aby zmusić ełkaesianki do wysiłku (czytaj: stoczenia aż pięciosetowych batalii), o tyle w pierwszym secie trzeciego spotkania nawet wysoka forma jednej wybitnej siatkarki nie pozwoliła Budowlanym na podjęcie walki.

Pogrom

Spotkanie rozpoczęło się od serii błędów zawodniczek Grota. Podopieczne trenera Błażeja Krzyształowicza fatalnie spisywały się w polu zagrywki, miały ogromne kłopoty z przyjęciem, nic więc dziwnego, że już po chwili na tablicy wyników widniał wynik 7:0 dla ŁKS! Szkoleniowiec gości szybko wykorzystał dwie przerwy, lecz na nic się to zdało. Marta Wójcik z gracją rozdzielała kolejne piłki, a Monika Bociek, Regiane Bidias i Aleksandra Wójcik skutecznie kończyły akcje swojej rozgrywającej.

W dalszej części tej partii kibice ŁKS nie żałowali gardeł, a popularne „wiewióry” deklasowały rywalki. Po skutecznym bloku Regiane Bidias, a chwilę później i akcji Brazylijki, ełkaesianki prowadziły już 20:8. Niecelny atak Grot Budowlanych zakończył męczarnie siatkarek w ciemnych strojach i ten pierwszy jednostronny set poniedziałkowego spotkania gospodynie wygrały do 10.

Przebudzenie gwiazdy

Na początku drugiego seta Budowlane wciąż miały duże kłopoty z przyjęciem zagrywki, na ich szczęście obudziła się Jovana Brakočević. Serbka nie pozwoliła uciec ełkaesiankom i to dzięki niej zespół gości w końcu podjął walkę z rozpędzonym rywalem, ba, w pewnym momencie zdołał nawet objąć kilkupunktowe prowadzenie. Przy stanie 16:12 dla Budowlanych trener Michał Masek poprosił o przerwę i pomógł tym swoim zawodniczkom, te bowiem szybko zniwelowały stratę. Końcówka tego seta należała jednak do gości, którzy zasłużenie wygrali tę partię do 16.

Klaudia Alagierska show

Trzeci set mocną zagrywką rozpoczęła Magdalena Stysiak, z wypracowanej przewagi zespół trenera Błażeja Krzyształowicza cieszył się jednak krótko, bo ŁKS zwarł szeregi, więc po chwili, tak jak w dwóch poprzednich starciach, rozpoczęła się walka „punkt za punkt”. Kiedy szkoleniowiec gości poprosił o przerwę, a kibice „wiewiór” zaprezentowali efektowną oprawę, na tablicy wyników widniał remis (9:9). Zaraz po tym świetna gra bloku ŁKS, zwłaszcza Klaudii Alagierskiej i Regiane Bidias, pozwoliła przejąć inicjatywę ełkaesiankom. W końcówce tej partii do dobrej obrony ŁKS dodał skuteczny atak i w całym secie wygrał do 22.

Jeszcze walczą

Grot Budowlane znalazły się pod ścianą, ŁKS od mistrzowskiej korony dzielił przecież w tym momencie zaledwie jeden set. Być może ta świadomość spętała nogi zawodniczkom w biało-czerwonych strojach, bo czwartą partię znacznie lepiej rozpoczęły rywalki. Po tym jak Magdalena Stysiak zablokowała Zuzannę Efimienko-Młotkowską, te drugie prowadziły już 11:6. Ełkaesianki odrobiły część strat, a w końcówce tego seta, tuż po pojawieniu się na parkiecie Lucie Mühlsteinovej, zdołały doprowadzić do remisu (17:17), lecz na niesamowitą Brakočević nie znalazły sposobu. W trakcie zaciętej końcówki więcej zimnej krwi zachowały zawodniczki gości i to one przechyliła szalę zwycięstwa na swoją stronę, wygrywając do 23.

Ostatni...

Kolejny już w tej rywalizacji tie-break ŁKS rozpoczął od zdobycia dwóch punktów, na co natychmiast zareagował trener Krzyształowicz, prosząc o czas. Efekt? Cztery kolejne piłki wygrały Budowlane, w czym bardzo pomogły gościom, z jednej strony - Anna Bączyńska, z drugiej - złe przyjęcie po stronie dotychczasowych wicemistrzyń Polski. Kolejnym "czasem" ratował się więc teraz trener Michał Masek i znów pomogło, bo jego zespół wyszedł na prowadzenie 6:4.

Przy zmianie stron w tie-breaku ełkaesianki prowadziły 8:6. Chwilę po tym Marta Wójcik zatrzymała atak Budowlanych, a Regiane Bidias skutecznie spuentowała akcję swojego zespołu i przewaga ŁKS urosła do czterech punktów (10:6). Budowlane nie zamierzały się poddawać, ale niesione fantastycznym dopingiem ełkaesianki nie roztrwoniły przewagi. ŁKS Commercecon został mistrzem Polski! Grot Budowlane zdobyły srebrny medal.

W sporcie chyba nie ma rzeczy niemożliwych, skoro wyciągnięta zaledwie dziewięć lat temu ze sportowego niebytu drużyna zdołała w tak krótkim czasie stanąć na najwyższym stopniu krajowego podium. To zwycięstwo Huberta Hofmanna, trenera Michała Maska i jego sztabu, a także Marty Pająk, która z tą drużyną przeżyła niemal wszystko. To zwycięstwo siatkarek oraz kibiców ŁKS. Wśród tych, którzy w poniedziałkowy wieczór świętowali w Sport Arenie jeden z największych sukcesów w historii 111-letniego klubu, wielu znalazło się takich, którzy pamiętali jeszcze zmagania tamtej biednej drużyny sprzed wielu lat, pamiętali drugą ligę i przeciekający dach starej hali odwiedzanej przez garstkę zapaleńców. Jakże się więc dziwić, że na policzkach części z nich pojawiły się w poniedziałek łzy. Życie, także to przy siatce, pisze doprawdy niezwykłe scenariusze.

ŁKS Commercecon Łódź - Grot Budowlani Łódź 3:2 (25:10, 16:25, 25:22, 23:25, 15:9)
MVP: Klaudia Alagierska
Stan rywalizacji: 3:0 dla ŁKS Commercecon Łódź
Mistrz Polski 2019: ŁKS Commercecon Łódź. Wicemistrz Polski 2019: Grot Budowlani Łódź