Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Letnia Akademia Jazzu 2017. Możdżer, Wollny i Rantala

Dariusz Pawłowski
Leszek Możdżer zagra dziś w Łodzi wspólnie z Finem Iiro Rantalą i Niemcem Michaelem Wollnym. Znakomici pianiści wykonają m.in. własne utwory oraz arię z Wariacji Goldbergowskich J.S. Bacha
Leszek Możdżer zagra dziś w Łodzi wspólnie z Finem Iiro Rantalą i Niemcem Michaelem Wollnym. Znakomici pianiści wykonają m.in. własne utwory oraz arię z Wariacji Goldbergowskich J.S. Bacha Waldemar Wylegalski
We wtorek (18 lipca) w łódzkim klubie Wytwórnia rozpoczyna się już dziesiąta edycja Letniej Akademii Jazzu. Impreza potrwa do 31 sierpnia.

Zaczyna się od wydarzenie, a potem będzie co najmniej równie dobrze. We wtorek o godz. 19 w łódzkim klubie Wytwórnia startuje jubileuszowa, 10. Letnia Akademia Jazzu. Podczas dziewięciu festiwalowych wieczorów odbędzie się 15 koncertów.

Gwiazdami dzisiejszego koncertu inaugurującego będą trzej wyjątkowi pianiści - Leszek Możdżer, Michael Wollny z Niemiec i Iiro Rantala z Finlandii. Wspólnie reprezentują cenioną w środowisku niemiecką wytwórnię płytową ACT Music. Po raz pierwszy artyści zagrali razem 11 grudnia 2012 roku w Filharmonii Berlińskiej, w ramach cyklu Jazz at Berlin Philharmonic - ich występ uważany jest za jeden z najlepszych koncertów i nagrań w historii muzyki jazzowej.

Letnia Akademia Jazzu 2017. Koncerty w klubie Wytwórnia

Muzyków tworzących zadziwiające trio można spokojnie określić mianem absolutnej czołówki współczesnej europejskiej jazzowej pianistyki. Leszek Możdżer - pochodzący z Gdańska kompozytor, pianista, aranżer i producent - uważany jest za największe objawienie polskiego jazzu ostatniej dekady. Urodzony w 1971 roku, na fortepianie gra od piątego roku życia. Ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Jeszcze w klasie maturalnej jednak nawiązał współpracę z grupą Miłość, której filarem był przez sześć lat. Współtworzył także Kwartet Zbigniewa Namysłowskiego. W 1992 roku otrzymał wyróżnienie indywidualne na Międzynarodowym Konkursie Jazz Juniors ’92 w Krakowie i od tego momentu jest zasypywany lawiną nagród, z których najważniejsze, to Fryderyk ’98 - jazzowy muzyk roku 1998, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach w 1994, „Ad Astra” - dla wybitnych młodych muzyków, nagroda przyznana przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego w 2001 roku, Paszport „Polityki” w kategorii rock-pop-estrada (2004). Wraz ze szwedzkim kontrabasistą Larsem Danielssonem oraz izraelskim perkusistą i wokalistą Zoharem Fresco współtworzy słynne trio jazzowe Możdżer-Danielsson-Fresco.

Koncert tria pianistów został uznany za jeden z najlepszych w historii jazzu

Urodzony w 1970 roku, jeden z najbardziej znanych na świecie fińskich pianistów jazzowych oraz kompozytorów Iiro Rantala, jest absolwentem Akademii im. Sibeliusa w Helsinkach i Manhattan School of Music w Nowym Jorku, gdzie uczył się gry na fortepianie klasycznym. Działa równolegle na polu muzyki klasycznej i jazzu, a osią jednej z jego ostatnich płyt „My History Of Jazz” są fragmenty Wariacji Goldbergowskich Bacha. Rantala jest liderem Iiro Rantala New Trio. W dorobku artystycznym ma pokaźną dyskografię solową i nagraną w różnych konfiguracjach: Trio Töykeät, Big Bad Family, Tongo Kings czy wspomniane Iiro Rantala New Trio.

Letnia Akademia Jazzu 2017. Koncerty w klubie Wytwórnia

Michael Wollny zaś urodził się w 1978 roku w Niemczech. Podobnie jak Rantala studiował w klasycznym konserwatorium i jednocześnie poznawał jazz. Współpracował z Heinzem Sauerem i Nilsem Landgrenem, jest liderem Michael Wollny Trio. Ma, podobnie jak jego współpracownicy, bogatą dyskografię na koncie.

W programie koncertu otwarcia Letniej Akademii Jazzu znalazły się m.in. aria z Wariacji Goldbergowskich Jana Sebastiana Bacha i kompozycja Rantali „Tears of Esbjorn”, napisana dla tragicznie zmarłego pianisty, przyjaciela fińskiego muzyka.

Letnia Akademia Jazzu to spotkanie mistrzów z utalentowaną młodzieżą i nadziejami rodzimej muzyki, dlatego koncert głośnego tria poprzedzi występ sekstetu Kamila Piotrowicza. Artysta jest niespełna 24-letnim pianistą i kompozytorem pochodzącym z Koszalina. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, zwycięzca XIII Międzynarodowego Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze, Blue Note Poznań Competition 2014 i XVII Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. Jego zespół zagra w składzie: Kuba Więcek - saksofon sopranowy i altowy, Piotr Chęcki - saksofon tenorowy, Emil Miszk - trąbka, Kamil Piotrowicz - fortepian, Andrzej Święs - kontrabas, Krzysztof Szmańda - perkusja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto