Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontroluj swoją zazdrość

abcZdrowie.pl
Odrobina zazdrości uchodzi za nieodłączny element udanego związku. Jeśli jednak zaczyna się ona przejawiać w braku zaufania oraz prowadzi do licznych kłótni, wasz związek może być wystawiony na trudną próbę.

Kobiety odbierają zazdrość partnera o innych mężczyzn jako oznakę zainteresowania i potwierdzenie ich atrakcyjności. Podobnie reagują panowie – większość z nich czuje się dowartościowana lekką zaborczością ze strony partnerki, dopatrując się w niej dowodu na namiętność. Dopóki zazdrość jest pod kontrolą i nie niszczy relacji między partnerami, nie ma powodu do zmartwień. Jeśli jednak pojawia się nieufność, niechęć i obsesyjna chęć kontroli drugiej połówki, perspektywy dla związku są nie najlepsze.

Skąd bierze się uczucie zazdrości?

Głównym objawem zazdrości w związku jest lęk przed utratą bliskiej nam osoby. Nierzadko towarzyszą mu wizje „tej trzeciej” lub „tego trzeciego”, czyli osoby, która ze względu na swoją atrakcyjność może stanowić zagrożenie dla naszej relacji. Potencjalny rywal może być znaną nam osobą lub mglistym wytworem naszej wyobraźni – im więcej „dowodów” na niewierność partnera, tym silniejsze emocje wywołuje sama myśl o jego istnieniu. Z reguły podejrzenia o niewierność partnera częściej pojawiają się u osób, które czują się zaniedbywane w związku. Gdy człowiek, z którym wiążemy nadzieje na przyszłość, poświęca nam niewiele uwagi i nie angażuje się w ważne dla nas sprawy, najprostszym wytłumaczeniem jest zdrada lub jej zamiar.

Co ciekawe, uczucia zazdrości doświadczają również te osoby, które nie mają ku temu podstaw. Często doszukują się „prawdziwych” intencji partnera, nawet jeśli jest on niezmiennie czuły, troskliwy i oddany. Przyczyną takiego stanu jest zwykle niska samoocena oraz budowanie poczucia własnej wartości w oparciu o opinię partnera. Wystarczy jedno krytyczne słowo lub nieprzychylne spojrzenie, by pewność siebie pękła jak dmuchana bańka, a rozpad związku wydawał się kwestią czasu.

Zazdrość bywa również wynikiem złych doświadczeń z poprzednich związków lub negatywnych wzorców wyniesionych z domu. Jeśli w okresie dzieciństwa wpajano nam przekonanie, że na wszystko – także na miłość – trzeba sobie zasłużyć, oznaki uczucia ze strony partnera mogą wzbudzać w nas podejrzliwość. Gdy zamiast doceniać jego troskę i zaangażowanie, dopatrujemy się ukrytych motywów i czujemy, że nie zasługujemy na dobre traktowanie, przyszłość związku rysuje się w ciemnych barwach.

Jak skutecznie kontrolować zazdrość?

Nadmierna zazdrość o partnera to prosty przepis na kryzys w związku. Sytuacja jest niekorzystna dla obu stron – zazdrosna osoba z niepokojem szuka dowodów zdrady, a osaczony zaborczością partner zaczyna tracić cierpliwość i chęci do trwania w trudnej relacji. Jeśli problem zazdrości nie jest ci obcy i powoli przestajesz panować nad nieufnością wobec partnera, zacznij działać:

1. Zastanów się, czy naprawdę masz powody do niepokoju. Jeśli przekonanie o niewierności partnera nie ma uzasadnienia w konkretnych sytuacjach, twoja podejrzliwość jest najprawdopodobniej zbędna.

2. Przyjrzyj się swojej relacji z partnerem – czy wasze potrzeby pokrywają się? Czy czujesz, że masz w nim oparcie? Jeśli twoje oczekiwania względem związku są wyraźnie różne od podejścia, jakie reprezentuje, odczuwana przez ciebie zazdrość może być przejawem niezadowolenia ze statusu quo. Zamiast tracić energię na doszukiwanie się oznak niewierności, zadaj sobie szczerze pytanie, czy wasz związek ma przyszłość. Niektóre różnice można pogodzić, ale do tego potrzebne są chęci po obu stronach.

3. Znajdź czas dla siebie – nie skupiaj swojej uwagi wyłącznie na partnerze i waszym związku. Nie analizuj każdego drobiazgu, dużo lepsze efekty przyniesie samorealizacja, dlatego pielęgnuj swoje pasje, zwłaszcza gdy na co dzień zmagasz się z niską samooceną. Pracując nad poczuciem własnej wartości, masz szansę przezwyciężyć lęki i skutecznie kontrolować niepewność w relacji z drugim człowiekiem.

Zazdrość o partnera to naturalne zjawisko, ale nie wszyscy potrafią zapanować nad swoimi emocjami. Jeśli czujesz, że podejrzenia zaczynają przesłaniać ci prawdziwy obraz związku, zastanów się, jaka jest tego przyczyna. Dotarcie do źródła problemu to najlepszy sposób na rozwiązanie go i wyciągnięcie wniosków na przyszłość.

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto