Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kongres węglowy w Bełchatowie. Jaka przyszłość czeka węgiel brunatny? [ZDJĘCIA]

Grzegorz Maliszewski
Grzegorz Maliszewski
Kongres węglowy w Bełchatowie gości 350 zaproszonych specjalistów branży górniczej z całego świata. O szansach i zagrożeniach dla węgla brunatnego dyskutują eksperci m.in. z Polski, Niemiec, USA, Czech, Austrii, Kanady czy Chin.

Najlepszą drogą do bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienia się od dostawców jest korzystanie z własnej bazy surowców, a taką od lat w Polsce w tzw. miksie paliwowym odgrywa węgiel brunatny - przekonywał Jacek Kaczorowski, prezes koncernu PGE GiEK, który zainaugurował swoim referatem Międzynarodowy Kongres Górnictwa Węgla Brunatnego w Bełchatowie.

W imprezie bierze udział ponad 350 zaproszonych gości z kraju i ze świata. Kongresowi towarzyszy również wielobranżowa wystawa firm i instytucji, na której swoje produkty zaprezentują zakłady z sektora wydobywczego i elektroenergetycznego.

Pierwszego dnia wiele uwagi poświęcono pozycji węgla w polityce energetycznej. Jak się okazuje, wydobycie węgla w Polsce ciągnie rośnie. Od 2010 roku podniosło sią aż o 17 proc. Taka sytuacja może grozić jednak wkrótce wyczerpaniem zasobów. Obecnie w końcowej fazie eksploatacji jest odkrywka kopalni w Bełchatowie, z której ostatnia partia węgla ma być wydobyta w 2019 roku. Od tego czasu węgiel potrzebny do działania Elektrowni Bełchatów będzie dostarczany z odkrywki Szczerców. Z kolei w kopalni Adamów obecne zasoby zostaną wyczerpane do 2020 roku.

- Węgiel brunatny przez długie lata będzie ważnym elementem miksu paliwowego, udostępnianie nowych złóż węgla należy traktować nie w kategoriach możliwości, ale przede wszystkim konieczności - mówi Jacek Kaczorowski, prezes koncernu PGE GiEK.

Dlatego koncern PGE jeszcze w ostatnim kwartale 2015 roku chce uzyskać koncesję na wydobycie węgla ze złóż w Złoczewie (woj. łódzkie) oraz w Gubinie (woj. lubuskie). Jest bardzo prawdopodobne, że część węgla wydobywanego w Złoczewie będzie dostarczana do bełchatowskiej elektrowni drogą kolejową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto