Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja naukowa Społecznej Akademii Nauk w Bełchatowie o praktycznych aspektach pedagogiki

Maciej Wiśniewski
Konferencja naukowa Społecznej Akademii Nauk w Bełchatowie odbyła się w czwartek w Miejskim Centrum Kultury. O praktycznych aspektach pedagogiki rozmawiali nie tylko naukowcy, ale też nauczyciele, studenci, policjanci, pedagodzy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, a nawet zakładu karnego.

Konferencja naukowa Społecznej Akademii Nauk w Bełchatowie, pod hasłem "Pedagogika w służbie instytucjonalnej profilaktyki zagrożeń i patologii społecznych oraz resocjalizacji" odbyła się już po raz czwarty. Wykłady wygłosiło ponad 30 prelegentów z uczelni publicznych i niepublicznych z całej Polski oraz praktycy z służb mundurowych, policjanci, przedstawiciele zakładu karnego, a także sami studenci Społecznej Akademii Nauk. W sumie w konferencji w Miejskim Centrum Kultury udział wzięło ponad dwustu gości.

- Cieszy nas, że w konferencji czynny udział biorą nasi studenci, którzy prezentują wyniki swoich badań, prowadzonych pod okiem naszych wykładowców w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu bełchatowskiego - mówi Mirosław Olszewski, dyrektor zamiejscowego wydziału Społecznej Akademii Nauk w Bełchatowie. - - Odeszliśmy od sztampy konferencji dla naukowców, to jest konferencja dla dyrektorów szkół, pedagogów, wychowawców, przedstawicieli instytucji, fundacji - dodaje.

Podczas kilkugodzinnego spotkania w MCK rozmawiano o praktycznych aspektach profilaktyki, czyli tym w jaki sposób naukowy dorobek pedagogiki wykorzystać w działaniach instytucji zajmujących się profilaktyką społeczną, wsparciem działań profilaktycznych, czy resocjalizacją. Stąd obecność na sali przedstawicieli służb mundurowych, ale też organizacji pozarządowych, ośrodków resocjalizacyjnych, czy zajmujących się pomocą socjalną, fundacji, czy szkół.

- Przyjechałem, aby dowiedzieć się, jak organizować pracę w szkole w gąszczu niebezpieczeństw wynikających z sieci internetowej i wszechobecnych urządzeń mobilnych - mówi Mirosław Dratwiński wicedyrektor Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku. - Z konferencji możemy dowiedzieć się skąd różne zachowania młodych ludzi się biorą i jak z tym walczyć. Mam wrażenie, że nam wszystkim, społeczeństwu wymyka się spod kontroli to, co dzieje się w świecie wirtualnym. Młodzież jest 24 godziny na dobę podłączona do sieci i nikt nie jest w stanie tego kontrolować.

- Przede wszystkim jest coraz więcej organizacji, które z nami współpracują, widzą potrzebę wspólnych działań. My oferujemy podbudowę naukową - mówi dr Adam Gogacz ze Społecznej Akademii Nauk. - To nie chodzi o to, abyśmy raz w roku spotykali się, ale próbowali wypracować wspólne metody profilaktyki. W naszych badaniach naukowych wypracowujemy metody, które zaszczepiamy naszym studentom - dodaje.

Efektem czwartkowej konferencji naukowej Społecznej Akademii Nauk w Bełchatowie będzie monografia dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Będzie ona rozszerzeniem wykładów wygłoszonych podczas konferencji. Dla pracowników uczelni udział w konferencji i zaprezentowanie na szerokim forum wyników swoich badań i obserwacji, to ważny aspekt dorobku naukowego potrzebnego w rozwoju kariery naukowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto