Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kleszczów stawia na rekreację i źródła

Grzegorz Maliszewski
Ośrodek z basenami termalnymi ma stanąć w sąsiedztwie kompleksu Solpark
Ośrodek z basenami termalnymi ma stanąć w sąsiedztwie kompleksu Solpark fot. Dariusz Śmigielski
Czy już wkrótce w gminie Kleszczów wyrośnie turystyczny konkurent dla Słoku i Wawrzkowizny, dwóch największych ośrodków wypoczynkowo-rekreacyjnych w pobliżu Bełchatowa?

Wiele na to wskazuje. W ciągu kilku lat w Kleszczowie ma powstać ośrodek rekreacyjny, m.in. z basenami leczniczymi, wykorzystujący źródła geotermalne. Taką decyzję podjęły władze gminy, po tym jak próbny odwiert utwierdził je w przekonaniu o bogatych pokładach gorących źródeł w okolicach Kleszczowa.

Pierwszy próbny odwiert zakończono jeszcze w 2009 roku. Potwierdził on, że z głębokości ponad 1,6 tys. metrów można w ciągu godziny wydobyć ok. 200 metrów sześciennych solankowej wody o temperaturze ok. 52 stopni Celsjusza. W tym roku zaplanowano drugi technologiczny odwiert, który jest konieczny do odprowadzenia pod ziemię wykorzystanej już wody ze źródeł geotermalnych.

Nie czekając na zakończenie drugiego odwiertu, który jest tylko formalnością, gmina rozpoczęła poszukiwania inwestorów zainteresowanych rozwojem usług rekreacyjnych i rehabilitacyjnych z wykorzystaniem gorących źródeł. Na zachętę Rada Gminy w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczyła 8 hektarów gruntów na inwestycje związane z usługami sportowymi, rekreacyjnymi oraz gastronomią. Są to tereny położone w pobliżu wykonanego odwiertu, w sąsiedztwie Kompleksu Dydaktyczno-Sportowego Solpark, który został oddany do użytku we wrześniu 2009 roku za, bagatela, 180 milionów złotych.

- Samorząd gminy Kleszczów zadeklarował współpracę z pozyskanymi inwestorami w zakresie stworzenia wspólnej, szczegółowej koncepcji zagospodarowania terenów sąsiadujących ze źródłem wód termalnych - mówi Jerzy Strachocki, rzecznik Urzędu Gminy w Kleszczowie. - Wstępna koncepcja zakłada wykorzystanie tych wód jako źródła energii, a także do celów rekreacyjnych, sportowych, rehabilitacyjnych i leczniczych - dodaje rzecznik.

Wiadomo też, że gmina ze swojej strony ma zapewnić wykonanie dróg dojazdowych, doprowadzenie mediów (m.in. wodociągów i prądu) i stworzenie miejsc parkingowych. Wkładem Kleszczowa w inwestycję miałyby być także stworzone tereny zielone wokół obiektów rekreacyjnych - parki, skwery oraz inna infrastruktura.

- Zgłoszenia partnerów, chcących wspólnie z gminą zainwestować w źródła geotermalne w Kleszczowie, przyjmowane będą do końca czerwca - mówi Jerzy Strachocki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto