W Kleszczowie od roku funkcjonuje Solpark

W Kleszczowie od roku funkcjonuje Solpark. Gmina planuje też budowę ośrodka wypoczynkowego (© fot. Ewa Dzrzazga )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Już za kilka lat podbełchatowskie ośrodki wypoczynkowe "Słok" i "Wawrzkowizna" mogą zyskać potężnego konkurenta.

Gmina Kleszczów poważnie zastanawia się nad budową supernowoczesnego ośrodka wypoczynkowego z hotelami, kliniką i basenami termalnymi. W zaprojektowaniu architektonicznego cacka mają pomóc najlepsi fachowcy nie tylko z Polski, ale też z całego świata.

Magnesem, który ma przyciągnąć inwestorów są geotermalne źródła, których drugi technologiczny odwiert ma zakończyć się na przełomie tego i przyszłego roku. W gminie już trwają przygotowania do przeprowadzenia międzynarodowego konkursu na opracowanie koncepcji i projektu zagospodarowania terenów w pobliżu gorących źródeł. Adresowany on będzie do architektów i biur projektowych.

W komisji mają zasiąść oprócz władz gminy, także przedstawiciele Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej.

Zainteresowanie ze strony potencjalnych inwestorów, którzy chcieliby wybudować ośrodek w Kleszczowie, jest duże. Przeszkodą był jednak brak szczegółowej koncepcji zagospodarowania terenów w pobliżu Solparku.

- Aktualny plan zagospodarowania przestrzennego nie przewidywał terenów pod budowę hoteli oraz budynków do prowadzenia działalności rehabilitacyjnej i usług zdrowotnych. W oparciu o nie, nie mogłaby zatem powstać np. klinika - mówi Jerzy Strachocki, rzecznik prasowy urzędu gminy w Kleszczowie.

Gmina już rozpoczęła prace nad aktualizacją "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Kleszczów", która umożliwi wprowadzenie zmian w planach kilku sołectw, w tym także Kleszczowa, co da możliwość powiększenia terenów przeznaczonych pod inwestycje.

Ze źródeł termalnych zamierza korzystać też kompleks Solpark, który w drugiej połowie 2012 roku planuje oddanie części geotermalnej. Wstępnie planowana jest budowa dwóch basenów.

Komentarze (8)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

p (gość)

jak by któs był tak mądry jak ten \"opłacalnosc\" to pewnie by wybudował taki kompleks i go utrzymywał tylko ze kleszczów po to inwestuje w wody geotermalne aby ten komopleks na siebie zarobił a pozatm poco Kleszczow inwestuje w strefy przemyslowe i sciaga nowych inwestorow a poto zeby miec z czego zyc jak sie pieniadze skoncza. Takze zapraszam troszke do głebszej analizy strategi rozwoju gminy kleszczow :).

groszek (gość)

Ja proponuję aby sprawdzić opłacalność działań Solparku. Gdyby nie bardzo wysokie opłaty gminne za umieszczenie tam gimnazjum to kompleks dawno już poszedłby pod młotek po ogłoszeniu upadłości. Taką samą przyszłość wróżę dla nowej inwestycji. Niestety tak to jest gdy na wszystko są pieniądze i stara się zrobić coś z niczego i to w dodatku w takim polu.

piotrek (gość)

Sklepy się budują, powstaje osiedle mieszkaniowe, nowe jest w projekcie. Koncepcji rozwoju Bełchatów może się tylko uczyć.

Dona (gość)

To co się dzieje w tym całym Solparku to ludzkie pojęcie przechodzi. Nie dość, że niemiła obsługa to dzieciak wysypki dostał.

zaniepokojony (gość)

... jak zakompleksiona z pretensjami, zabita dechami mała wioska dostanie "mannę z nieba". W głowach się przewraca. Może tak władze powiatowe przyjrzałyby się bliżej tym "aspiracjom".

qwerty (gość)

Za niech budują, a za kilka lat skaczą się pieniądze bo kopalnie zamkną. A później zaczną się problemy z utrzymaniem i konserwacją :) Zresztą w Kleszczowie nie ma nic ciekawego, nie ma sklepów. Jest to mała wieś, i to wszystko.

za (gość)

wizję i wykorzystanie potencjału, niech inni się uczą. Przecież takie rozwiązania to nowe miejsca pracy, poprawa atrakcyjności danego miejsca oraz ściągnięcie turystów a więc i pieniedzy. Rozwinie się lokalny biznes noclegowy!