Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie będą Giganty Mocy?

greg
Coraz więcej wiadomo o tym, jak będzie wyglądać muzeum, opowiadające o bełchatowskiej kopalni i elektrowni

Magistrat rozstrzygnął konkurs na przygotowanie koncepcji multimedialnych elementów ekspozycji Giganty Mocy, opowiadającej o kopalni i elektrowni. Powstaje ona za ponad 20 mln zł w centrum Bełchatowa. Do konkursu przystąpiły dwie pracownie z Krakowa i Torunia. Wyżej oceniono tę pierwszą.
Zwycięstwo w konkursie nie oznacza jednak automatycznie podpisania umowy z firmą. Zgodnie z regulaminem konkursu magistrat autorów dwóch najlepszych koncepcji musi zaprosić do negocjacji. Z tego względu, że w konkursie wystartowały tylko dwie firmy, obydwie usiądą do rozmów.

- Praca, którą oceniliśmy najwyżej, zdecydowanie spełnia nasze oczekiwania. Podoba nam się podejście artystyczne do tematu, jest spójne, nowoczesne, a jednocześnie przyjazne młodym osobom. Należy pamiętać, że główną grupą docelową ekspozycji będą właśnie dzieci i młodzież - mówi Małgorzata Stanasiuk-Mordalska, koordynator zespołu ds. rozwoju gospodarczego miasta. - Firma odpowiedzialna za koncepcję multimedialną w dużej mierze będzie miała wpływ na to jak muzeum będzie wyglądało wewnątrz i jak będzie odbierane przez zwiedzających.

Dziś znanych już jest więcej szczegółów. Zwiedzających będzie witała tzw. rodzina Gigusiów. W kolejnej sali tzw. "Wehikule czasu" ciekawych rzeczy o energii będziemy mogli się dowiedzieć wchodząc do wnętrza komina. W tej sali zwiedzający obejrzą też wizualizację wszechświata, dowiedzą się o najważniejszych dla ludzkości datach. W kolejnej sali zatytułowanej "Wiosna" przywita nas postać Gai i będzie można zagrać w gry edukacyjne.

W następnych dowiemy się o ewolucji roślin, czy jak powstał bełchatowski węgiel. Będzie też można obejrzeć w trójwymiarze mamuta. Na wielkim ekranie pokazywane będą krótkie filmy obrazujące, jak działa bełchatowska kopalnia. Na koniec na zwiedzających będzie oczekiwała sala, w której obrazowo, za pomocą wizualizacji i filmów, wyjaśnione zostanie nam, jak powstaje prąd.

W muzeum będą też inne eksponaty, m.in. minerały, skamieniałości zwierząt żyjących w morzach prehistorycznych czy szczątki kości mamuta, które prawdopodobnie zostaną w tym celu użyczone przez kopalnię.
Ważnym elementem będą makiety urządzeń, np. kopalnianego układu koparka-taśmociąg-zwałowarka.

- To jest podstawowy zespół urządzeń, które pracują w kopalni. Postępowanie przetargowe na przygotowanie makiet maszyn, wykorzystywanych przy wydobywaniu węgla, chcemy ogłosić jeszcze do końca tego roku - mówi Stanasiuk-Mordalska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto