Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak żyć po rozstaniu?

abcZdrowie.pl
by xlordashx / CC BY 2.0 (flickr)
Zakończenie związku jest zawsze bardzo trudne. Dowiedz się, jak radzić sobie po rozstaniu.

Kiedy kończy się długi związek, zazwyczaj obydwie strony nie mogą długo dojść do siebie. Nagle pojawia się dziwna pustka, którą trudno wypełnić. Jak sobie radzić w tym trudnym czasie?

Uczucia, które towarzyszą rozstaniu

Rozstanie z partnerem to bardzo złożony proces, dlatego towarzyszy mu cały wachlarz uczuć. Po zakończeniu związku może pojawić się złość i gniew, połączone nierzadko z chęcią zemsty. Ponadto można zauważyć poczucie pustki, krzywdy, obniżenie samooceny. Rodzą się przy tym pytania: co zrobiłam złego? kiedy zawiodłam? co mogłam jeszcze zrobić? dlaczego to spotkało właśnie mnie?

Po rozstaniu pojawia się też tęsknota – za osobą, z którą spędziliśmy tyle czasu, za bliskością, przytuleniem. Wracają gorące uczucia. Osoba może nabrać nadziei na to, że wszystko się jeszcze ułoży, że partner wróci.

Etapy rozstania

Okres po rozstaniu porównywany jest do żałoby. Wtedy też tracimy kogoś bliskiego. Pomimo tego, że nie umiera, to znika z naszego życia – czasem na zawsze. Każdy z nas może to przechodzić w inny sposób, jednak można wyodrębnić schemat reakcji po rozstaniu z bliską osobą:

1) Szok. Na typ etapie trudno jest uwierzyć, że partner odszedł, a związek się zakończył. Pojawiają się łzy, ból, poczucie poszkodowania. Zaczyna też wtedy dochodzić do osoby świadomość, jak wiele trudu włożyła w związek, który niestety się nie udał. Dlatego też oszukuje się, ma nadzieję na odmianę losu.
2) Wyparcie. Osoba, będąc na tym etapie, nie chce zaakceptować porzucenia. Zaprzecza temu, co się stało. Zamiast przyjąć prawdę, tworzy sobie iluzje. Życie złudną nadzieją na dłuższą metę jest jednak szkodliwe, ponieważ przez to znacznie dłużej dochodzi się do siebie po rozstaniu.
3) Złość. Jest to czas, kiedy porzucony partner zaczyna odczuwać gniew na byłego ukochanego lub byłą ukochaną. Pojawia się złość oraz pragnienie zemsty. Osoba zaczyna przypominać wszystko to, co było złe i przykre w związku. Za wszelką cenę chce udowodnić swojemu „eks”, jak wielki błąd popełnił odchodząc.
4) Obniżenie poczucia własnej wartości. Na tym etapie osoba obwinia się, szuka w sobie negatywnych cech, które sprawiły, że partner odszedł. Ponadto wstydzi się przyznać przed rodziną i przyjaciółmi, że jej związek się zakończył.
5) Akceptacja tego, co się stało. W tym czasie osoba zaczyna akceptować rozstanie i odnajdywać sens w tym, co się stało. Jednocześnie zaczyna się znów pojawiać nadzieja na to, że jeszcze kiedyś wszystko się ułoży. Jest to jednak bardzo długi i bolesny proces.
6) Odbudowa. Powoli wszystko wraca do normy, jest to etap nauki codziennego funkcjonowania z tym wszystkim, co przyniósł związek i rozstanie. To właśnie wtedy goją się rany. W tym czasie osoba coraz częściej myśli o tym, jak na nowo ułożyć sobie przyszłość bez partnera.
7) Zrozumienie oraz współczucie. Osoba porzucona skłania się wtedy ku przebaczeniu. Zaczyna rozumieć motywację byłego partnera. Dzięki temu może nawiązać relacje z „eks” na przyjacielskiej stopie.

Jak sobie radzić po rozstaniu?

Rozstanie to z pewnością jeden z najtrudniejszych momentów w naszym życiu. Jeśli doświadczyliśmy tego, powinniśmy szczególnie zadbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Co robić, aby rozstanie nie stało się przyczyną jeszcze większych problemów? Przede wszystkim trzeba rozmawiać. Schowajmy wstyd do kieszeni. Jeśli nie chcemy mówić o tym przyjacielowi czy rodzicom, to wybierzmy się do psychologa. Specjalista z pewnością będzie bardzo dobrym wsparciem na ten trudny czas. Postarajmy się też nie być samotni przez dłuższy czas. Jeżeli nie mamy żadnych planów na wieczór, to nie zostawajmy w pustym domu, ale wybierzmy się do kina lub do pubu ze znajomymi. Nie zapominajmy też o tym, by cały czas dbać o swój wygląd zewnętrzny. Wybierzmy się na basen lub na spacer, ubierajmy się ładnie, zróbmy sobie makijaż – jeśli nie codziennie, to przynajmniej wtedy, gdy wieczorem gdzieś wychodzimy. Kobieta, która dobrze wygląda, znacznie lepiej się czuje, więc... nie żałujmy sobie.

Tekst: Magdalena Pietras

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto