Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Dobrze dobrany biustonosz to podstawa. Niestety, wiele kobiet ma problem ze znalezieniem odpowiedniego – nie znają swojego prawdziwego rozmiaru piersi i dopiero w trakcie spotkania z profesjonalną brafitterką odkrywają, że zamiast popularnego 75C powinny nosić 70D lub 75B.

Dobrze dobrany biustonosz pozwala na optymalne podtrzymanie i wyeksponowanie piersi. Nawet najbardziej kształtny i jędrny biust wygląda nieatrakcyjnie, gdy stanik jest za mały (piersi „wylewają” się z miseczek) lub za duży (biust opada). Jak zatem dobrać odpowiedni rozmiar?

Biustonosz idealny

Model i kolor stanika, rodzaj wykończenia biustonosza tkaniny i sposób to pierwsze, na co kobiety zwracają uwagę podczas zakupów. Warto jednak pamiętać, że ładny wygląd to nie wszystko – stanik powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Jak kupować biustonosz?
1. Przed wyjściem do sklepu zmierz obwód pod biustem. Tuż pod piersiami ułóż miarkę krawiecką, zrób wydech i sprawdź pomiar. Wynik zaokrąglij w dół (78 cm pomiaru to rozmiarowe 75; 74 cm pomiaru to według rozmiarówki 70 itp.). Nie zapominaj, że właściwe podtrzymanie piersi to w 90% zasługa dobrania stanika z odpowiednim obwodem pod biustem.
2. Następnie zmierz obwód piersi – ułóż miarkę na wysokości brodawek i sprawdź pomiar, po czym powtórz tę czynność, mając na sobie biustonosz, który dobrze leży. Wybierz większy z wyników i sprawdź w tabeli rozmiarów, jakie oznaczenie literowe odpowiada twojemu obwodowi piersi i ciała pod biustem.
3. Znając już swój rozmiar piersi, w sklepie wybierz do zmierzenia odpowiadające mu biustonosze. Miej świadomość, że w poszczególnych sklepach rozmiarówka może się nieco różnić, dlatego na wstępie weź do przymierzalni staniki w zbliżonych rozmiarach, by sprawdzić, jaki będzie najlepszy.
4. W trakcie przymierzania biustonoszy, zapinaj je na ostatnią haftkę (pozostałe przydadzą się, gdy z czasem stanik zacznie się rozciągać), upewnij się, że cała pierś mieści się w miseczce, reguluj ramiączka i koniecznie poruszaj rękoma, by sprawdzić, czy piersi są dobrze podtrzymywane także przy energicznych ruchach.

Biustonosz a zdrowie kobiety

Wygodny, dobrze dobrany stanik nie odznacza się pod ubraniem i dodaje pewności siebie. Jeśli model biustonosza jest finezyjnie wykończony i dodatkowo ładnie eksponuje piersi, może się wydawać, że nie sposób wymagać od niego czegokolwiek więcej. Warto mieć jednak świadomość, że najważniejszą rolą stanika jest podtrzymanie biustu w taki sposób, by uniknąć problemów zdrowotnych. Jak wyjaśnia położna Monika Siedlecka-Oktaba z Centrum Medycznego CenterMed, „noszenie zbyt obcisłego biustonosza zaburza przepływ krwi oraz negatywnie wpływa na pracę układu limfatycznego”. Jeśli ucisk piersi jest stały, ryzyko powiększenia węzłów chłonnych i powstania torbieli wyraźnie rośnie. „Noszenie źle dobranego biustonosza sprzyja również stanom zapalnym, obrzękom i bólom kręgosłupa” ‒ dodaje położna. Problemom tego typu można w prosty sposób zapobiegać, nakładając odpowiedni stanik.

Kobiety, które mimo starań nie potrafią znaleźć biustonosza, który spełniałby wszystkie ich oczekiwania, mogą skorzystać z usług brafitterki. Do niedawna zajęcie to nie istniało w świadomości społeczeństwa, ale w ciągu zaledwie kilku lat udało się to zmienić. Coraz więcej kobiet udaje się do nich na indywidualne konsultacje, w trakcie których poznają swój prawdziwy rozmiar piersi i uczą się dobierać biustonosz do swoich potrzeb. Uzbrojone w nowo nabytą wiedzę, nie czują się już nieporadnie, stojąc przed wieszakami pełnymi staników w sklepie bieliźniarskim, a zakupy bielizny zaczynają sprawiać im przyjemność.


Partnerem serwisu jestPorady

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Czarnula (gość)

Jeśli macie problem z dobraniem rozmiaru, najlepiej skorzystać z usług brafiterek np. tych w sklepach Ewy Bień, pomogą dobrać biustonosz najlepszy dla naszego rozmiaru piersi.

Ewa Lewandowska (gość) (Anna)

Kiedyś pracowałam w gorseciarni na ul.Kilińskiego,teraz zastanawiam się,czy są jeszcze potrzebne takie usługi,kiedy na rynku jest tyle towaru.

Anna (gość)

Niestety, nawet jak kobieta pozna swój rozmiar, to dobranego biustonosza już nie kupi... bo nie ma gdzie. W polskich sklepach nie ma pełnej rozmiarówki. Obwody zaczynają się dopiero od 70 cm!
Noszę rozmiar 60D i jestem skazana na zakupy przez internet :/