Gwiazda betlejemska Gwiazda betlejemska

Gwiazda betlejemska (© e-mieszkanie.pl)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Gwiazda betlejemska, czyli poinsencja dotarła do Europy z Meksyku ponad 100 lat temu. Ponieważ kwitnie akurat w okresie, kiedy dzień jest najkrótszy, szybko stała się popularną ozdobą świąteczną.

Poinsencja (Euphorbia pulcherrima) wygląda wyjątkowo dekoracyjnie – wyróżniają ją intensywnie zielone liście, układające się w kształt gwiazdy oraz żywe, kolorowe przysadki w odcieniach czerwieni, różu, żółtego oraz kremowego.

Najnowsze odmiany uprawne mają zygzakowate krawędzie, nakrapiane lub karbowane liście. Gwiazdy betlejemskie są również dostępne w różnych rozmiarach. Pomimo że sama roślina jest bardzo ozdobna, nie zaszkodzi zadbać o jej ekspozycję i dobrać odpowiedni pojemnik, czy dekoracje.

Przy odpowiednim traktowaniu, poinsencje mogą długo po Świętach cieszyć nas swoim urokiem. Przede wszystkim gwiazda betlejemska wymaga starannego podlewania – szkodzi jej zarówno przesuszenie, jak i woda zalegająca w doniczce, natomiast podłoże powinno być stale wilgotne. Jeżeli na liściach pokażą się blade plamy lub zbrązowieją ich brzegi, należy raz w miesiącu dodać do wody odżywkę w płynie.

Poinsecje nie lubią zimna ani przeciągów, a temperatura poniżej 15° C z pewnością nie jest dla nich odpowiednia. Trzeba być ostrożnym podczas zakupu rośliny. Poinsencję należy owinąć oraz przetransportować ją jak najszybciej do pomieszczenia. Najlepsza temperatura dla gwiazdy betlejemskiej waha się od 15 do 22° C. Roślina najlepiej rozwija się w jasnym miejscu, nie powinna jednak być wystawiona na bezpośrednie działanie słońca (nawet zimowego). Dodatkowo nie powinniśmy jej ustawiać blisko grzejników i zadbać o właściwą wilgotność powietrza.Święta

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Finka (gość)

Taka prawda - roślin doniczkowych czy też ciętych nie kupujemy by je jeść :p Wiadomo, że jak są w domu małe dzieci, to nalezy uważać i najlepiej wszystkie rośliny stawiać w miejscach, do których dostepu nie mają dzieci. Ale czy to jest poinsecj, czy to jest orchidea czy to jest beniaminek - nie robi to najmniejszej róznicy :)

Bea (gość)

Tak ogólnie to nie tylko poinsecja jest trująca - większość roślin, które trzymamy w domu (ozdobnych) po spożyciu jest trująca - w końcu nie są one do jedzenia :p

Mal (gość)

Jest również dość trująca, więc trzeba stawiać poza zasięgiem dzieci i zwierząt ;)