Gmina Rusiec – odrabia zaległości

Artykuł sponsorowany
Na zdjęciu Wójt Gminy Rusiec - Dariusz Woźniak
Na zdjęciu Wójt Gminy Rusiec - Dariusz Woźniak
Wykładnikiem rozwoju gminy jak i efektów jej zarządzania niewątpliwie są nakłady inwestycyjne, trafność ich wykorzystania, poziom życia i zadowolenia mieszkańców oraz stwarzanie ciągłych perspektyw rozwoju.

Mijająca kadencja była wielkim sprawdzianem dla samorządów. Kryzys ekonomiczny, wzrost obciążeń samorządów przez m.in. wprowadzenie tzw. ustawy śmieciowej, zwiększenie wydatków na oświatę… nie władzom lokalnym pracy. Nie zahamowały jednak działań na rzecz rozwoju gminy. Świadczy o tym m.in. postęp w rozwoju dróg lokalnych.

Należy podkreślić, iż jeszcze kilkanaście lat temu na naszym terenie istniały prawie wyłącznie drogi o nawierzchni gruntowej. Problemem w życiu codziennym mieszkańców był duży odsetek dróg nieutwardzonych, co utrudniało dojazd do domostw, szczególnie w trudnych warunkach atmosferycznych. Dbałość o budowę i remonty dróg jest uzasadniona. Infrastruktura drogowa wpływa nie tylko na możliwości rozwoju gospodarczego NASZEJ MAŁEJ OJCZYZNY, ale też na wygodę mieszkańców – jest wyznacznikiem poziomu ich życia. Dlatego też inwestycje
drogowe są traktowane przez władze gminy jako priorytetowe.

Każdego roku rezerwuje się znaczne środki finansowe, przeznaczane na ich budowę i remonty. W gestii samorządu leży utrzymanie dróg gminnych. Łączna ich długość wynosi ponad 50,00 km.

W ostatnich czterech latach w tym zakresie zrealizowano szereg zadań. Za najważniejsze inwestycje należy uznać przebudowę ciągu dróg gminnych w istniejącym pasie drogowym Korablew-Zagrodniki-Rusiec (odcinek o długości 4 120 mb) i Rusiec-Zalasy (odcinek o długości 4 710 mb). Przebudowy były finansowane ze środków pozabudżetowych - podobnie, jak wiele innych dróg budowanych w gminie Rusiec. Inwestycje powyższe realizowano w ramach programu wieloletniego pod nazwą Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011. Uzyskały one wsparcie ponad 1 miliona złotych. Przebudowano również drogi dojazdowe do gruntów rolnych w miejscowościach Fajnów, Nowa Wola, Zakurowie. Wyremontowano drogi w Wincentowie, Dąbrówkach Kobylańskich, Dąbrowie Rusieckiej, Kurówku Prądzewskim, Jastrzębicach oraz w Ruścu - ulicę Kwiatową.
Inwestycje drogowe to nie tylko drogi, ale również chodniki. Mieszkańcy Ruśca, Woli Wiązowej, Dębów Wolskich i Prądzewa na pewno doceniają ich przebudowę. Dotychczasowe stare płyty zostały zastąpione kostką brukową. W tym przypadku władze gminy działają wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Bełchatowie. Współpraca polega na tym, iż starostwo finansuje 50% danej inwestycji w postaci zakupu materiałów, gmina swoje 50% daje w postaci robocizny.

Władze gminy dostrzegają też konieczność inwestowania w szkoły. Nikt nie zaprzeczy, że wypiękniały one w ostatnich latach. Inwestycją, którą należy wymienić, jest „Budowa zadaszenia namiotowego boiska wielofunkcyjnego oraz rozbudowa i przebudowa budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Wiązowej wraz z infrastrukturą techniczną”. Nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale i mieszkańcy Woli Wiązowej cieszą się
z perspektywy korzystania z tak nowoczesnego obiektu.

Warto wspomnieć, iż powyższa inwestycja jest dotowana ze środków unijnych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (wartość wsparcia 490 000,00 zł).
Na rozwój gminy pozytywnie wpłynęła przynależność do Lokalnej Grupy Działania „Kraina Wielkiego Łuku Warty”. Stworzyła on możliwość uzyskania pomocy finansowej na działania związane z rozwojem obszarów wiejskich. W ramach współpracy uzyskano wsparcie w realizacji następujących zadań: budowa ogólnodostępnych placów zabaw w Woli Wiązowej i Ruścu, remont trybun na terenie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ruścu,
modernizacja kuchni w budynku OSP w Jastrzębicach, remont podłogi w budynku OSP w Dąbrowie Rusieckiej oraz budowa świetlicy w miejscowości Kuźnica.
Wszystkie te działania wpływają na zwiększenie atrakcyjności naszych terenów.
Wizerunek naszej gminy zależy również od realizacji zadań z zakresu poprawy ochrony środowiska i ekologii. Ma to podstawowe znaczenie dla zachowania naturalnych walorów Ruśca i okolicy.

W planach rozwoju gminy znalazła się o termomodernizacja budynków gminnych w Ruścu i Woli Wiązowej polegająca na wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, wymianie pokrycia dachowego oraz dociepleniu ścian budynków (budynek Domu Nauczyciela w Ruścu, budynek „Wodomistrzówki” w Ruścu, budynek „Agronomówki” w Woli Wiązowej).Nie można zapomnieć o podobnych inwestycjach w budynkach Ochotniczych Straży Pożarnych. Wszystkie wymienione powyżej inwestycje realizowane były z wykorzystaniem środków zewnętrznych.

Działalność Wójta Gminy Rusiec i Radnych Gminy przekonuje, że mijająca kadencja była owocna w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych.
Nieustanne zabiegi o zdobycie funduszy na remonty, modernizacje i nowe inwestycje pomogły nadrobić wiele zaległości. Dały też nadzieję na realizację kolejnych ambitnych przedsięwzięć.

Wójt Gminy Rusiec i radni Jedności Wiejskiej przygotowują plany inwestycyjne na kolejne lata. Zadań jest w nich bardzo dużo. Szczegółowo zostaną one przedstawione.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto