Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Giganty Mocy pokażą się światu. Trwa odliczanie do otwarcia

Redakcja
MCK Bełchatów/Katarzyna Forusińska
Przełom kwietnia i maja w tym roku w Bełchatowie będzie wyjątkowy. Otwarcie nowego obiektu Miejskiego Centrum Kultury z Ekspozycją PGE Gigantów Mocy, to jedno z najważniejszych wydarzeń bieżącego roku

Nie ma w tym żadnej przesady, bowiem ekspozycja będzie niecodzienna i nowatorska, nie tylko na skalę miasta, ale i całego regionu.
- Chcemy, aby nasze Giganty były wizytówką Bełchatowa - mówi Ewa Młynarczyk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury.

Nowy, efektowny architektonicznie i położony w sercu miasta budynek MCK to przede wszystkim jedyne w Polsce interaktywne muzeum o powstawaniu i wydobyciu węgla oraz produkcji energii elektrycznej i cieplnej.

Osoby zwiedzające ekspozycję zostaną wciągnięte w inny świat, "mówiących" portretów, kopalnianych maszyn, czy elektrownianych hal, gdzie będzie można własnoręcznie poeksperymentować. Za pomocą interaktywnych eksponatów i stanowisk każdy będzie mógł poznać procesy zachodzące w dwóch przemysłowych gigantach Bełchatowa - kopalni i elektrowni. Namacalnie odkryć ich specyfikę.

- Główną grupą docelową ekspozycji będą dzieci i młodzież, ale tak na prawdę każdy znajdzie tutaj coś dla siebie - podkreśla Ewa Młynarczyk.

Każdy, kto zawita do Gigantów będzie też mógł poczuć się odkrywcą, np. tropikalnego lasu lub dna morza. Część ekspozycji dotycząca procesów kształtowania się węgla brunatnego ułożona jest według pór roku, które symbolizują długi proces jego powstawania i kontrastują z nazwanymi od pór dnia salami ekspozycyjnymi, których symbolika nawiązuje do szybkiego i dynamicznego procesu eksploatacji bełchatowskiego "brunatnego złota".

Nowy budynek MCK to jednak nie tylko ekspozycja o węglu i prądzie. Wewnątrz, oprócz całego zaplecza technicznego i sal dla amatorskiego ruchu artystycznego, znajdzie się także przestronna sala teatralno-widowiskowa, z pełnowymiarową sceną i garderobami oraz widownią na około pół tysiąca miejsc.

- Dzięki temu zyskamy obiekt pozwalający na wystawianie sztuk teatralnych i przeprowadzanie koncertów na najwyższym poziomie - mówi Ewa Młynarczyk.

Najlepszą okazją, by to sprawdzić będzie kolejny koncert z cyklu "Giganci w Gigantach". Po entuzjastycznym przyjęciu w ubiegłym roku Gordona Haskella w sali kinowej MCK, tym razem już na nowej scenie zaśpiewa jeden z najwybitniejszych tenorów świata, Israel Rand, któremu w repertuarze pieśni żydowskich towarzyszyć będzie Chór Synagogi pod Białym Bocianem z Wrocławia. Artysta wystąpi na deskach Gigantów w niedzielę, 4 maja, ale jak przystało na wyjątkową okazję, otwarcie MCK Giganty Mocy to wydarzenie o wiele bogatsze. Czterodniowy cykl imprez potrwa od 30 kwietnia do 4 maja.

Z okazji otwarcia Gigantów, na placu Narutowicza 1 maja odbędzie się druga edycja "Festiwalu Re:Aktor", w tym roku pod hasłem "Zielona Energia Bełchatowa", z piknikiem naukowym, warsztatami robotycznymi oraz pokazem filmów przyrodniczych z Discovery Science. Będzie także wystawa samochodów elektrycznych, czy zabawek edukacyjnych i pomocy dydaktycznych. Wieczór zwieńczy show bębniarskie Ryszarda Bazarnika oraz pokaz oświetlenia budynku MCK Giganty Mocy.

2 maja najmłodsi będą mogli uczestniczyć w warsztatach naukowych i spektaklu "Fabryka zabawek" w nowej sali teatralno - widowiskowej, a dzień później na scenie plenerowej wystąpi katowicki chór "Ogniwo". 4 maja będzie można także wziąć udział w grze miejskiej czy Pikniku Funduszy Europejskich. Jednym słowem, gigantyczna moc atrakcji na otwarcie Gigantów.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto