Ciepło popłynie do mieszkańców miasta nową siecią, będzie oszczędniej

Artykuł sponsorowany
W Bełchatowie trwa budowa i modernizacja sieci ciepłowniczej, dzięki której ma się zmniejszyć awaryjność dostaw oraz straty na przesyle ciepła. Koszt inwestycji to 29 mln zł.

- Tegoroczne lato to dla nas najgorętszy okres prac budowlanych - mówi Jacek Zatorski, dyrektor Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bełchatowie. - Chociaż okres przebudowy infrastruktury wiąże się dla mieszkańców z wieloma utrudnieniami, jak rozkopane chodniki, ograniczenia w ruchu samochodów, czy okresowe wyłączenia ciepłej wody, mamy sygnały, że bełchatowianie dobrze oceniają jakość prowadzonych prac i rozumieją wagę tego przedsięwzięcia - dodaje Zatorski.

W czerwcu ukończono prace na ul. Mickiewicza i ul. Krętej. Do szczęśliwego finału zmierzają też roboty w rozległej części sieci ciepłowniczej na osiedlu Okrzei i przy ul. Dąbrowskiego. Kolejne remonty zostaną przeprowadzone na os. Dolnośląskim (okolice bloków 305 i 313), osiedlu Binków (okolice ul. Nefrytowej oraz osiedlu 1 Maja). Spółka prowadzi prace w ramach projektu "Przebudowa i modernizacja osiedlowych sieci ciepłowniczych w Bełcha-towie".

Pieniądze na realizację inwestycji Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej pozyskało z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.Łączna długość sieci, która zostanie poddana modernizacji, wyniesie 23 km.

Całe przedsięwzięcie realizowane jest w 25 etapach, z których każdy obejmuje inną lokalizację na terenie miasta.

W ramach projektu zostanie zlikwidowana istniejąca sieć kanałowa, zastąpią ją nowoczesne sieci preizolowane. Nowe rozwiązania będą bardziej przyjazne środowisku naturalnemu, wpłyną na poprawę stanu technicznego sieci, zmniejszą straty generowane w procesie przesyłu, ale przede wszystkim zminimalizują ryzyko awarii sieci.

PEC przygotowuje się do złożenia wniosku o kolejne pieniądze z Unii Europejskiej. Mają one zostać przeznaczone na rozbudowę sieci i podłączenie do ciepła systemowego kolejnych osiedli domków jednorodzinnych. Szacunkowy koszt podłączenia jednego takiego osiedla to około 15 mln zł. To jednak nie koniec planowanych inwestycji.

- Pracujemy nad stworzeniem Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Bełchatowa. Będzie on wskazywał m.in. kierunki rozwoju systemów ciepłowniczych w mieście w oparciu o różne źródła zasilania w ciepło, m.in. ciepło systemowe, gaz, odnawialne źródła energii - mówi Jarosław Miller z Zespołu ds. Rozwoju Miasta. - Projekt ma zostać przyjęty przez radę miasta w 2015 roku i będzie podstawą do ubiegania się o fundusze na rozwój energii cieplnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto