Energetyczne plany rządu. Mglista perspektywa budowy kopalni Złoczew

Złoże węgla brunatnego Złoczew uznaje się za „perspektywiczne” w projekcie Polityki Energetycznej Polski, który minister energii skierował do konsultacji. Uruchomienie kopalni komplikuje polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Eksploatację nowych złóż uzależnia się od rozwoju nowych technologii.

Przedstawiony przez resort energii strategiczny dokument określa sposoby transformacji polskiego sektora energetycznego w najbliższych dziesięcioleciach. Co projekt mówi o węglu brunatnym, który miałby być wydobywany na pograniczu powiatów sieradzkiego i wieluńskiego?

- Dokończona zostanie eksploatacja otwartych złóż. Za perspektywiczne uznaje się złoża Złoczew oraz Ościsłowo, a w dalszej kolejności Gubin. Dla zagospodarowania nowych złóż kluczową rolę odegra rozwój nowych technologii. Innowacje mają posłużyć wdrażaniu niskoemisyjnych technologii oraz alternatywnemu wykorzystaniu węgla brunatnego - czytamy.

Rząd zakłada, że udział węgla kamiennego i brunatnego w wytwarzaniu energii spadnie z obecnych 78 do 60 proc. w roku 2030. Dziesięć lat później udział ten miałby wynosić już 35 proc., ale prognoza ta nie uwzględnia eksploatacji złoża Złoczew.

- Jest analizowana możliwość budowy odkrywki Złoczew. Jeśli to nie wyjdzie, to w 2040 r. udział węgla wyniesie ok. 35 proc., a jeśli ją uruchomimy, to znacznie więcej - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Eksploatację nowych złóż komplikują unijne wymogi klimatyczne. Węgiel brunatny, który spala m.in. elektrownia w Bełchatowie, jest tanim źródłem energii, ale szkodliwym dla środowiska. Autorzy rządowego projektu wysoką emisyjność przetwarzania tego surowca uznają za istotną wadę.

- Powoduje to konieczność ponoszenia wyższych kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2, przy jednoczesnym ryzyku, że bloki na węgiel brunatny nie sprostają kolejnym wymogom ograniczenia emisji zanieczyszczeń (polityka klimatyczna i środowiskowa UE). Te czynniki mają ogromne znaczenie dla efektywności ekonomicznej oraz samej możliwości wytwarzania energii z węgla brunatnego - czytamy w rządowym dokumencie.

Resort zakłada rozwój odnawialnych źródeł energii i budowę elektrowni atomowej. Deklarowany udział OZE w finalnym zużyciu energii w 2030 r. ma wynosić 21 proc. Szczególną rolę ma tutaj odegrać budowa morskich farm wiatrowych, przy jednoczesnym wstrzymaniu ich rozwoju na lądzie. Pierwszy blok jądrowy (o mocy ok. 1-1,5 GW) planuje się uruchomić w 2033 r., a kolejnych pięć bloków co dwa lata (do 2043 r.).

W budowie kopalni węgla brunatnego Złoczew upatruje się szansy na rozwój całego województwa łódzkiego. Jednocześnie mocno uaktywnili się jej przeciwnicy. To właśnie ze skargi Stowarzyszenia „Nie dla odkrywki Złoczew” 22 listopada Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi unieważnił studium zagospodarowania przestrzennego gminy Złoczew, którym lokalny samorząd usankcjonował obszar górniczy. Bez tego dokumentu spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna w Bełchatowie nie otrzyma koncesji na wydobycie węgla. Władze Złoczewa zapowiadają odwołanie od wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Bełchatowski koncern wciąż nie ma też jeszcze ostatecznej zgody środowiskowej, która jest w odwołaniu po skardze Greenpeace.

Konsultacje projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. potrwają do 15 stycznia. Z dokumentem można się zapoznać TUTAJ

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Sąd podzielił racje przeciwników odkrywki. Studium gminy Złoczew unieważnione

Zbyszek Rybczyński

  • Polska Dziennik Łódzki
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

14.12.2018, 18:59

NO TAK EKOTERRORYSCI NA ZACHODZIE GDZIE TRUJA 10 RAZY WIECEJ TO SIE BOJA DUPE WYSTAWIC NIE MÓWIAC O ROSJI I STANACH NAJWIEKSZYCH TRUCICIELACH...TAM BY ICH JUZ ODSTRZELILI....DZISIAJ TYCH GAMONI POKAZYWALI JA JEZDZILI STARYMI BUSAMI ZATRUWAJACYMI SRODOWISKO....A PRZECIEZ KASA JEST SPONSORZY PŁACA...NO PRZECIEZ CHODZI O TO BY SKASOWAC POLSKIE ELEKTROWNIE ABY KUPOWAC OD NIEMIECKICH CO TRUJA KLIKA RAZY WIECEJ NIŻ BEŁCHATÓW....CIEKAWE CZY W DOMU TEZ Z WIATRACZKA PRAD MAJA I KOMÓRECZKI ŁADUJA Z SOLARA?? A WYŁACZYC PRĄDZIK NA SWIETA TO ZMĄDRZEJA SPRZEDAWCZYKI

14.12.2018, 09:30

a miały być nowe miejsca pracy

13.12.2018, 23:52

Łatwo jest krytykować pisząc z komputera zasilanego tą brudną energią, siedząc w domu/mieszkaniu ogrzewanym i oświetlanym przy użyciu tej brudnej energii. Trudniej jest zaproponować alternatywne, rozsądne rozwiązanie. Z pewności na chwilę obecną nie jest nim OZE ponieważ do wytworzenia tej czystej energii z OZE trzeba najpierw użyć znacznie więcej energii aby przygotować technologię i urządzenia do OZE. Podsumowując, jeśli krytykuje się bez wskazania rozwiązania problemu to jest pieniactwo a nie konstruktywna krytyka. Też bym chciał korzystać ze zdobyczy cywilizacji bez konsekwencji dla środowiska ale nie jest to możliwe na obecną chwilę. Także pracujmy dla Naszej Planety a nie trzepmy bezproduktywną pianę.

13.12.2018, 21:35

Ludzie, którzy tak bronią koncepcji tej kopalni, a zarazem używają debilnych argumentów, jakoby nie była ona zagrożeniem dla środowiska, powinni mieć nakaz mieszkać w rejonach najbardziej zanieczyszczonych. Powinniście też spędzać wakacje w obrębie elektrowni węglowych wraz ze swoimi rodzinami, aby one widziały, ze jesteście zwolennikami takiego środowiska. Powinniście być tam, gdzie jest brudno, bo jesteście zwolennikami tego brudu. Ale co chciałoby się oddychać świeżym powietrzem, nad jeziorami nad czystymi rzekami, łąkami pełnymi kwiecia i drzewostanu kąpać się w czystej wodzie co? Jakim prawem? Przecież wy byście rozpierniczyli tą planetę w kilka lat, gdyby organizacje ekologiczne jej nie chroniły, Nie podcinajcie gałęzi, na której sami siedzicie. Pieniądze, rozwój woj. łódzkiego to gówno w porównaniu do czystego środowiska i zdrowia nas wszystkich. 40 tyś ludzi co rok umiera w Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza. I co to możecie być również wy i wasze dzieci. I co zabierzecie te swoje pieniądze z rozwoju do grobu? Ale oprócz spalania węgla ta odkrywka to wyrok śmierci dla przyrody naszego regionu, brak wody i upadek rolnictwa. Otwórzcie oczy zakopać pomysł odkrywki Złoczew. To utopia i średniowiecze.

13.12.2018, 20:32

Ilość energii zużytej do produkcji paneli fotovoltaicznych przekracza ilość energii jaką mogą wytworzyć w czasie swojego technologicznego "życia". Podobnie jest z samochodami elektrycznymi czy też farmami wiatrowymi. OZE to mrzonka na obecnym etapie rozwoju technologii.

13.12.2018, 20:25

Fotowoltaika (PV) – dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną czyli inaczej wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego.

Fotowoltaika znajduje obecnie zastosowanie, mimo stosunkowo wysokich kosztów (choć te drastycznie maleją, a w opracowaniu są nowe, tańsze technologie np: oparte na perowskitach), w porównaniu z tzw. źródłami konwencjonalnymi, z dwóch głównych powodów: ekologicznych (wszędzie tam, gdzie ekologia ma większe znaczenie niż ekonomia), oraz praktycznych (promieniowanie słoneczne jest praktycznie wszędzie dostępne).

Głównym surowcem do produkcji ogniw fotowoltaicznych jest wafel krzemowy, lecz nie amorficzny, ale krystaliczny. Pojedyncze ogniwo jest w stanie wygenerować prąd o mocy 1-6,97 W. W celu maksymalizacji uzyskiwanych efektów, ogniwa łączone są w moduły fotowoltaiczne (grupy ogniw w urządzeniu). Ogniwa są najczęściej produkowane w panelach o powierzchni 0,2 – 1,0 m². Ogniwa te przede wszystkim są stosowane w technice kosmicznej. Ich zaletami są bezobsługowość oraz duża żywotność, gwarantowana na 25 lat. Oprócz tego są stosowane jako źródło zasilania samodzielnych urządzeń, np. boi sygnalizacyjnych, świateł drogowych itp. Zaczynają również docierać do budowli i budynków, zwłaszcza tych oddalonych od sieci energetycznych.

13.12.2018, 19:45

Jakbyś nam jeszcze przybliżył co to jest fotowoltanika??

13.12.2018, 17:26

Dziura w ziemi i góra ziemi też nie mają żadnego wpływu na zmiany klimatu w regionie Lepsza jest gorzka prawda niż słodkie kłamstwo .

13.12.2018, 17:09

Bardzo dobrze bo pokladow mamy tylko na 20lat spcjalisci szacuja, a pozniej nie pozbieramy sie z cenami elektrycznosci i ciepla.. musimy inwestowac w zrodla energii odnawialnej teraz! Fotowoltanika to przyszlosc, kopalnia wegla to rujnowanie srodowiska plus pokladow ktore mozna by wydobyc wystarczy tylko na 20 lat- a ruscy tylko czekaja jak sie u nas wegiel skonczy to podniosa ceny ich wegla w gore zeby na polakach zarobic.

13.12.2018, 16:19

ER, proszę czytać ze zrozumieniem. Rośliny nie pobierają wody z wód gruntowych tylko z opadowych (chyba logiczne, że korzenie rośli - zwłaszcza uprawnych - nie sięgają do wód podskórnych a tym bardziej głębinowych). Jeśli nie pada to nie mają wody. Lej depresyjny jest dla nich obojętny. Co najwyżej studnie głębinowe mogą wyschnąć przez lej depresyjny.

13.12.2018, 15:40

TE GOŚĆ A SŁYSZAŁEŚ O LEJU DEPRESYJNYM ????

13.12.2018, 15:22

Co za bzdury, jaka susza, jakie pola. Czy ktoś kiedyś słyszał aby rośliny uprawne czy nawet drzewa korzystały z wód podziemnych czy nawet podskurnych. Przecież to oczywiste, że korzystają z wód opadowych

13.12.2018, 15:20

Ciekawe czy przeciwnicy kopalni odkrywkowej zaakceptują w pobliżu Złoczewa elektrownię atomową ?

13.12.2018, 13:41

Woj Łódz zagrożone suszą i oni jeszcze chcą tu dziure w ziemi kopac precz z dziadostwem budowac elektrownie atomową a nie dziury kopac i dewastowac srodowisko tysące ludzi umiera z zanieczyszczenia powietrza

13.12.2018, 13:31

W tych czasach kopanie takiej dziury ma sens ?! Idźmy po rozum do głowy, trzeba szukać innych źródeł do produkcji prądu.
Wykopanie takiej dziury ma źle skutki dla całego regionu kopalni.
Co z polami uprawnymi które są na terenie " przyszłej kopalni " ? Już nie będzie więc zostaną zaprzestane uprawy zbóż z których także można produkować prąd!

Przeciw kopalni !

13.12.2018, 13:21

Woj Łódz zagrożone suszą i oni jeszcze chcą tu dziure w ziemi kopac precz z dziadostwem budowac elektrownie atomową a nie dziury kopac i dewastowac srodowisko tysące ludzi umiera z zanieczyszczenia powietrza

13.12.2018, 13:08

Oby ta kopalnia nigdy nie powstała a gminy co liczyły na darmową kasę niech się wezmą do roboty z radnymi

13.12.2018, 12:51

ta kopalnia musi powstać inaczej poumieram z głodu.

13.12.2018, 12:29

My energetycy mamy lepszą perspektywę rozwojową ale koledzy z kopalni są w gorszej sytuacji.Niewátpliwie sprawa opóźnień w wydaniu koncesji zawaliła poprzednia dyrekcja kopalni drepcząc w miejscu

13.12.2018, 12:03

To dobra wiadomość. Mam nadzieję, że kopalnia nie powstanie.

13.12.2018, 11:59

PiS nie wiedział, czy udawał?

13.12.2018, 11:24

a zieloni walczą o nasze lasy i łąki

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3