Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekolodzy: Elektrownia Bełchatów odpowiada za ponad tysiąc zgonów. Co na to PGE?

Maciej Wiśniewski
Cztery lata temu ekolodzy z Greenpeace wbili na skarpie kopalni kilkaset krzyży z informacją „węgiel zabija”
Cztery lata temu ekolodzy z Greenpeace wbili na skarpie kopalni kilkaset krzyży z informacją „węgiel zabija” Archwium
Według ekologów Elektrownia Bełchatów odpowiada za... 1270 przedwczesnych zgonów. Koncern PGE GiEK wyciąga jednak dane i pokazuje, że elektrownia od lat ogranicza emisję m.in. CO2

Według „Europe’s Dark Cloud” („Czarna chmura Europy”), opracowanego przez kilka organizacji ekologicznych raportu wynika, że Elektrownia Beł-chatów to największy eksporter zanieczyszczeń i truciciel w Europie. Ekologowie wyliczyli, że emitowane przez podbełcha-towskie kominy pyły i gazy powodują... 1270 przedwczesnych zgonów. W całej Europie, bo zatrute powietrze przemieszcza się na tysiące kilometrów.

Dr hab. Leszek Pazderski, ekspert ds. polityki ekologicznej Greenpeace Polska podkreśla, że metodologia wyliczeń podobna jest do tych, jakie stosuje się przy wydawaniu decyzji środowiskowych pod realizację uciążliwych dla środowiska inwestycji. Dlatego są to dane statystyczne, których nie należy czytać literalnie.

- Wiadomo, że nie da się udowodnić, że za śmierć konkretnej osoby odpowiada emisja pyłów przez daną elektrownię, tak jak nie można zarzucić producentowi papierosów, że spowodował śmierć konkretnego palacza, choć wiemy statystycznie, ile osób zabija palenie tytoniu - podkreśla naukowiec - Nie są to jednak dane wyssane z palca, przeciwnie, pokazują skalę problemu, jakim jest emisja pyłu zawieszonego, czy tlenków siarki i azotu - dodaje.

Oczywiście bełchatowska elektrownia jest największa w Polsce, więc w niechlubnych rankingach przoduje. Zwłaszcza, że Polska według ekologów to największy truciciel Europy, odpowiadający statystycznie w sumie za ponad 5 tys. przedwczesnych zgonów. W samym bełchatowskim koncernie PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna podkreślają jednak, że wszystkie elektrownie grupy PGE spełniają i to wyprzedzająco wszystkie wymogi stawiane przez prawo unijne i krajowe w odniesieniu do norm związanych z ochroną środowiska.

- Zaprezentowane w raporcie dane nie pokazują ilości emitowanych zanieczyszczeń na jednostkę produkcji. W takim - zdecydowanie bardziej obiektywnym ujęciu - jednostki wytwórcze PGE GiEK lokowałyby się na wysokim poziomie podwzględem troski o środowisko naturalne - podkreśla biuro prasowe koncernu. - Na relatywnie niewielki wpływ Elektrowni Bełchatów na środowisko wskazują wyniki prowadzonego od wielu lat systematycznego monitoringu środowiskowego - czytamy w odpowiedzi PGE GiEK na pytania dotyczące raportu ekologów.

Mimo to, elektrownia inwestuje w ograniczanie emisji niebezpiecznych substancji, m.in. modernizując instalacje odsiarczania, czy instalując elektrofiltry w kotłach, które zatrzymują pyły powstające w procesie spalania węgla.

Ekolodzy podkreślają, że publikacja tego typu danych ma skłonić rządzących, by zamiast dotować inwestycje w energetykę węglową postawiły na tę odnawialną. Oczywiście stopniowo.

- Nie mówimy, że trzeba zamknąć wszystkie elektrownie węglowe Polsce w ciągu roku, czy nawet pięciu, a raczej o perspektywie dekady - dwóch - mówi Pazderski. - Zabiegamy o stopniowe przechodzenie na OZE, a tymczasem w Polsce wszyscy, którzy są związani z energetyką konwencjonalną są nam przeciwni - dodaje.

Krytycznie do raportu ekologów odniósł się Polski Komitet Energii Elektrycznej, który podkreśla, że dokument „Czarna chmura Europy” nie proponuje żadnego rozwiązania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii, a polskie elektrownie znacznie obniżyły emisję niebezpiecznych substancji, podczas, gdy wzrosły one w innych sektorach gospodarki.

Ekolodzy podkreślają jednak, że przestawienie gospodarki na energetykę odnawialną jest nieuniknione. To tendencje, które będą na świecie się nasilać i ani Unia Europejska, ani inne rozwinięte państwa świata nie będą tolerować sąsiada, który kopci z kominów elektrowni.

- Mówi się, że węgiel to nasza racja stanu, a to droga donikąd - podkreśla ekspert Greenpeace’u - Jest złudzeniem myślenie, że świat, w którym zmiany klimatyczne będą się coraz bardziej nasilać i stawać ewidentne dla każdego, co wymusi globalne i całkowite odejście od węgla, pozwoli akurat nam Polakom kolejne dekady używać tego surowca bez ograniczeń. Trzeba zmienić to myślenie i stopniowo zmierzać w kierunku zielonej energetyki.

Wielki truciciel

Według raportu „Europe;s Dark Cloud” Elektrownia Bełchatów to największy truciciel na kontynencie.
Jak mówią, odpowiada za 1270 przedwczesnych zgonów. Druga na tej liście w Europie bułgarska elektrownia Maritsa East 2 powoduje 730 zgonów. Ale ekolodzy szkody zdrowotne wyliczają też szerzej. Według raportu Elektrownia Bełchatów powoduje 630 chronicznych zapaleń oskrzeli, prawie 28 tys. ataków astmy, 1310 wizyt w szpitalu, prawie 360 tys. dni zwolnień lekarskich.
Elektrownia odpowiada danymi ograniczenia emisji. Od 1989 roku emisję dwutlenku siarki ograniczyła o 93 proc. (400 tys. Mg do 30 tys. Mg), emisję tlenku azotu o 50 proc. (55 tys. do 28 tys. Mg), a emisję pyłów o 98 proc (z 35 tys. do 0,7 tys. mg).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto