Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Energetyka 2018 w Bełchatowie. Pracownicy otrzymali medale podczas akademii [ZDJĘCIA]

Grzegorz Maliszewski
Grzegorz Maliszewski
Dzień Energetyka 2018 w Bełchatowie. Uroczysta akademia z okazji tegorocznych obchodów święta energetyków odbyła się w hali widowiskowo-sportowej. Podczas uroczystości pracownicy otrzymali medale i dyplomy. Z kolei władze PGE podziękowały załodze za pracę i podsumowały wyniki koncernu PGE GiEK.

Kilkaset osób wzięło w uroczystych obchodach Dnia Energetyka, które dla pracowników swoich oddziałów zorganizował koncern PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Podczas akademii, która tradycyjnie odbyła się w hali widowiskowo-sportowej, nie zabrakło podziękowań i gratulacji dla energetyków, m.in. pracowników elektrowni Bełchatów. Podczas uroczystości wiele osób wyróżniono państwowymi i branżowymi odznaczeniami. 38 pracowników uhonorowano Złotym Medalem za Długoletnią Służbę, srebrne odznaki otrzymało 2 energetyków. Resortową odznaką „Za Zasługi dla Energetyki” uhonorowano 25 osób. Wręczono również odznakę honorową „Zasłużony dla PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. 19 pracowników uhonorowano także dyplomami zaangażowanych w rozwój innowacyjności.

Ryszard Wasiłek, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE, składając życzenia energetykom, podsumował działalność całej Grupy PGE w kontekście budowania pozycji branży energetycznej w naszym kraju dziś i w przyszłości

– Jesteśmy największym w Polsce przedsiębiorstwem sektora elektroenergetycznego. Naszym zadaniem jest dbanie o zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju i dzięki Państwa pracy jest to możliwe. Nasze wspólne wysiłki sprawiły, że Grupa PGE umocniła się na pozycji lidera. Jesteśmy również jednym z największych inwestorów w Polsce, zapewniającym pracę dziesiątkom tysięcy rodzin i napędzając tym samym krajową gospodarkę. To powód do dumy, ale też ogromna odpowiedzialność – mówił Ryszard Wasiłek.

Wiceprezes PGE dodał, że dynamiczny rozwój technologiczny oraz zachodzące zmiany dotyczące sektora elektroenergetycznego, determinują dalszy rozwój PGE jako lidera tej branży. – Zmiany w regulacjach prawnych i otoczeniu biznesowym, polityka klimatyczna, czy też wymogi ochrony środowiska nie powstrzymują nas, a wręcz mobilizują do działania i do dalszego rozwoju. Uważamy, że nowoczesna energetyka konwencjonalna powinna minimalizować swój wpływ na środowisko naturalne przy jednoczesnej wysokiej sprawności wytwarzania i dyspozycyjności. Działania i decyzje podjęte przez Grupę Kapitałową PGE sprawiły, że możemy ze spokojem patrzeć w przyszłość. Od wielu lat we wszystkich naszych elektrowniach i elektrociepłowniach realizowane są projekty, których celem jest ograniczenie emisji pyłów, dwutlenku siarki, tlenków azotu oraz dwutlenku węgla, a w ostatnich latach udało nam się ograniczyć emisje tlenków siarki o 87 proc., tlenków azotu o 50 proc. i emisje pyłów o 98 proc. Dzisiaj możemy zapewnić, że wszystkie nasze jednostki wytwórcze spełniają wyznaczone limity emisyjne.

Z kolei Sławomir Zawada, prezes PGE GiEK, powiedział, że koncern podejmując strategiczne, zdecydowane i w pełni racjonalne decyzje gwarantuje systematyczny i stabilny rozwój polskiej energetyki konwencjonalnej.

– Udowodniliśmy niejednokrotnie, że nie tylko chcemy, ale przede wszystkim potrafimy być prawdziwym kołem zamachowym stymulującym dobre – ekonomiczne oraz społeczne zmiany w naszym kraju. W naszych działaniach niezmiennie utrzymujemy kurs optymalnego wykorzystania rodzimych surowców dla zapewnienia konkurencyjności polskiej energetyki. Tak rozumiemy odpowiedzialność, jaka spoczywa na nas w zakresie zapewnienia energetycznego bezpieczeństwa Polski – powiedział Sławomir Zawada.

Szef spółki podkreślał również, jak ważną dla polskiej gospodarki jest służba, którą pełnią energetycy.

– Ten prawdziwy kapitał ludzki sprawia, że jesteśmy gotowi podejmować każde, nawet najtrudniejsze wyzwania. Zaangażowanie wielu pokoleń polskich energetyków tworzy dzisiaj wspaniały fundament dorobku i pozycji polskiej energetyki. I za tę dobrą energię serdecznie Wam wszystkim dziękuję.

PGE GiEK zakończyła 2017 rok z bardzo dobrymi wynikami. Produkcja netto energii elektrycznej za 2017 rok wyniosła niemal 53 TWh – to niemal o 1,5 TWh więcej, niż w roku 2016. W styczniu 2018 roku łączna moc wszystkich polskich elektrowni wynosiła nieco ponad 40 GW. Moc elektryczna zainstalowana w aktywach PGE GiEK to prawie 11 GW co stanowi ponad 25 proc. całości. Ilość energii w nich wyprodukowanej pokrywa ok. 36 proc. zapotrzebowania ogólnopolskiego systemu. Elektrociepłownie PGE GiEK wytworzyły ok. 19 mln GJ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto