Odzież patriotyczna w Polsce staje się coraz bardziej popularna. Bluzki z flagami Polski, koszule z Orłem czy bluzy w patriotyczne hasła - to coraz chętniej wybierane elementy codziennej garderoby.

Kto chodzi w koszulkach z dużą, lotniczą szachownicą, odznaką dywizjonu 303, orderem Virtuti Militari czy symbolem polski walczącej? Podobno nie tylko młodzież lub fani historii i militariów. – Noszą je także całe rodziny z dziećmi, sportowcy, eksploratorzy, menadżerowie i prezesi dużych firm, ludzie w różnym wieku i różnych zawodów. Łączy ich poczucie dumy z bycia Polakiem – mówi Wojciech Setny, prezes firmy Surge Polonia, jednego z producentów odzieży patriotycznej.

Ale takich firm jest więcej. Dlaczego decydują się na produkowanie takich ubrań? - Naszym celem od samego początku było nie tylko dbanie o pamięć historyczną, ale przede wszystkim wzbudzenie aktywności patriotycznej wśród rodaków. Chcemy, by młode pokolenie było nie tylko świadome, ale przede wszystkim skore do działania” – mówią twórcy inicjatywy Unire Patria.

Wzory odzieży patriotycznej odwołują się najczęściej do znanych polskich symboli lub wydarzeń historycznych. Są to przykład koszulki z motywami powstania warszawskiego czy żołnierzy wyklętych, lecz także z odznaką dywizjonu 303, Virtuti Militari, krzyżem kawalerskim czy herbem II RP. Patriotyzm w modzie łączy się z patriotyzmem ekonomicznym. Firmy oferujące tego rodzaju odzież przywiązują zwykle dużą wagę do tego, by w Polsce nie tylko projektować, lecz także produkować.


Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Hallo

Komentarze (5)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Abc (gość)

Haha chyba trzeba byc ułomnym żeby to założyć,ja rozumiem kult patriotyzmu i umieranie za ojczyznę ale profanowanie symboli narodowych i noszenie ich przez sebixow z osiedli jest na prawdę nie na miejscu

Marek (gość)

Szkoda, że autor przed napisaniem tekstu nie przyglądnął się producentowi i temu, z jakimi organizacjami sympatyzuje oraz jakie idee wspiera. Bo te są dalekie od patriotyzmu.