Budżet obywatelski Bełchatowa. WYNIKI

Maciej Wiśniewski

Budżet obywatelski Bełchatowa rozstrzygnięty. W ramach piątej edycji zrealizowanych zostanie sześć projektów twardych i dwa miękkie.

Budżet obywatelski Bełchatowa rozstrzygnięty. W piątej edycji głosowania oddano 4343 głosy. 177 głosów było nieważnych. W ramach piątej edycji budżetu obywatelskiego Bełchatowa zrealizowanych zostanie osiem projektów, sześć twardych i dwa miękkie.

Z projektów inwestycyjnych najwięcej głosów zyskało „Cafe Senior Raj”. Centrum aktywności dla seniorów powstanie na Przytorzu i kosztować będzie 80 tys. zł. Projekt ten uzyskał 822 głosy. Będzie to miejsce, w którym osoby starsze będą mogły się spotykać i brać udział w organizowanych zajęciach.

Drugie miejsce w głosowaniu zyskał projekt "Aktywnie i wesoło", czyli plac zabaw przy bloku 315 na os. Dolnośląskim. Na ten projekt oddano 785 głosów. Plac ma kosztować według projektu 400 tys. zł.

Na trzecim miejscu mieszkańcy usytuowali projekt "Bezpieczne - Doświetlone przejścia dla pieszych". Za 200 tys. zł mają powstać oświetlenia przejść dla pieszych w różnych częściach miasta. Jak mówi Ireneusz Owczarek, wiceprezydent miasta, miejsca te będą wytypowane na podstawie natężenia ruchu samochodowego i pieszych. Projekt ten uzyskał 747 głosów.

Zrealizowany będzie też projekt adaptacji osiedlowego lasku, wraz z budową siłowni zewnętrznej na os. Dolnośląskim, w rejonie bloku 220. Jego realizację wyceniono na 300 tys. zł, a projekt uzyskał poparcie 671 osób.

Piąte miejsce zajął szalet miejski. Projekt zgłaszany do każdej edycji budżetu obywatelskiego zyskał w końcu poparcie. Głosowało na niego 605 osób. Za 200 tys. (taka jest wycena wnioskodawcy) ma powstać publiczna toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych i rodziców z dziećmi. Dodatkowo miasto chce, by w budynku znalazł się także prysznic. Miejski szalet ma stanąć w centrum, w pobliżu Gigantów Mocy.

Szóste miejsce w głosowaniu zajął projekt "Lekki plecak - odciążamy kręgosłupy naszych dzieci", który zyskał 596 głosów. Zakłada on budowę szafek w szkołach podstawowych, gdzie uczniowie mogliby zostawiać książki po lekcjach. Jednak projekt wyceniono na ponad milion złotych, dlatego nie będzie on realizowany, gdyż suma wszystkich projektów przekroczyłaby 1,5 mln zł. Właśnie taka kwota przeznaczona była na budżet obywatelski.

Zrealizowany za to zostanie kolejny projekt, który w głosowaniu zajął siódme miejsce, ale jest tańszy i starczy na niego pieniędzy. Będzie to monitorowana zatoczka postojowa typu "Kiss & Ride" przy Szkole Podstawowej nr 13. Projekt kosztować ma 100 tys. zł. Oddano na niego 547 głosów.

W ramach projektów miękkich, a więc nie związanych z inwestycjami w infrastrukturę zrealizowane będą dwie propozycje bełchatowian. Najwięcej - 1340 głosów - uzyskał projekt "Nasze Dzieci badamy - Wadom się nie damy". Będzie to cykl badań pod kątem wad postawy u przedszkolaków.

Drugie miejsce w głosowaniu zajął projekt "Bezpieczne Serce 24 h pod kontrolą", na który oddano 1310 głosów. Zakłada on zakup usługi telemonitoringu pracy serca dla osób zagrożonych problemami sercowo-naczyniowymi. Oba projekty miękkie kosztować mają po 50 tys. zł.

Zobacz pełne wyniki głosowania

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

27.09.2017, 16:29

Wieczorem i w nocy? Nie sądzę. Przy każdej imprezie plenerowej miejska szczalnia jest w krzakach i na trawnikach. I to nawet nie żule tylko młode panny i ich gachy.

27.09.2017, 14:04

Tak toaletu w UM sa dla petentów a nie dla randkujacych w parku

27.09.2017, 09:59

toalety sa w UM przecierz ...

27.09.2017, 07:25

do normalny: słuchaj to ty wyzywasz nazywasz kogoś pajacem itd obrażasz więc jakbyś zamiast głowy wypchanej styropianem posiadał mózg to byś był chodź trochę inteligentny ale ze jesteś mocher Smoleński w kompanii Ojca Dyrektora to nigdy tego nie zrozumiesz bo chodź by nie wiem jak człowiek się starał przetłumaczyć to i tak mocher tego nie ogarnie

27.09.2017, 06:54

Wąsaty kiedy zrobicie Biedronkowo.

26.09.2017, 22:11

Buduja szalet w centrum Chrzanowski chciał kultury aby załatwiac sie w mok a tu checs ludzie chca i bedzie toaleta w centrum brawo Bełchatowianie jeszcze zrubmy basaen w GALERI BAWEŁNIANCE

26.09.2017, 21:53

bo sa lepsze przede wszystkim dla kasy miasta bo dużo oszczedniejsze,problem w tym że te założone maja za małą moc i tu pies pogrzebany,ktoś kto zatwierdzał ten projekt dał po prostu d..y........

26.09.2017, 21:05

normalne u opozycji ZERO argumentów masz tylko sila, tylko potraficie sie wydzierac i obrazac i sila próbujecie obalić władze, zastraszyc ludzi, to caly kod, hooligani! napisal durny komentarz to ci odpisalem a ty mi grozisz czym pobiciem?

26.09.2017, 19:57

do normalni :może pajacu chcesz na żywo pogadać bo widzę że troszkę kozaczysz to zobaczymy wtedy czy tak dużo będziesz miał do powiedzenia a wydaje mi się że rozmowa będzie trwała bardzo krótko ogórku

26.09.2017, 16:08

ty hooliganek jak zwykle kretynski komentarz.kąpielisko w belchatowie hmmm a no i nie wiedzialem ze wawrzka, slok i patyki sa w belchatowie kodowcu. to jest buzdet miasta i nie moga pajacu wydawac kase na cos co lezy kilkanascie km od granic miasta. a jak magistarat proponowal plaze w centrum i poprawienie tego syfiastego stawu na raksie w olszaku to zaraz byli przez totalna opozycje poplusa i takich kodowcow jak ty strasznie jechani

26.09.2017, 13:06

A gdzie ten ma szacunek dla bełchatowian

26.09.2017, 12:45

Owczarek na prezydenta! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ska

26.09.2017, 12:01

Jak taki skuteczny to go na Prezydenta.
Cos się będzie działo w tym mieście i będzie czysto.

26.09.2017, 11:45

Proszę proszę faktycznie skuteczność Pana Matyśkiewicza i PLUSa
Dobre pomysły i przydatne ludziom. Dziękujemy i jeszcze dobre dla seniorów

26.09.2017, 11:21

Brawo PLUS i jego Radni

26.09.2017, 08:42

przypominam sobie jak mówili że nowe światła LED-owe są lepsze, a mieszkańcy narzekali i co ! i tak wyszło na nasze, że będą doświetlone ... deszcze, godz. 18 i na Binkowie/Staszica nic nie widać, nie mówiąc już o W. Polskiego, Czaplinieckiej, Czyżewskiego a wręcz całym mieście gdzie panuje mrok

26.09.2017, 08:06

Brawo PLUS
Projekty miękkie czyli Badania dzieci i Monitoring serca to projekty PLUSA
Podświetlane przejścia też i Aktywnie i wesoło.
BRAWO PLUS BRAWO MIESZKAŃCY

25.09.2017, 22:26

Jakie projety zwyciężyły w roku 2016? i za jaką kwotę. Coś mi tutaj śmierdzi zazdrośnicy kto teraz dostał w beret brawo Mariola!!!!!!

25.09.2017, 22:11

Zasadzić kartofli i za 100000 tysięcy, buldogu.

25.09.2017, 17:00

21000000 milionów kto to będzie spłacał