Bełchatowska Piętnastka Bełchatowska Piętnastka

Bełchatowska Piętnastka znów przyciągnie tłumy (© Ewa Drzazga / archiwum)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Bełchatowska Piętnastka, czyli rodzimy bieg uliczny, który odbędzie się już w najbliższą niedzielę (start o godz. 12) będzie miał rekordową frekwencję. Zgłosiło się już ponad 880 biegaczy.

Bieganie jest coraz popularniejsze. I coraz więcej osób chce sprawdzić swoje możliwości, także w konfrontacji z innymi biegaczami. Okazja ku temu będzie podczas Bełchatowskiej Piętnastki, która wystartuje w Bełchatowie już w ten weekend.

Przed rokiem na mecie zameldowało się 610 osób. Już dziś wiadomo, że ten rekord zostanie pobity, bo w internetowych zapisach zgłosiły się już 888 osób. Ta liczba może wzrosnąć, bo zapisy przyjmowane będą jeszcze w dniu biegu, tuż przed startem.

- To prawda, że bieganie jest ostatnio coraz bardziej popularne, to dobrze, bo to świetna forma rekreacji, wpływająca pozytywnie na zdrowie każdego z nas - mówi Grzegorz Ratajczyk, prezes Klubu Biegaczy Spartakus z Bełchatowa.

Po tragicznych wydarzeniach związanych ze śmiercią jednego z biegaczy po biegu w Warszawie rodzą się pytania o kwestie bezpieczeństwa.
- Zwiększyliśmy w tym roku zabezpieczenie medyczne na trasie, choć i tak zawsze było ono dobre - mówi Wiktor Rydz, koordynator sportu w magistracie. - Będziemy mieli dwie karetki na trasie, jedna na mecie, druga w połowie dystansu oraz piętnastu ratowników medycznych na rowerach, którzy będą przemierzać trasę razem z biegaczami - dodaje.

Jak mówią sami biegacze, najważniejszy jest zdrowy rozsądek. - Trzeba biegać z głową, dla przyjemności, nie ścigając się na siłę - mówi Ratajczyk. - I mierzyć siły na zamiary.

Najliczniejszą reprezentację będzie miała Łódź, tuż za nią będą gospodarze. Do biegu zapisało się ponad 120 bełchatowian. Każdy ze swoją motywacją. - Ja w tym roku pobiegnę dla koleżanki, która chce zejść poniżej 1:15 godziny, będę jej zającem - mówi Ratajczyk.

Paweł Drążek, który rok w rok jest w czołówce klasyfikacji biegaczy z Bełchatowa, podkreśla, że 15 km, to dystans trudny, zwłaszcza dla maratończyków. - Nie wiadomo, jakim tempem zacząć, za wolno nie można, bo się nie odrobi strat, a biegnąc za szybko, można przeszarżować - dodaje.

Jednym z uczestników biegu jest Paweł Makulski z Piotrkowskiego Klubu Biegacza Endorfina, który po raz pierwszy bierze udział w tej imprezie.

- Wcześniej o niej nie wiedziałem, zresztą swoją przygodę z bieganiem rozpocząłem dopiero 1,5 roku temu - mówi.
Wszystko zaczęło się przypadkiem, gdy potrzebował jakiejś formy aktywności, dzięki której mógłby się zmęczyć. Padło na bieganie, które pomaga także zrzucić wagę.

- Jest także bardzo dobrą formą relaksu, dzięki niemu można odpocząć od problemów, które po takim wysiłku wydają się zdecydowanie mniejsze niż nam się wydawało na początku.

Pan Paweł biega ok. 3 razy w tygodniu przebiegając łącznie nawet 30 km. Wykorzystuje na to każdą wolną chwilę, rano przed pracą, późno wieczorem lub nawet w nocy. Jak mówi, najważniejsze są dobre buty, elementy odblaskowe, żeby było nas dobrze widać oraz trening rozciągający.

Członkowie "Endorfiny" spotykają się co sobotę na stadionie Concordii w ramach akcji "Biegam, bo lubię" prowadzonej przez radiową Trójkę. Na treningi umawiają się na Facebooku. - Jeśli się chce, nawet zimą można pobiegać - mówi Paweł Makulski.

Sport

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

biegaj z nami (gość)

za to masz w pakiecie startowym przydatne gadżety, prawie zawsze koszulkę, medal jedyny niepowtarzalny oryginalny, który kiedyś twój syn sprzeda na alegroszu za x razy więcej. tyle w temacie

Lucyfer (gość)

Opłata startowa wynosi:

25 zł przy wpłacie dokonanej do dn. 30.09.2013 r.
30 zł przy wpłacie dokonanej do dn. 31.10.2013 r.
35 zł przy wpłacie dokonanej do dn. 13.11.2013 r.
50 zł w dniu Biegu.

Bieganie za pieniądze to głupota i szpan na pokaz!