Bełchatowska Piętnastka 2016. Ponad tysiąc osób pobiegło ulicami Bełchatowa [ZDJĘCIA]

Grzegorz Maliszewski
Bełchatowska Piętnastka odbyła się w Bełchatowie już po raz dwudziesty. Jubileuszowa edycja biegu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród biegaczy. Na starcie biegu zameldowało się ponad 1300 uczestników. Wyścig na dystansie 15 kilometrów zdominowali biegacze z Ukrainy. W biegu wystartowało wielu amatorów biegania z Bełchatowa.

W Bełchatowie pojawili się biegacze nie tylko z Polski, ale także z innych krajów m.in. Ukrainy, Czech, Węgier, Hiszpani i Włoch. W imprezie wzięło udział także wielu bełchatowian, którzy amatorsko uprawiają bieganie, a „Bełchatowską Piętnastkę” traktują jako możliwość sprawdzenia się w pokonywaniu własnych słabości. Ponad setka uczestników stanęła do biegu rekreacyjnego na 5 km.

Po głośnym odliczaniu start biegu oznajmiono głośnym wystrzałem z historycznej armaty. Od początku wyścigu tempo na trasie dyktowali biegacze z Ukrainy. Ostatecznie wyścig wygrał Andrzej Starżyński (Centrum Sportu „Klementynka”), który startuje w barwach naszego kraju, ale pochodzi z Ukrainy. Zwycięzca linię męty przekroczył z czasem 45 minut 47sekund. Na ostatnim okrążeniu wyprzedził prowadzącego od początku Mykolę Iukhymchuka z Ukrainy (Achiles Leszno), który przybiegł na męte jako drugi z czasem 46:58. Trzecie miejsce zajął również reprezentant Ukrainy - Sergii Okseniuk (MK Luchesk - LKB Rudnik) z czasem 47:44.

- Dla mnie to miła niespodzianka, bo liczyłem na miejsce w pierwszej piątce - powiedział na mecie Andrzej Starżyński. - Lokalizacja biegu jest bardzo fajna i wszystko dobrze było zorganizowane. Startuję w barwach Polski, bo mam żonę z Polski i mieszkamy tutaj.

Najwyższe miejsce wśród biegaczy z regionu zajął Jan Wychowałek z Piotrkowa Tryb. z czasem 51:03. Na wysokim 11. miejscu uplasował się bełchatowianin Tomasz Owczarek, który na mecie zameldował się z czasem 51:53.

Z kolei w klasyfikacji kobiet na dystansie 15 km zwyciężyła Aleksandra Lisowska z Olsztyna z czasem 54:08. Na drugim miejscu uplasowała się Karolina Giza z Radomska (54:08), a trzecia Vira Ovcharuk z Ukrainy (54:12).

W biegu rekreacyjnym na 5 km wśród mężczyzn zwyciężył Krzysztof Zapór (Rytm Czechowice-Dziedzice) z czasem 17:46. Drugie miejsce zajął Mateusz Pawlak (BKL Bełchatów), który uzyskał wynik 18:40. Na najniższym stopniu podium uplasował się Robert Wójcik (18:45). Natomiast wśród kobiet na 5 km najlszybsza była Olena Kytytsia z Ukrainy uzyskując rezultat 19:00. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Dawidziak (BKL) z czasem 20:42, a trzecie Zuzanna Koch (BKL) uzyskując wynik 22:28.

W bełchatowskim biegu z roku na rok startuje coraz więcej uczestników, w tym również pasjonatów biegania z Bełchatowa.
- Co roku liczba zawodników nam rośnie, co nas bardzo cieszy. Na pewno przyczynia się do tego moda na bieganie - mówi Artur Morawiec, prezes Bełchatowskiego Klubu Lekkoatletycznego, organizator zawodów.