Bełchatowska Piętnastka 2014 - oni stanęli na podium [ZDJĘCIA]

Ewa Drzazga
Bełchatowska Piętnastka 2014 była jednocześnie zakończeniem cyklu ośmiu biegów o puchar marszałka Województwa Łódzkiego. Oprócz zwycięzców bełchatowskiego biegu, nagrody odebrali laureaci całego cyklu.

Rekordowa liczba 1009 zawodników wystartowała w 18. edycji biegu Bełchatowska Piętnastka. Szans rywalom nie dali zawodnicy z Kenii. Na dystansie 15 km z czasem 45 min.41 sek. najlepszy był Sirma Haron. Drugie miejsce zajął jego rodak Soy Solomon (46.32), a trzeci był Ukrainiec Mykoła Iukhichuk (46.49).

Wśród panów najlepszym Polakiem w bełchatowskim biegu był Zbigniew Kalinowski (6.miejsce z czasem 50.31). Nieco inaczej potoczyły się losy biegu pań. Choć dwa miejsca na podium przypadły zawodniczkom z Czarnego Lądu, to bezkonkurencyjna okazała się zawodniczka z Wolborza, Agnieszka Mierzejewska (z czasem 53.05). Drugą i trzecią lokatę zdobyły Kenijki: Nancy Arusei i Agnes Kiprotich.

W bełchatowskiej rozgrywce przyznano także nagrody dla najlepszych zawodników z tego miasta. Wśród kobiet główne laury zdobyła w tej kategorii Justyna Boman, a wśród panów najlepszym bełchatowianinem okazał się Tomasz Owczarek. Lokalni biegacze byli także wśród najstarszych zawodników osiemnastej "Bełchatowskiej Piętnastki". Wśród pań miano to zdobyła 72-letnia Janina Rosińska, która reprezentuje co prawda Pabianice, ale mieszka na terenie gminy Bełchatów. Wśród panów najszybszym biegaczem, który ukończył już 70 lat był tomaszowianin Marek Hendzelewski. Trzecie miejsce w tym zestawieniu zajął bełchatowianin - Tomasz Smolibowski.

Bełchatowska impreza była ostatnią eliminacją cyklu ośmiu biegów o puchar marszałka Województwa Łódzkiego, Witolda Stępnia (rozgrywano je w Łodzi, Pabianicach, Tomaszowie, Uniejowie, Konstantynowie Łódzkim, Łowiczu i w Bełchatowie). W ostatecznym zestawieniu kwalifikowane były tylko te osoby, które startowały w co najmniej pięciu biegach z tego cyklu. Wśród mężczyzn kolejność na podium przedstawiała się następująco: Monika Kaczmarek (Łódź), Katarzyna Downar (Pabianice) i Agata Walczak (Łódź). Wśród panów najlepszym zawodnikiem cyklu został Krzysztof Pietrzyk (Koluszki). Za nim uplasowali się: Maurycy Oleksiewicz (Łódź) i Artur Kamiński (Jajkowice). czwarty był bełchatowianin, Tomasz Owczarek.

Nagrodzono także uczestników biegu rekreacyjnego (na 5 km) rozgrywanego w ramach Bełchatowskiej Piętnastki. Wśród dziewcząt kolejne miejsca zajęły: Patrycja Wieczorek, Julia Stępnik (nagrodzona specjalnym wyróżnieniem jako kobieca bełchatowskiego sportu) i Zuzanna Koch. Wśród chłopców kolejne lokaty przypadły Tomaszowi Mockowi (zawodnik z Czech), Mariuszowi Jurczykowi i Michałowi Łonakowi. Męską nadzieję bełchatowskich biegów okrzyknięty został Jakub Piertruszka.