Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bełchatów. Sezon na rowery rozkręca się. Gdzie mogą pojawić się nowe ścieżki?

Ewa Drzazga
Archiwum/Zdjęcie ilustracyjne
Bełchatów. Sezon dla rowerzystów już w pełni. Czy na jakieś nowe odcinki dróg rowerowych mogą liczyć jeszcze w tym roku? W których przypadkach wyczekiwanych ścieżek już wiadomo, że trzeba będzie jeszcze na nie poczekać?

Sto kamizelek odblaskowych i kilkadziesiąt opasek bełchatowscy policjanci i przedstawiciele starostwa rozdali bełchatowskim rowerzystom w przedświąteczny poniedziałek. Ani termin, ani miejsce akcji „Widoczni - bezpieczni”, nie były przypadkowe. Ulica Wojska Polskiego to miejsce, gdzie rowerzystów jest szczególnie wielu, przy czym dzięki ścieżce rowerowej jest tu w miarę bezpiecznie. W miarę, bo choć infrastruktura jest dobra, to niefrasobliwość rowerzystów i pieszych lub nieuwaga kierowców przyczyniają się do tego, że wciąż dochodzi tu do zdarzeń z udziałem „niechronionych” uczestników ruchu drogowego. Podobnie, jak na innych odcinkach dróg.

Ze statystyk bełchatowskich policjantów wynika bowiem, że średnio raz na dwa tygodnie dochodzi do zdarzenia z udziałem rowerzysty.

W tym roku było już sześć takich zdarzeń, dwa razy rowerzysta był pokrzywdzonym, cztery - sprawcą zdarzenia. W 2018 roku zdarzeń było 28, przy czym rowerzyści 21 razy występowali w charakterze pokrzywdzonych, a 7 sprawców.

W 2017 roku zdarzeń było jeszcze więcej, bo 30.

- Mamy nadzieję, że takie akcje powodują nie tylko wzrost bezpieczeństwa rowerzystów i pieszych jako niechronionych uczestników ruchu drogowego, ale także świadomości i odpowiedzialności wszystkich jego uczestników - podkreśla Tomasz Jędrzejczyk, zastępca komendanta KPP Bełchatów.

Którędy droga dla rowerzysty

Przynajmniej w tym roku pozostaje pokładanie nadziei w profilaktyce, bo w zakresie budowy nowych ścieżek rowerowych przełomu nie będzie. Ani miasto, ani powiat w 2019 roku nie planują rozpoczęcia robót przy budowie nowych odcinków.

W tym sezonie odkryciem dla wielu rowerzystów może być ścieżka rowerowa, którą można od granic Bełchatowa dojechać drogą wojewódzką 484 do Łękawy. Wybudowana została przez Zarząd Dróg Wojewódzkich wzdłuż siedmiokilometrowego, wyremontowanego odcinka.

Pierwszą wiosnę ma przed sobą także ścieżka, którą jesienią ubiegłego roku oddało do użytku starostwo. Chodzi o kilometrowy odcinek wzdłuż drogi Parzno - Kluki między Groblą a Wierzchami Kluckimi. Rowerzystów gotowy fragment cieszy, ale podkreślają, że jest on trochę „wyrwany z kontekstu”, bo brakuje kontynuacji w stronę Kluk czy Parzna. Dokumentacja na odcinek ścieżki z Kluk do Grobli (od DK 74) jest gotowa, powstała niemal dwa lata temu, gdy powiat chciał się starać o dotację na tę inwestycję. Wtedy dokumentów nie udało się złożyć, projekt czeka więc na lepsze czasy. Na razie w budżecie nie ma zapisanych pieniędzy na to przedsięwzięcie.

Pewne jest za to, że w tym roku powstanie kolejna dokumentacja na ścieżkę rowerową wzdłuż ul. Piotrkowskiej od ul. Zdzie-szulickiej do Zdzieszulic Dolnych. Szacowana wartość to 75 tys. zł.

Na terenie Bełchatowa jest już ponad 27 km ścieżek rowerowych. W tym roku kolejnych gotowych odcinków raczej nie będzie. Za rok - być może, bo miasto planuje wybudować ścieżkę rowerową w ciągu ul. Piłsudskiego na odcinku od ul. Pogodnej do granic miasta.

Jak informują służby prasowe magistratu, dokumentacja projektowo-kosztorysowa właśnie jest opracowywana, powinna być gotowa do końca roku. W planach na najbliższe lata jest również budowa ścieżki rowerowej na odcinku od al. Jana Pawła II do ul. Zamoście. Ta trasa połączyłaby istniejące już odcinki w tej okolicy. Jednocześnie będzie opracowywany plan rozbudowy i modernizacji ścieżek rowerowych na lata 2019-2023.

Lista życzeń w tym zakresie może być długa.

Marcin Kucner , naczelnik wydziału ruchu drogowego KPP Bełchatów jednym tchem wymienia ulice z tzw. starego centrum, na których rowerzystów nie brakuje, a ścieżek - owszem. Mówi m.in. o ul. 1 Maja, Czyżewskiego (na odcinku od pl. Wolności do Staszica), Piłsudskiego, Kościuszki. Pytanie, czy np. na tej ostatniej dałoby się jeszcze „upchnąć” trasę dla rowerzystów? Naczelnik drogówki podpowiada, że chodniki są tam na tyle szerokie, że przynajmniej po jednej stronie ulicy warto byłoby przemyśleć wariant z wytyczoną trasą dla rowerzystów.

- To bardzo dodatnio wpłynęłoby na poprawę bezpieczeństwa - podkreśla.

Rowerowa pieśń przyszłości

Co w kolejnych latach? W tym roku przebudowany ma zostać most na ul. Cegielnianej. Z rowerzystami ma to tyle wspólnego, będzie to pierwszy etap przebudowy całej ulicy Cegielnianej, która będzie prowadzona w kolejnych latach. W ramach tych prac ma się wzdłuż tej ulicy pojawić ścieżka rowerowa. Kiedy może być gotowa - na to pytanie nikt dziś nie odpowie.

Wydzielona trasa dla rowerzystów być może pojawi się też na ul. Kwiatowej. Prezydent Mariola Czechowska wskazywała, że miasto w tym roku chce znaleźć pieniądze na rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem dokumentacji dla przebudowy tej ulicy. Ponieważ zakres prac będzie potężny (chodzi także o wymianę instalacji podziemnych), trzeba ją planować w kontekście kilku kolejnych lat.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto