Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bełchatów: reforma oświaty wdrożona

M. Wiśniewski, E.Drzazga
Bełchatów: reforma oświaty wdrożona. Kuratorium chwali Bełchatów
Od lewej: Elwira Antońska, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Bełchatowa, Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa, Grzegorz Wierzchowski, Łódzki Kurator Oświaty, 
Tomasz Trzaskacz, dyrektor Delegatury w Piotrkowie Trybunalskim, Ireneusz Krześnicki, dyrektor Wydziału Prawnego, Nadzoru i Kontroli Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi i Marcin Kosiorek, doradca wojewody łódzkiego
Bełchatów: reforma oświaty wdrożona. Kuratorium chwali Bełchatów Od lewej: Elwira Antońska, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Bełchatowa, Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa, Grzegorz Wierzchowski, Łódzki Kurator Oświaty, Tomasz Trzaskacz, dyrektor Delegatury w Piotrkowie Trybunalskim, Ireneusz Krześnicki, dyrektor Wydziału Prawnego, Nadzoru i Kontroli Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi i Marcin Kosiorek, doradca wojewody łódzkiego Maciej Wiśniewski
Bełchatów: reforma oświaty wygaszająca gimnazja została wdrożona. Radni przyjęli projekt uchwały, który władze łódzkiego kuratorium określają jako wzorowy. Bełchatów jest pierwszym miastem w województwie, który wdrożył reformę.

- W Bełchatowie reforma oświaty została wdrożona - mówił Ireneusz Krześnicki, dyrektor Wydziału Prawnego, Nadzoru i Kontroli Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta. Bełchatów jako pierwsze miasto w województwie łódzkim rozpoczął wdrażanie rządowej reformy oświaty. Uchwałę w tej sprawie w czwartek jednogłośnie podjęli miejscy radni.

Zdaniem służb wojewody i kuratorium oświaty przygotowany przez Bełchatów projekt reformy oświaty można uznać za wzorcowy dla innych samorządów w kraju.

- Cieszę się, że samorząd Bełchatowa tak aktywnie włączył się we wdrażanie reformy - podkreślał na konferencji w magistracie Grzegorz Wierzchowski, łódzki kurator oświaty.

Projekt zakłada, że wszystkie 6-letnie szkoły podstawowe z dniem 1 września zostaną przekształcone w placówki 8-letnie i wchłoną gimnazja. Siedziba żadnej bełchatowskiej podstawówki się nie zmieni. Tylko w przypadku Szkoły Podstawowej nr 9 zajęcia będą także prowadzone w budynku przy ulicy Edwardów 5.

Uczniowie wszystkich miejskich szkół uczyć się będą na jedną zmianę. Aby mogli pomieścić się w szkolnych budynkach zmieniono nieco obszar obwodów dla szkół podstawowych nr 1, 3 i 12.

W Bełchatowie wielkiej rewolucji nie będzie, ale parę zmian jednak się szykuje. Najwięcej dotyczyć będzie budynku przy ul. Edwardów, zajmowanego obecnie przez Samorządowy Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 i Publiczne Gimnazjum nr 3. W funkcjonowaniu „Mickiewicza” formalnie nic się nie zmienia - w ramach zespołu pozostanie liceum i gimnazjum, które jednak zgodnie z ustawą będzie wygaszane. Od września 2019 roku SZSO nr 2 z mocy ustawy przekształci się w czteroletnie III Liceum Ogólnokształcące.

Trochę inaczej sytuacja wygląda z Gimnazjum nr 3. Od 1 września formalnie zostanie ono włączone do Szkoły Podstawowej nr 9 (wchodzącej z kolei w skład Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 9). Uczniowie drugiej i trzeciej klasy gimnazjum w „trójce” zajęcia dalej będą mieli w budynku przy ul. Edwardów. Nie tylko oni. Tu dochodzimy bowiem do najistotniejszej zmiany, która wiąże się z reformą oświaty w realiach Bełchatowa. Otóż w budynku przy ul. Edwardów będą się odbywały lekcje uczniów z klas V-VIII (w przyszłym roku szkolnym siłą rzeczy tylko klas V - VII) ze Szkoły Podstawowej nr 9. W budynku podstawówki na os. Dolnośląskim 204 pozostaną młodsi uczniowie i przedszkolaki.

Z pozostałymi bełchatowskimi gimnazjami sytuacja wygląda podobnie. Ponieważ gimnazja nr 1, 4 i 5 funkcjonują w tych samych budynkach co Szkoły Podstawowe nr 1,12 i 13, klasy drugie i trzecie gimnazjów po prostu zostaną od września włączone do odpowiednich podstawówek. Dotychczasowi dyrektorzy gimnazjów będą w szkołach podstawowych zajmować stanowiska wicedyrektorów ds. gimnazjów. Na takim rozwiązaniu dobrze wyjdą też nauczyciele. - Włączenie gimnazjów do szkół podstawowych to takie rozwiązanie, dzięki któremu pracownicy gimnazjów, i ci pedagogiczni i niepedagogiczni, staną się pracownikami szkoły podstawowej - tłumaczy Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa. To sprawi, że będą mogli godziny mieć i w podstawówce, i w gimnazjum. W razie potrzeby - można będzie uzupełniać je w innych szkołach podstawowych - tam liczba oddziałów siłą rzeczy wzrośnie.

Z symulacji wynika, że nauczyciele z miejskich szkół wielkich powodów do obaw nie mają. - Nie będzie redukcji etatów - mówił na piątkowej konferencji Łukasz Politański.

W skali miasta w roku 2017/18 odejdzie 20 oddziałów klas trzecich (gimnazjów), ale w szkołach pozostaną 22 oddziały klas siódmych. Analiza demograficzna też jest raczej optymistyczna - w ciągu najbliższych pięciu lat liczba oddziałów w szkołach prowadzonych przez miasto będzie się utrzymywać na poziomie około 5200 uczniów w około 240 oddziałach - czyli mniej więcej podobnie do obecnej sytuacji.

Reforma oświaty w gminach z problemami

Zmiany związane z reformą oświaty i stworzeniem nowej sieci szkół mogą przybrać dosyć nieoczekiwany obrót w gminie Szczerców. Grupa radnych przygotowała projekty uchwał, które zakładają daleko idące zmiany. Tą najważniejszą może być likwidacja Szkoły Podstawowej w Lubcu (obecnie uczy się w niej niespełna 30 dzieci). Z kolei podstawówka w Chabielicach miałaby się przekształcić w filię Szkoły Podstawowej w Szczer-cowie. Tak samo stałoby się z podstawówką w Osinach, w tej szkole miałyby się uczyć tylko młodsze dzieci. Na razie rada gminy wystąpiła do związków zawodowych o opinię na temat tych zmian. Żadna jeszcze nie wpłynęła.

Gdy związki się już wypowiedzą, ruszą kolejne działania związane z (ewentualnym) wszczęciem procedury likwidacyjnej. Zakłada ona m.in. konsultacje społeczne. Tak czy inaczej decyzja w sprawie likwidacji wspomnianych szkół musi zapaść do końca lutego.

Jasnej sytuacji nie ma też jeszcze w gminie Drużbice. Tam gimnazjum mieści się w samodzielnym budynku w Rasach.

- Są dwa możliwe rozwiązanie - mówi Bożena Zielińska, wójt gminy Drużbice. - W Rasach albo będą się uczyć najstarsze (VI -VIII) klasy szkoły podstawowej w Drużbicach, albo powstanie tu samodzielna, ośmioklasowa podstawówka. Przeprowadziliśmy w tej sprawie konsultacje społeczne, pod koniec stycznia będzie kolejne posiedzenie komisji oświaty, na razie decyzja nie zapadła - mówi wójt Zielińska i przyznaje, że dyskusja w tym temacie była burzliwa - zwolennicy obu opcji mają tak samo dobitne argumenty.

Wójt palcem nie kiwnie

Szczególne stanowisko w sprawie reformy oświaty zajął wójt gminy Rusiec, Dariusz Woźniak. Mówi, że po rozmowach z radnymi uznali, że do likwidacji gimnazjów ręki nie przyłożą - nie będą podejmować żadnych uchwał związanych z likwidacją, łączeniem czy wygaszaniem szkół albo zmianą obwodów.

- Mamy tak dobrze zorganizowany system oświaty w gminie, że nie będziemy w nim niczego zmieniać - deklaruje Woźniak. I dodaje, że nie przyłoży ręki do okradania jego gminy. Teraz samorząd otrzymuje subwencję oświatową dla dziewięciu roczników uczniów (sześć klas podstawówki plus trzy gimnazjum). Po reformie pieniądze w ramach subwencji będą wpłacane tylko dla ośmiu roczników uczniów podstawówek działających w gminie Rusiec. - W przypadku naszej gminy suma, jaką stracimy na subwencji to ok. 400 tys. zł rocznie - mówi Woźniak.

Jak zaznacza Ireneusz Krześnicki, że opór wójta reformy nie zatrzyma. Ustawa o reformie oświaty automatycznie wygasza gimnazja. - Nawet jeśli rada gminy nie podejmie uchwały, to reforma wejdzie w życie, struktura szkół będzie taka, jak w całej Polsce - dodaje Tomasz Trzaskacz, dyrektor piotrkowskiego oddziału kuratorium. - Samorządy mają możliwość dostosować się optymalnie do swoich warunków, ale jeśli tego nie zrobią to przepisy ustawy i tak wejdą w życie - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto