Bełchatów. Prezydent Mariola Czechowska podsumowała swoją kadencję [ZDJĘCIA, FILM]

Bełchatów. Prezydent Mariola Czechowska podsumowała cztery lata swoich rządów w mieście podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej. Co się udało obecnej prezydent miasta w minionej kadencji? Jakiej obietnicy wyborczej nie spełniła?

Podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, podsumowała czteroletnią kadencją swoich rządów w Bełchatowie. Wiele uwagi poświęciła sprawom gospodarczym miasta, kulturze i oświacie, a także pomocy społecznej.

Prezydent Czechowska podkreśliła, że w ostatnich latach miasto mocno skupiło się na potrzebujących mieszkańcach.
- Priorytetem przez ostatnie cztery lata byli dla nas mieszkańcy. Zarówno, ci którym środki materialne pozwalają na spokojne życie, jak i ci, którym żyje się trochę trudniej. Dlatego wiele inwestycji i zadań miało na celu poprawiać komfort życia mieszkańców w Bełchatowie - powiedziała Mariola Czechowska. - Staraliśmy się być blisko naszych mieszkańców i myślę, że kilka rzeczy w tej kadencji nam się udało - dodaje.

Podkreśliła, że dla około 100 osób bezdomnych zorganizowano jadłodajnię miejską, w której od września do kwietnia były wydawane posiłki. Określiła, że pomysł był strzałem w dziesiątkę. Dla osób najbiedniejszych finansowywane są również obiady w stołówkach szkolnych. Miasto przez ostatnie dwa lata pozyskiwało też pomoc żywnościową z Banku Żywności, z ktorej skorzystało 3,5 tys. osób.

Jak mówi, w tej kadencji zmodernizowano ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych "Przystań". Powstało też Centrum Aktywności "Cafe Senior", gdzie odbywają się spotkania ze specjalistami i działa punkt profilaktyki zdrowotnej. Dla seniorów organizowane były też seniorady. Dla najmłodszych powstało 11 placów zabaw, a dla osób lubiących aktywnych wypoczynek wybudowano 10 siłowni pod chmurką. Dla mieszkańców powstała też tężnia solankowa.

- Staraliśmy się, aby każda grupa wiekowa znalazła coś dla siebie - powiedziała Mariola Czechowska. - Koszty działań społecznych wynoszą obecnie 64,5 mln złotych rocznie - dodała.

Podczas konferencji w magistracie prezydent wiele uwagi poświęciła także dziedzinom kultury i sportu. Prezydent Czechowska zauważyła, że w ciągu czteroletniej kadencji w mieście zorganizowano w mieście 857 wydarzeń kulturalnych i sportowych.
- Głównym celem naszych spotkań kulturalnych i artystycznych było to, aby w jak największym stopniu wypromować naszych lokalnych artystów i stypendystów prezydenta - powiedziała Mariola Czechowska, która uważa, że doskonałym posunięciem było również utworzenie Miejskiego Centrum Sportu. - Z jednej strony jest to instytucja, która organizuje zawody i imprezy sportowe również rangi międzynarodowej, a z drugiej strony zajmuje się także administrowaniem nad naszymi obiektami sportowymi, w których poczynione zostały także liczne remonty - dodaje.

- Trafiliśmy na trudny czas w oświacie, bo na początku kadencji przywitała nas reforma - mówi Mariola Czechowska. - Jako miasto przeszliśmy przez tę reformę suchą stopą. Udało nam się utrzymać miejsca pracy dla pracowników pedagogicznych i administracyjnych. Mamy na tyle mało liczne klasy, że praca z dziećmi w szkołach jest komfortowa dla uczniów i nauczycieli. W większości placówek udało nam sie zachować jednozmianowość. Warunki do nauki w szkołach z każdym rokiem się poprawiają - dodaje.

Na remonty szkół miasto przeznaczyło w ostatnich latach blisko 7 mln zł m.in. na remonty sanitariatów, podłóg, oświetlenia, całych sal lekcyjnych, dachów w placówkach szkolnych. Prezydent Czechowska podkreśliła, że w ostatnich latach udało się stworzyć dodatkowych 305 miejsc w bełchatowskich przedszkolach. - Każda osoba, która składa do nas wniosek, takie miejsce w przedszkolu otrzymuje - mówi prezydent Czechowska.

Prezydent Mariola Czechowska podkreśliła, że podczas jej kadencji udało się obniżyć zadłużenie miasta z 30 do 23 procent, a także podnieść wydatki inwestycyjne, które w 2014 roku wynosiły 17 mln zł (9,5 proc. budżetu), a w obecnym roku 38 mln zł (17,9 proc. budżetu). Dochody miasta w 2014 roku wynosiły 179,4 mln zł, a w bieżącym roku 212,3 mln zł. Z kolei wydatki cztery lata temu kształtowały się na poziomie 165,6 mln zł, a w 2018 roku wyniosły 224,6 mln zł.

Urzędująca prezydent wiele uwagi poświęciła też zrealizowanym w ostatnich czterech latach inwestycjom. W mieście powstały dwa ronda na ulicy Staszica i Wojska Polskiego (zostanie oddane pod koniec tego roku), zrealizowano ulicę Kopeckiego (ma odciążyć ruch wokół miejskiego targowiska), przebudowana została także ulica Słoneczna. Miasto prowadzi także rewitalizację placu Wolności. Jak podsumowała prezydent, podczas jej kadencji powstało 19 km dróg, 17 km chodników i tysiąc miejsc parkingowych na terenie miasta.

W ostatnich latach miasto pozyskało do strefy inwestycyjnej w sumie 6 firm, które mają zainwestować w bełchatowskiej strefie 290 mln zł i zadeklarowały utworzenie 400 miejsc pracy.
- Cieszymy się z każdej firmy, która zakupiła grunty w strefie inwestycyjnej - powiedziała prezydent Czechowska.

Prezydent Czechowska wsród inwestycji, których w minionej kadencji nie udało się zrealizować, wymieniła budowę dworca autobusowego, na którego budowę miasto bezskutecznie ogłaszało kilkukrotnie przetarg.
- Kiedy okazało się, że są środki unijne na to, aby zbudować budynek w pełni ekologiczny, to postaraliśmy się o nie i to się udało. Bardzo szybko jednak się okazało, że wykonawców, którzy są w stanie zbudować budynek pasywny jest niewielu, a oferowane kwoty odbiegały od kosztorysu. Oferta, która wpłynęła w ostatnim przetargu, już nie odbiega aż tak znacznie od kosztorysu i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to uda nam się tym razem podpisać umowę i ta inwestycja będzie realizowana - mówi Mariola Czechowska.

Wideo

Grzegorz Maliszewski

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

14.10.2018, 20:40

Większość projektów to z budżetu obywatelskiego i to jeszcze projekty stare.
brawo mieszkańcy wspólnie można więcej

13.10.2018, 19:53

Żalu sobie maty swoją firmę i się mondrzyj do Częstochowy chodzi, a taki wredny jestes
A taki byles umierający sercemasz zdrowe

13.10.2018, 19:51

Pierdu Pierdu plusiaki i po poszli na posadzki do PGE i teraz wielce się mondruja zaluz

13.10.2018, 15:35

Ciekawe czy jeżeli przegra to wróci uczyć do szkoły, czy w PGE czeka już jakaś ciepła posadka...

13.10.2018, 15:34

Naprawdę trzeba się chwalić tym co jest psim obowiązkiem każdego samorządu lokalnego? Pochwalcie się tym co zrobiliście ponadto co musieliście.

13.10.2018, 15:31

Mariolka twój czas już minął, zbieraj zabawki i pakuj się . do widzenia, a nawet żegnaj na zawsze , bo byłaś najgorszym prezydentem w historii tego miasta.

13.10.2018, 14:06

Tylko tle BRAWO BRAWO BRAWO

13.10.2018, 11:15

@BEŁCHATOWAININ - Ile ci płacą za wpis???

13.10.2018, 10:19

Dlatego głosuję na Mariolę:)

13.10.2018, 10:18

Oddłużanie miasta,10 siłowni,placów zabaw,tężnia,ronda,inwestycje,miejsca rekreacji i edukacji dla niepełnosprawnych i seniorów,remonty szkół,tworzenie miejsc w przedszkolach...Liczby są konkretne i mówią same za siebie wbrew demagogii i pieniactwu oponentów

12.10.2018, 21:04

Nie proś o nowe obietnice, bo widać jak są zrealizowane te poprzednie....

12.10.2018, 19:30

pani prezydent proszę mi tylko obiecać ,proszę nam mieszkańcom obiecać że po wygraniu wyborów rozstanie się pani z kolegami zeslanymi po parti pogoni pani wszystkich spadachroniarzy tam skąd przyszli a napewno pani będzie miała glos bełchatowian pozdrawiam

12.10.2018, 18:48

bajki to dzieciom w przedszkolu...ja dla mnie to nic w mieście się nie zmieniło, przez te 4 lata pierdzenia w ciepły stołek

12.10.2018, 18:05

Nie narzekać. Zrobili drogę. Przed wyborami. Nie ważne, że jest na odwal się. Ważne, że można się pochwalić w internetach.

12.10.2018, 16:45

Ulica Kopeckiego jest strasznie głośna...konieczne będzie zmniejszenie prędkości , inaczej trudno tu żyć .Nawet przy zamkniętych oknach jest bardzo głośno . Jedzie się po niej jak na starej szkapie bo jest nierówno ułożona , jakieś górki i dołki . Trzeba zaprosić kogoś do pomiaru hałasu ….inaczej byłoby gdyby to była droga asfaltowa

12.10.2018, 16:11

Brawo Pani Prezydent - bez politykowania i bardzo dużo osiągnięć.

12.10.2018, 14:45

Ej, dzisiaj gadała. W przedszkolu na Binkowie na pasowaniu przedszkolaków była. Chyba nawet dłużej gadała niż dzieci miały występ, który trzeba było skrócić, bo pani terminarz miała napięty.

12.10.2018, 14:41

Pani Prezydent, zamiast mówić: uda nam się podpisać, uda nam się zrobić itd, proszę powiedzieć kiedyś: podpisałam, zrobiłam, OK? Geniusz ze Zduńskiej nie podpowiada, że tak brzmiałoby lepiej? Może on nie taki geniusz, co? A poważnie, co to za maniera? Na ch... mi prezydent, któremu ciągle musi się coś udawać lub nie, żeby miasto funkcjonowało? Ja chcę prezydenta, który po prostu rządzi, a nie takiego, któremu się udaje rządzić. No chyba, że Pani udaje, że rządzi :-) Ach te zabawy słowem, naprawdę jestem w tym dobry...

12.10.2018, 14:33

Podsumowała- czyli milczała całą konferencję, a gadał geniusz z radomska??
- Sory, że pytam, ale szkoda mi czasu, żeby tego clowna oglądać.
Ps.
Zjazd- i zabierz ze sobą tych omnibusów z radomska, skierniewic, łodzi.....itd

12.10.2018, 13:30

Baju,baju niech się pochali co nie zrobiła,jaki jest stan spólek Miasta,ile osób pracuje wiecej w urzędzie,i osób pracuje nie z Bełchatowa i kogo za swojej kadencji Prezydent przyjeła i wysłuchała.

12.10.2018, 13:30

Czy mogłaby pani przestać odwiedzać kolejne przedszkola przy okazji pasowania na przedszkolaka? To miało być święto dzieci, a nie pani kampania wyborcza.

12.10.2018, 12:50

Ok fajnie i nara

12.10.2018, 12:50

Ok fajnie i nara

12.10.2018, 12:50

Ok fajnie i nara

12.10.2018, 12:45

A o kondycji spółek miejskich pani prezydent nie wspomina? Przecież jest organem nadzorującym.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3