Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bełchatów. Praca za granicą - jak nie wpaść w ręce oszustów? Prelekcja holenderskich policjantek

Ewa Drzazga
Bełchatów. Praca za granicą - co zrobić, żeby nie wpaść w ręce oszustów? To tylko część tematów, jakie poruszano podczas prelekcji, zorganizowanej w ramach projektu „Twoje bezpieczeństwo - nasza sprawa, praca w Holandii”. O zagrożeniach związanych z wyjazdami za granicę, opowiadały młodym bełchatowianom holenderskie policjantki.

Co w ofercie pracy za granicą powinno się wydać podejrzane? Jakie zachowanie "pośrednika" powinno obudzić czujność? Co ma zrobić dziewczyna, gdy zaczyna się obawiać, że jej „pracodawca” może być stręczycielem? Albo bardziej prozaicznie: co ma zrobić Polak, któremu w Holandii, Niemczech, czy Wielkiej Brytanii nie zapłacono za pracę? To nie są pytania i problemy „z kosmosu”. Na takie wątpliwe atrakcje aż nazbyt często napotykają ci, którzy pracę znajdują na Zachodzie Europy. O tym, jak poradzić sobie m.in. w takich sytuacjach, a przede wszystkim jak ich unikać, opowiadały dziś bełchatowianom przedstawicielki holenderskiej policji.

Prelekcję poprowadziła Irena de Ruig, holenderska policjantka polskiego pochodzenia, zajmująca się tematyką związaną z handlem ludźmi. Jak przyznaje, jest to pojęcie bardzo szerokie i nie przejawia się tylko w tak drastycznych sytuacjach jak wykorzystywanie seksualne czy zmuszaniem do niewolniczej pracy. - Przejawem handlu ludźmi są także takie sytuacje, jak to, że obiecano nam płacę 100 euro, a dostajemy 10 euro - mówi Irena de Ruig. - I tego, jak uniknąć takich sytuacji, chcemy nauczyć osoby, które wybierają się do pracy za granicę.

Jak przyznaje Sławomir Szymański, rzecznik bełchatowskiej komendy policji, która wspólnie ze Społeczną Akademią Nauk i Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Bełchatowie organizowała spotkanie, zgłoszeń od osób poszkodowanych w podobny sposób jest niewiele. Policjant domyśla się tylko, że powodem może być to, że wiele ofiar zwyczajnie wstydzi się, że dało się w ten sposób oszukać. I woli milczeć.

O tym, że są przypadki, gdy praca w Niemczech, Holandii czy na Wyspach rozczarowuje, mówi także Agnieszka Kępińska z Młodzieżowego Centrum Kariery OHP. Często osoby, które u nich szukają pracy za granicą zaznaczają, że ich znajomi czy wręcz oni sami już tam pracowali i albo płaca była inna niż umówiona, albo nocowali w fatalnych warunkach czy musieli za lokum płacić, choć w ofercie zakwaterowanie było darmowe.

- My mamy oferty sprawdzone, prześwietlone przez urzędy pracy i agencje - zaznacza Kępińska.
Okazją, by pracy poszukać (będą m.in. oferty pracy w Niemczech i Wielkiej Brytanii w charakterze opiekuna), będzie Konferencja i Targi Pracy. OHP organizuje je 27 listopada (czwartek) w MCK Bełchatów (początek o godz. 10).

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto