Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bełchatów. Powstał Społeczny Komitet Budowy Posągu Józefa Piłsudskiego

mw
Bełchatów. Powstał Komitet Budowy Posągu Józefa Piłsudskiego. Od lewej: Ireneusz Owczarek, Józef Wodziński, Antoni Owczarek, Łukasz Politański, Marek Tokarek
Bełchatów. Powstał Komitet Budowy Posągu Józefa Piłsudskiego. Od lewej: Ireneusz Owczarek, Józef Wodziński, Antoni Owczarek, Łukasz Politański, Marek Tokarek Maciej Wiśniewski
Bełchatów. Powstał Społeczny Komitet Budowy Posągu Józefa Piłsudskiego. Będzie on zbierał fundusze na budowę pomnika marszałka przy pl. Wolności. Honorowym ambasadorem komitetu została prezydent Mariola Czechowska.

Bełchatów. Komitet Budowy Posągu Józefa Piłsudskiego zrzesza kilka osób. To wiceprezydenci Bełchatowa - Ireneusz Owczarek i Łukasz Politański, Antoni Owczarek z magistratu, przez wiele lat związany z Regionalnym Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym, Marek Tokarek, dyrektor Muzeum Regionalnego, radni Józef Wodziński i Krzysztof Pierzchała oraz Marcin Szymczyk, dyrektor Miejskiego Centrum Sportu. Ambasadorem honorowym komitetu została prezydent Mariola Czechowska, w której gestii jest zaproszenie do współpracy inne osobistości przychylne budowie pomnika.

Społeczny Komitet Budowy Posągu Józefa Piłsudskiego ma wspierać pomysł postawienia obelisku na pl. Wolności. Jak przypomina Łukasz Politański marszałek był pierwszym Honorowym Obywatelem Miasta Bełchatowa (rada miejska nadała mu ten tytuł w czerwcu 1926 roku), a po jego śmierci imieniem Józefa Piłsudskiego nazwano dawny plac targowy, czyli dzisiejszy pl. Wolności.

- Po śmierci marszałka, miejscy radni wystosowali pismo do wdowy po Józefie Piłsudskim, zapewniając, że pamięć o nim będzie w mieście kultywowana - podkreśla wiceprezydent Politański. - Marszałek w tym miejscu był od dawna i my chcemy go tylko przywrócić - dodaje.

Zawieruchę wojenną i czasy PRL przetrwała m.in. tablica poświęcona bełchatowskim POW-iakom, która dziś jest w parafii św. Stanisława Męczennika przy ul. Czyżewskiego. Posąg na pl. Wolności ma być odsłonięty 11 listopada przyszłego roku, w setną rocznicę odzyskania niepodległości. To tam mają przenieść się uroczystości patriotyczne, właśnie z okazji Święta Niepodległości.

Na wizualizacjach dotyczących rewitalizacji placu Wolności, która ruszy w tym roku, widnieje posąg marszałka, choć nie jest pewne, że ostatecznie będzie wyglądał w ten sposób. Koncepcji, łącznie z postacią józefa Piłsudskiego siedzącego na ławeczce, na koniu, czy stojącego na cokole, jest kilka. Projekt nie został jeszcze wybrany. Niewykluczone, że odlewem postaci marszałka zajmą się artyści z partnerskiego, węgierskiego miasta Csongrad.

Społeczny komitet budowy pomnika będzie rozprowadzał cegiełki wśród osób, które chcą wesprzeć budowę finansowo. Jest już też konto w banku, na które można wpłacać pieniądze. Szacuje się, że koszt pomnika może wynieść ok. 200 tys. zł.

Ciekawostką ma być także wielki, haftowany metodą krzyżykową obraz, będący kopią płótna "Cud nad Wisłą" Jerzego Kossaka. - Chcemy wykonać taki obraz na wzór haftowanej "Bitwy pod Grunwaldem" Jana Matejki - mówi Antoni Owczarek. Oryginał obrazu Kossaka, który można oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie ma 145x90 cm. Ten haftowany ma być większy. - Mamy już chętne panie hafciarki, które są gotowe podjąć się tego zadania - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto