Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bełchatów. Policjanci zaczęli masowo chorować. Co z akcją "Znicz" i bezpieczeństwem przy cmentarzach?

Grzegorz Maliszewski
Archwium
Policjanci zaostrzają protest w regionie łódzkim masowo uciekając na zwolnienia lekarskie. W bełchatowskiej komendzie co czwarty policjant poszedł na „L4”. Policja uspokaja, że trwająca akcja „Znicz” zostanie sprawnie przeprowadzona. Pomóc ma też straż miejska.

Policjanci z województwa łódzkiego zaostrzyli protest i zaczęli masowo korzystać ze zwolnień lekarskich. To kolejna odsłona narastającego konfliktu w służbach mundurowych, których związki zawodowe od lipca są w sporze z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Frustracja policjantów domagających się podwyżek narasta, bo wciąż w wielu komendach brakuje chętnych do pracy w policji, a sami funkcjonariusze są przemęczeni. W niedawno zorganizowanej w Warszawie demonstracji uczestniczyło 30 tysięcy policjantów.

Ze zwolnień lekarskich w ostatnich dniach masowo korzystali także policjanci z Bełchatowa. Według danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi (stan na środę - godz. 15) w bełchatowskiej komendzie na zwolnieniu lekarskim przebywało aż 66 spośród 214 funkcjonariuszy. 20 z nich to policjanci z wydziału ruchu drogowego, a reszta to policjanci prewencji, dochodzeniowcy i kryminalni.

- Pomimo zwiększonej absencji chorobowej, zachowana jest ciągłość służby - zapewniała Joanna Kącka, rzecznik prasowy KWP w Łodzi. - Na każdej zmianie zaplanowane są zarówno patrole prewencyjne, jak i obsługa zdarzeń kryminalnych - dodaje.

KWP w Łodzi zapewnia też, że w związku z tegoroczną akcją „Znicz” trwającą do 4 listopada, podczas której policja na drogach i w okolicach cmentarzy pomaga i udrażnia ruch, aby ułatwiać dotarcie w odwiedzane miejsca, sytuacja jest na bieżąco analizowana.

- Sytuacja na terenie garnizonu łódzkiego jest stale monitorowana przez centrum operacyjne policji. Analizie poddawany jest także stan sił i środków kierowanych do zabezpieczenia akcji - mówi Joanna Kącka. - Mimo zwiększonej w połowie komend policji woj. łódzkiego absencji chorobowej patrole, zarówno umundurowane jak i kryminalne, są tak organizowane, aby zapewnić ciągłość służb. Sytuacja na terenie województwa będzie monito-rowana z pokładu policyjnego śmigłowca. Patrole złożone z funkcjonariuszy policji, straży miejskiej i innych wspomagających służb będą kierowane wszędzie tam gdzie pojawią się newralgiczne miejsca. - dodaje Kącka.

Według danych z KWP w Łodzi na 6 tys. funkcjonariuszy w województwie łódzkim, w ciągu ostatnich dni ponad 600 policjantów wzięło zwolnienia lekarskie.
- Na tę chwilę nie ma konieczności przesuwania sił pomiędzy poszczególnymi powiatami czy też zasilania przez inne województwa. KWP w Łodzi udzieli wsparcia tym jednostkom, w których odnotowano zwiększoną absencję chorobową - zapewnia Joanna Kącka.

W Bełchatowie dziś, gdy ruch przy cmentarzu jest największy, policjantom pomagają strażnicy miejscy.

- Wiemy o problemach policji, bo przecież między nami jest wymiana informacji - mówi Piotr Barasiński, komendant Straży Miejskiej w Bełchatowie. - Była prośba o pomoc i jako straż miejska będziemy starali się stanąć na wysokości zadania. Wszyscy funkcjonariusze, którzy są dyspozycji w tym momencie, będą w pracy. Miasto uruchomiło też ochotniczą straż pożarną, która ma pomóc w tych dniach - dodaje.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto