Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bełchatów. Ostatni dzwonek dla chętnych na telemonitoring serca. PAKS czeka na zgłoszenia mieszkańców

Grzegorz Maliszewski
Grzegorz Maliszewski
Nowatorski program telemonitoringu serca w Bełchatowie powoli dobiega końca, a zainteresowanie mieszkańców mówiąc delikatnie jest... średnie. Wykorzystano dopiero połowę z 400 wolnych miejsc. Projekt w ramach budżetu obywatelskiego jest realizowany przez Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca w Bełchatowie.

Program telemonitoringu serca to projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego w ubiegłym roku przez stowarzyszenie PLUS. Pomysł zyskał poparcie mieszkańców i otrzymał dotacje z budżetu miasta. Program, który ruszył w wakacje, jest realizowany przez Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca w Bełchatowie.

Z nowoczesnego badania pracy serca w ramach programu może skorzystać łącznie 400 mieszkańców Bełchatowa. Niestety do tej pory do PAKS skorzystano dopiero z połowy puli przeznaczonej na projekt, bo nie ma chętnych na badania, które jest jednym z najnowocześniejszych technologicznych rozwiązań jeśli chodzi o monitoring pracy serca.

Technologia telemonitoringu serca umożliwia kontrolę kardiologiczną nad pacjentem przez okres nawet do 30 dni. Badana osoba przez ten okres ma zamontowane urządzenie, które na bieżąco monitoruje pracę serca, a za pomocą sygnału internegowego wgląd na bieżąco w pracę serca mają lekarze w centrum monitorowania.

- Problem polega na tym, że mamy wkrótce początek listopada i mamy jeszcze sporo wolnych miejsc i urządzeń telemonitoringu, które można zamontować. Gorąco apelujemy do mieszkańców, aby zgłaszali się do PAKS i skorzystać z tych usług - mówi Dariusz Matyśkiewicz, radny PLUS-a, które zgłosiło projekt do budżetu obywatelskiego.

Maciej Kośmider, ordynator oddziału PAKS w Bełchatowie podkreśla, że program dedykowany jest przede wszystkim dla pacjentów po zawałach serca i z zaburzeniami rytmu serca.

- Program jest świetny, ale ma on swoje ramy czasowe, w związku z tym do końca roku musimy włączyć odpowiednią pulę pacjentów zależną od środków przeznaczonych przez miasto - mówi dr Maciej Kośmider z PAKS. - Jako kardiolog chciałbym podkreślić, że telemonitoring serca ma coraz większe znaczenie w kardiologii, zwłaszcza w pewnych wybranych grupach pacjentów. Przede wszystkim są to pacjenci po zawale serca, którzy często mają często uszkodzoną lewą komorę serca. Wiele osób odczuwa w jakiś sposób nierówną pracę serca, ale w momencie gdy zgłaszają się do lekarza, to te zaburzenia ustępują. Natomiast mając w domu możliwość przesłania transmisji EKG w momencie, gdy pojawiają się te zaburzenia rytmu serca, mogą przy pomocy telemonitoringu wysłać sygnał, który następnie będzie przez specjalistów przeanalizowany. Wtedy zostaną podjęte odpowiednie działania diagnostyczne i terapeutyczne - dodaje.

Lekarze PAKS apelują do mieszkańców, aby zgłaszali się do placówki i bezpłatnie skorzystać z nowoczesnych rozwiązań kardiologicznych.

- Telemonitoring to jest absolutnie przyszłość kardiologii, w związku z tym zalecamy ją wszystkim mieszkańcom Bełchatowa, aby zgłaszali się do PAKS-u i mogli skorzystać z tej nowoczesnej metody diagnostycznej - mówi dr Maciej Kośmider. - Osoba, która zauważy u siebie niepokojące objawy, może się do nas zgłosić - dodaje.

Pacjenci wciąż mogą zgłaszać się do Polsko-Amerykańskich Klinik Serca przy bełchatowskim szpitalu. Kontakt telefoniczny 44 715 97 02.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto