Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bełchatów. Orszak Trzech Króli w niedzielę przejdzie ulicami miasta

Ewa Drzazga
Sześć scenek, których ukoronowaniem będzie pokłon Dzieciątku w stajence, trzy barwne orszaki monarchów i myśli z dzieł Św. Jana Pawła II przewijające się podczas poszczególnych etapów tych największych ulicznych jasełek. Tak w największym skrócie można opisać Orszak Trzech Króli, który 6 stycznia przejdzie ulicami miasta.

Tegoroczna edycja będzie już siódmą odsłoną bełchatowskiego Orszaku Trzech Króli. Wiele elementów, które w trakcie tych jasełek zobaczymy, to już niemal tradycja tego przedsięwzięcia. W tym roku nie zabraknie jednak zupełnie nowych akcentów. Organizatorzy przygotowali także niespodzianki.

Hasło orszaku, czyli „Odnowi oblicze ziemi”, zostało zaczerpnięte z kazania Św. Jana Pawła II. Od wygłoszenia tych pamiętnych słów minie w tym roku 40 lat. Dlatego organizatorzy jasełek namawiają uczestników do tego, by rozważyć je ponownie. Podobnie, jak inne przesłania z nauk patrona miasta Bełchatowa. Okazji, by to uczynić, nie zabraknie.

- W orszakowym scenariuszu znajdziemy wiele odniesień do nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II, rozpoznamy tytuły jego książek, encyklik, adhortacji, a także fragmenty jego najbardziej znanych kazań i wypowiedzi - mówi Ewa Skorupa, współorganizatorka Orszaku Trzech Króli w Bełchatowie. - Wraz z Trzema Królami, którzy pochodzą z różnych stron świata oraz reprezentują trzy pokolenia, wyruszymy w drogę, aby zanieść do stajenki nasze pragnienia odnowy oblicza ziemi, odnowy oblicza naszej ojczyzny, naszego miasta oraz odnowy serca każdego z nas - zaznacza.

Orszak rozpocznie się o godz. 11.30 mszą św w kościele pw. NMP Matki Kościoła i Św. Barbary w Bełchatowie. Około godz. 12.30 uformuje się sam orszak i to właśnie przed kościołem na os. Dolnośląskim będziemy mogli obejrzeć pierwszą scenkę, podczas której Kacper, Melchior i Baltazar wyruszą w drogę. Aleją Wyszyńskiego przejdą do skrzyżowania z ul. Lipową. Właśnie tam odegrana zostanie kolejna scenka, podczas której Herod spróbuje zatrzymać orszakowych gości. Z kolei w okolicach ronda gen. Andersa uczestnicy jasełek będą świadkami walki dobra ze złem. Zupełnym nowum w orszakowym scenariuszu będzie scena przy muzeum, czyli gospoda, która „nie chce otworzyć drzwi Chrystusowi”. Na wysokości pomnika Św. Jana Pawła II do orszaku dołączą pasterze - uczynią tak zaraz po tym, jak aniołowie przekażą im dobrą nowinę. W tej scenie „zagra” góralska kapela, która kilka minut później, gdy orszak dotrze do stajenki, zagra dla uczestników kolędy. Wcześniej jednak wszyscy „przekroczą próg nadziei” w Bramie Anielskiej.

Po tym, jak Trzej Królowie pokłonią się Dzieciątku i przekażą mu dary, rozstrzygnięty zostanie konkurs na najlepsze przebranie kolędnika. Uczestnicy jasełek tradycyjnie mogą również liczyć na szczodraki.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto