Bełchatów: Łóżek w szpitalu będzie mniej. Co to oznacza dla pacjentów?

W bełchatowskim szpitalu ograniczona zostanie liczba miejsc dla pacjentów. Plany wskazują, że zniknie ponad 30 łóżek. Szefostwo uspokaja, że nie oznacza to zmniejszenia liczby przyjmowanych pacjentów.

Ograniczenia to efekt zmian przepisów, które ściśle związują liczbę łóżek z etatami pielęgniarskimi.

W Bełchatowskim szpitalu dyrekcja planuje ograniczenie ponad 30 łóżek, ale także zatrudnienie pielęgniarek. Jak zaznacza jednak Bożena Liberda, p.o. dyrektora Szpitala Woje-wódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie, nie oznacza to ograniczenia przyjęć pacjentów.

- To łóżka z oddziałów w których wykorzystanie było na poziomie 50-60 procent - mówi Bożena Liberda. Chodzi m.in. o dwa duże oddziały wewnętrzne, które funkcjonują w bełchatowskiej placówce.

W poniedziałek plany wysłane zostały do akceptacji do Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Czas na wprowadzenie zmian szpital ma do końca marca.

Placówka poszukuje też pielęgniarek. Do pracy przyjąć chce 2-4 osoby, by dopasować się do standardów, wyliczonych już po ograniczeniu liczby łóżek. Gdyby szpital chciał pozostać przy obecnej liczbie, musiałby zatrudnić kilkanaście pielęgniarek, a na to nie ma pieniędzy.

Według danych Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego zebranych z połowy placówek, czyli 44 szpitali w regionie likwidacji podlega około 900 łóżek. Np. w szpitalu im. Kopernika w Łodzi od 1 stycznia „czasowo zawieszono” 57 z 900 łóżek. Do pełnej obsady brakuje tam aż 98 pielęgniarek. - Zawiesiliśmy po kilka łóżek na oddziałach, które miały najmniejsze obłożenie - informuje Justyna Teubler, rzeczniczka szpitala.

Ale nie wszyscy dostosują się do nowych norm. W Szpitalu Powiatowym w Radomsku brakuje do ich spełnienia aż 106 etatów. Jak mówi dyrektor Piotr Kagankiewicz, zatrudnienie takiej liczby pielęgniarek jest niemożliwe z powodu sytuacji na rynku pracy.

mbf, mw

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

15.01.2019, 06:38

"Medyk" A kto to jest Tomaszewicz?

13.01.2019, 17:32

Szkoda ze ja nie mogę zmniejszyc liczby stanowisk w swoim przedsiebiorstwie jak szpitale liczbe ,też nie ma kto pracować, brakuje kierowców zawodowych ,murarzy i elektromonterów i pracowników fizycznych, wszyscy wolą studiować!!! Podzielam opinię-ofert pracy w UP mnóstwo po studiach pedagogicznych, administracji i informatycznych lokalnych uczelniach -a pracować nie ma kto

12.01.2019, 20:46

Pan Skoczylas i jego kolega menadzer z miasta Łodzi to wogóle super fachowcy od zarządzania. Poza zwolnieniami,sprawami w sadach i prokuraturze, pełnomocnikami d/ s wszelakich -super fachowców od papierologii i logo, zostawią nam kupę długów, zdezorganizowany szpital i liczne wakaty brakujacyh lekarzy i pieleg.

12.01.2019, 20:36

Dobrze ktoś zauważył, niedoszły Pan dyrektor pielęgniarki i lekarzy zastapi pelnomocnikami d/s wszelakich, licznymi konsultantami od zarzadzania i firmami informatycznymi ktorych nikt nie zliczy.

12.01.2019, 19:19

To prawda,Kandydatów do pracy po administracji na pęczki-taki mamy rynek pracy możeby to ktos w końcu zauważył? ale kadrowa też po administracji

12.01.2019, 19:09

Wymaga się od nas wyższych studiów, specjalizacji i podspecjalizacji. Możę lepiej skończyc administrację lub zarządzanie -studia w każdym większym mieście, po co się męczyć, praktykować odbywać staże, potem ciężka praca i znoszenie humorów niezadowolonych pacjentów.

12.01.2019, 18:26

od odejścia dyrektora Ogłuszki szpital nie ma dyrektora medycznego i stąd wszelkie kłopoty z organizacja pracy w pionie medycznym, taka prawda. Obecny to nieporozumienie!!!!!!

12.01.2019, 15:24

Godne wynagrodzenie dla pielęgniarek zmieni sytuację! To ciężki i odpowiedzialny zawód i nie każda kobieta tam chce pracować.

12.01.2019, 14:00

Mam matkę w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, brakuje tam pielęgniarek i opiekunek. To strasznie ciężka praca, nikt nie chce pracować ze starymi ludzmi,wszyscy chcieliby pracować z dziecmi, młodymi a najlepiej sprawnymi i leeko chorymi. A przecież wszyscy będziemy starzy. Jak na to wszystko patrzę przeraża mnie perspektywa starości a mam wrażenie że dyrekcje tego szpitala w ogóle to nie interesuje. Podziekowania dla personelu za ofiarną służbę