Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bełchatów: kampania nie dla ćpania ruszyła w Społecznej Akademii Nauk

Maciej Wiśniewski
Bełchatów: kampania "Nie dla ćpania! Nie wciągnij własnego życia!" ruszyła w Społecznej Akademii Nauk. Przez najbliższy miesiąc studenci wraz z policjantami odwiedzą ponad czterdzieści szkół z prelekcjami dla uczniów.

Seminarium naukowym Społeczna Akademia Nauk rozpoczęła kolejny projekt profilaktyczny. Kampanię „Nie dla ćpania! Nie wciągnij własnego życia!” rozpoczęło seminarium naukowe dla nauczycieli i wychowawców, które przygotowali sami studenci. Główny ciężar prowadzania kampanii także spadnie na żaków z Akademii Profilaktyki SAN, którzy w szkołach będą prowadzić zajęcia z uczniami.

- Jest to duże wyzwanie, ponieważ zgłosiło się ponad czterdzieści szkół - mówi Wiktor Błażejczyk, student resocjalizacji. - To jest podobne do tego, co chcemy studiujemy i chcemy robić w przyszłości - dodaje Marta Olczyk.

Podczas seminarium w auli ZSP nr 3, które rozpoczęło kampanię swoje prelekcje wygłosili naukowcy,policjanci, studenci, ale też uczniowie z III LO w SZSO nr 2 im. A. Mickiewicza.

- Od 2009 roku prowadzimy szerokie działania profilaktyczne na terenie powiatu bełchatowskiego, dzięki wsparciu naszych partnerów, przede wszystkim bełchatowskiej policji oraz samorządów, czy szkół - mówi Mirosław Olszewski, dyrektor Społecznej Akademii Nauk w Bełchatowie.

Seminarium dotyczyło prawnych, psychologicznych i pedagogicznych aspektów uzależnień, przede wszystkim od narkotyków. - Wszyscy mówią o tym, że młodzież trzeba ostrzegać przed braniem narkotyków, ale często skutki są mizerne. My spotykamy się po to, aby to zmieniać, bo choćby znalazła się tylko jedna osoba odciągnięta od narkotyków dzięki tej kampanii, to będzie to nasz sukces - mówi prof. dr hab. Grzegorz Ignatowski, dziekan wydziału nauk społecznych i humanistycznych SAN oraz dyrektor Akademii Profilaktyki. - Młodzież jest tą częścią społeczeństwa, która jest najbardziej narażona, ponieważ nie ma jeszcze wielu doświadczeń, a całezycie przede sobą i chce spróbować czegoś nowego. Ale będę bronił młodzieży, bo znam wielu młodych ludzi, którzy nie biorą żadnych używek, za to jest wielu nawet pięćdziesięciolatków, którzy nagminnie zażywają - dodaje.

Nie jest to pierwsza inicjatywa dotycząca uzależnień i jak mówią policjanci dają one swój efekt, gdyż w gronie osób najczęściej dotkniętych problemem uzależnienia od narkotyków, czy dopalaczy są głównie osoby w wieku starszym, które ukończyły już szkołę. Coraz więcej osób po trzydziestce sięga po narkotyki i dopalacze. - Są to osoby, które nie radzą sobie z problemami zawodowymi, czy życia codziennego - mówi mł. insp. Tomasz Jędrzejczyk, zastępca komendanta powiatowego policji. - W okolicach Bełchatowa rynek zbytu dla narkotyków i dopalaczy jest bardzo duży. W ubiegłym roku ujawniliśmy tyle samo marihuany, co w całej reszcie województwa.

Seminarium naukowe tylko otworzyło kampanię "Nie dla ćpania! Nie wciągnij własnego życia". Teraz studenci z koła naukowego kierunku resocjalizacja z profilaktyką społeczną i prewencją kryminalną, wraz z policjantami z zespołu ds. nieletnich i dzielnicowymi ruszą do szkół. Będą w nich prowadzić prelekcje i zajęcia warsztatowe z uczniami. W sumie do programu zgłosiło się ponad 40 szkół z powiatu bełchatowskiego i radomszczańskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto